Wszystko, co powienieneś wiedzieć na temat Androida 11 znajduje się w tym tekście.
Android 11
Android to jeden z dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych, na których działają obecnie telefony komórkowe. Z oprogramowania tego korzystają miliony osób na całym świecie.
Nic więc dziwnego, że jego producenci dbają o to, by był on coraz doskonalszy i oferował dostęp do coraz nowszych funkcjonalności.
Z tego właśnie powodu 8 września 2020 roku zadebiutowała najnowsza wersja tego systemu – Android 11.
Jakie nowe opcje oferuje nam ta wersja systemu? Czy możemy zauważyć znaczące różnice? Na jakich urządzeniach możemy korzystać z Android 11? Odpowiedzmy na te pytania.
⚡ Jeśli jesteś użytkownikiem Androida, to na pewno zainteresuje Cię przewodnik o tym, jak zainstalować Android Auto oraz jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem.
Na jakich urządzeniach dostępny jest Android 11?
System Android 11 już od dłuższego czasu był eksperymentalnie testowany na różnego rodzaju urządzeniach. Początkowo, jak zawsze, mieliśmy do czynienia z wersją Preview. Podobnie jak finalna wersja systemu była ona dostępna dla smartfonów z rodziny Google Pixel.
Po premierze, która miała miejsce we wrześniu, Android 11 stał się dostępny również dla osób posiadających smartfony innych marek. W pierwszej kolejności mogły skorzystać z niego osoby mające nowoczesne telefony marki Xiaomi, Oppo, OnePlus czy Realme.
Obecnie aktualizację systemu mogą przeprowadzić również posiadacze starszych modeli tych marek, jak i użytkownicy smartfonów innych producentów.
Lista urządzeń, które mogą korzystać z systemu Android 11, wciąż się wydłuża. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje ten system, wszystko wskazuje więc na to, że jego popularność będzie tylko rosła.
Obecna lista telefonów z aktualizacją do Android 11.
⚡ Koniecznie zobacz nasze porównanie systemów iOS vs Android.
Android 11. Co nowego? Jakie zmiany?
Najważniejsze zmiany, które możemy zauważyć w systemie Android 11 względem poprzednich wersji, dotyczą komunikacji. Twórcom nowego systemu operacyjnego zależało na tym, by była ona jeszcze bezpieczniejsza, łatwiejsza i bardziej wszechstronna.
Pierwsza, od razu widoczna zmiana, dotyczy powiadomień z używanych przez nas komunikatorów. W Androidzie 11 pojawiać będą się bąbelki, w których znajdą się wszystkie toczone rozmowy. Pozwala to na wygodniejsze przełączanie się pomiędzy konserwacjami oraz monitorowanie pojawiających się nowych wiadomości.
To jednak nie jedyna zmiana dotycząca komunikacji. Na uwagę zasługuje możliwość oznaczania priorytetowych konwersacji, które będą wyświetlać się również na ekranie blokady. W czasach, w których prowadzimy jednocześnie wiele różnych rozmów, rozwiązanie to pozwala na swobodną wymianę wiadomości w najważniejszych dla nas sprawach.
Zobacz korzyści z aplikacji inPost.
Android 11: nagrywanie rozmów. Wygodna funkcja o szerokim zastosowaniu
Jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian, które znajdziemy w Androidzie 11, jest możliwość nagrywania dźwięków audio – zarówno z głośników, jak i mikrofonów – bez konieczności posiadania dodatkowych aplikacji. Bez żadnych dodatkowych instalacji możemy również nagrywać obraz wideo z tego, co dzieje się na ekranie smartfona.
To niezwykle przydatne funkcja, która w dobie meetingów online posłużyć może zarówno uczniom, studentom, jak i pracownikom. Szczególnie teraz, kiedy uczymy się i pracujemy zdalnie, funkcja ta jest niezwykle przydatna i ułatwiająca codzienność.
Smartfony nie są już obecnie jedynie narzędziem komunikacji czy pracy, ale również rozrywki. Co więcej, coraz częściej zastępują nam piloty oraz inne akcesoria wykorzystywane do sterowania rozmaitymi urządzeniami i systemami w naszym domu i w samochodzie.
Twórcy systemu Android 11 doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też w nowej wersji tego systemu operacyjnego znajdziemy funkcje, dzięki którym smartfon może stać się prawdziwym „centrum dowodzenia”. Z jakich konkretnie funkcji możemy korzystać?
Przede wszystkim mamy możliwość sterowania urządzeniami, które wchodzą w skład systemu „inteligentnego domu”. Aby połączyć urządzenia z telefonem, nie będziemy potrzebowali dodatkowych aplikacji. Wystarczy jedynie przytrzymać przycisk zasilania, by otworzyć menu pozwalające nam na sterowanie funkcjami danych urządzeń.
To jednak nie wszystko. Nowa wersja Androida pozwala nam również na intuicyjne zarządzanie multimediami. Przełączanie między urządzeniami staje się znacznie prostsze i łatwiejsze. Bez problemu możemy wybrać, na którym sprzęcie zamierzamy odtworzyć dane nagranie lub film.
Ucieszą się również kierowcy, którzy w swoich pojazdach wykorzystują Android Auto. Nowa wersja systemu pozwala bowiem połączyć się z tą aplikacją również bezprzewodowo, co jest sporym udogodnieniem.
Android 11 pozwala lepiej chronić prywatność
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach dla wielu z nas smartfon jest jedną z najbardziej prywatnych rzeczy, które posiadamy. Rozmowy z innymi, informacje dotyczące naszej pracy, prywatne zdjęcia, aplikacje bankowe – to tylko niektóre z danych, które musimy chronić.
System Android 11 pozwala nam na to dzięki nowym funkcjonalnościom, które są w nim dostępne.
Podstawową, niezwykle ważną zmianą, jaką zaobserwować możemy w systemie Android 11, jest jednorazowe udzielanie pozwolenia aplikacji, z której korzystamy, dostępu do kamery, mikrofonu lub lokalizacji.
Jeśli aplikacja zostanie wyłączona, automatycznie straci dostęp do tych funkcji naszego smartfona.
Wydawać by się mogło, że będzie to nieco uciążliwe, niemniej jednak, jeśli wybierzemy opcję „While using the app”, najczęściej wykorzystywane przez nas aplikacje, które ciągle pracują w tle, nie będą pytać nas o dostęp. Zaś te, z których korzystamy sporadycznie i których bezpieczeństwa nie jesteśmy pewni, nie mają nieograniczonego dostępu do naszych danych.
Na uwagę zasługuje również funkcja automatycznego resetowanie pozwoleń dla aplikacji. Ona również zwiększa nasze bezpieczeństwo, chroniąc wrażliwe dane i funkcje naszego telefonu przed nieograniczonym dostępem aplikacji, których używamy jednorazowo lub sporadycznie.
Android 11. Inne funkcje, które warte są naszej uwagi
Jak już zostało wspomniane, system Android 11 przeszedł gruntowne odświeżenie w stosunku do poprzednich wersji systemu operacyjnego, przez co zmian i udoskonaleń, jakie w nim znajdziemy, jest znacznie więcej.
Co ciekawe, niektóre z nich nie zostały nam zakomunikowane w oficjalnych przekazach twórców oprogramowania, jednak trafili na nie sami użytkownicy.
Doskonałym przykładem może być bezprzewodowe ładowanie. System Android 11 sam poinformuje nas bowiem o tym, że przebiega ono nieprawidłowo.
To jednak nie wszystkie funkcje i zmiany, na które warto zwrócić uwagę mówiąc o tym OSie. Na uwagę zasługują również:
- Tryb Snu (Bedtime Mode) – nie musimy już pamiętać o wyciszeniu telefonu i powiadomień;
- zoptymalizowane działanie aparatu fotograficznego;
- lepsze wychwytywanie najlepszego połączenia internetowego, w tym 5G;
- wykrywanie spamu.
Tworząc system operacyjny Android 11 pomyślano również o osobach niepełnosprawnych, choć funkcja, którą chcemy przedstawić, nie jest dostępna jeszcze we wszystkich wersjach językowych.
Niemniej, na uwagę zasługuje fakt, że system ten posiada udoskonaloną funkcję Voice Access, dzięki której korzystanie ze smartfona za pomocą głosu staje się jeszcze łatwiejsze i nie zawodzi nawet podczas użytkowania np. na zewnątrz lub w pomieszczeniu, w którym słyszalne są inne dźwięki.
Android 11. Warto czy nie warto?
Android 11 jest doskonale przygotowanym systemem, który posiada wiele nowych funkcji.
Co więcej, możliwości, które daje, są dopasowane do potrzeb użytkowników i są dokładnie tym, czego często brakowało nam podczas korzystania ze smartfona w poprzednich latach.
Nic więc dziwnego, że recenzje i opinie na temat tego systemu są w zdecydowanej większości pozytywne.
Nie ma najważniejszego. Nadal, żeby zaktualizować wbudowane i nie do odinstalowania aplikacje trzeba zakładać konto Google. Co z tymi, którzy tego konta zakładać nie chcą?