Jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem?

? Praktyczny przewodnik, w którym dowiesz się jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem.

W obecnych czasach praktycznie przez cały dzień korzystamy z telefonów komórkowych. Służą nam nie tylko do wykonywania połączeń, ale również korzystania z Internetu.

Niestety, czasem zdarza się, że połączenia głosowe są zrywane, a strony internetowe ładują się bardzo długo. Wynika to z problemów z zasięgiem, które mimo coraz większej liczby anten w naszym kraju wciąż się zdarzają. W takiej sytuacji nie jesteśmy jednak bezradni.

Posiadając smartfon z systemem Android możemy spróbować poprawić zasięg na kilka sposobów. Jak? Przekonajmy się!

⚡ Jeśli korzystasz aktywnie z Androida, to koniecznie zobacz przewodnik jak zainstalować Android Auto.

⚡ Zobacz nasze porównanie systemów Android vs iOS.

Z czego wynikają problemy z zasięgiem?

Wydawać by się mogło, że sieć telefonii komórkowej jest w Polsce bardzo rozwinięta, a problemy z zasięgiem należą do przeszłości. Niestety, to nie do końca prawda.

Wciąż zdarzają się miejsca, w których nawiązanie połączenia głosowego lub internetowego jest bardzo trudne. Wynika to z wielu czynników. Wśród nich wymienić możemy między innymi:

  • ukształtowanie terenu, niesprzyjające warunki atmosferyczne,
  • przeszkody pomiędzy nadajnikiem i telefonem,
  • zakłócenia lub źródła promieniowania.

Problemy pojawiają się również w sytuacji, gdy dana stacja bazowa musi obsłużyć zbyt wielu użytkowników.

Jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem?

Niezależnie od tego, co jest przyczyną słabego sygnału, istnieje kilka rozwiązań, które warto znać. Poniżej przedstawiamy skuteczne metody na poprawienie zasięgu w telefonie z Androidem.

Jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem

Pamiętajmy, że nie ma jednak złotego środka i czasami oznacza to, że zamiast całkowitego braku zasięgu zyskamy jedynie tyle, że sygnał będzie pozwalał na prowadzenie rozmowy lub wolny przesył danych.

Ręczne wybieranie trybu pracy z siecią

☝️ Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest ręczne wybranie trybu pracy z siecią.

Telefony z Androidem automatycznie dopasowują ustawienia rodzaju połączenia. W większości przypadków sprawdza się to doskonale. Jeśli jednak obserwujemy poważny problem z połączeniami, warto zdecydować się na samodzielne wybieranie ustawień.

Jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem

W tym celu na telefonie znaleźć musimy „Preferowany tryb sieci”. Przełączamy się na sieć o mniejszej prędkości. Zamiana sygnału LTE na 3G lub 2G może dać nam znaczącą poprawę zasięgu. Wynika to z mniejszego obłożenia tych częstotliwości oraz faktu, że mają one znacznie większy zasięg od masztu.

Ręczny wybór operatora

☝️ Kolejnym sposobem na poprawienie zasięgu telefonu z Androidem jest samodzielny, ręczny wybór operatora telefonii komórkowej.

Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które posiadają karty SIM od operatorów wirtualnych, czyli firm, które mają podpisane wzajemne umowy o roamingu krajowym.

Jednakże nawet posiadając numer u operatora, który ma własną sieć masztów i nadajników, możemy spróbować wykorzystać zasięg innej sieci. Firmy telekomunikacyjne coraz częściej współpracują ze sobą i udostępniają sobie wzajemnie swoje nadajniki

Dodatkowa antena?

☝️ Kiedyś częstym sposobem na poprawienie zasięgu telefonu, zwłaszcza w przypadku, gdy był on słaby w naszych domach, był zakup dodatkowej anteny.

Obecnie jednak stosuje się go coraz rzadziej. Wynika to z faktu, że dzisiejsze telefony z Androidem nie są już najczęściej wyposażone w złącze antenowe. Zakup dodatkowej anteny może opłacić się więc jedynie w przypadku modemów do Internetu.

Repeatery sygnału – dlaczego warto na nie uważać?

☝️ Osoby, które poszukują informacji na temat tego jak poprawić zasięg w telefonie z Android, mogą natrafić na informację, że warto skorzystać z repeaterów sygnału. Czy tak jest w istocie? Nie do końca.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym są repeatery. Mówiąc najprościej, są to urządzenia, których rolą jest wzmocnienie sygnału. Ich stosowanie w Polsce jest legalne, wydawać by się więc mogło, że jest to skuteczne i proste rozwiązanie.

Pamiętać jednak powinniśmy, że montażem urządzeń tego typu mogą zajmować się jedynie wykwalifikowane firmy posiadające koncesję. W przeciwnym razie możemy narazić się na karę grzywny (wynoszącej nawet 1000 złotych), a nawet pozbawienia wolności (w przypadku uporczywego stosowanie samodzielnie zamontowanego urządzenia). Warto więc mieć świadomość, że sam zakup urządzenia to nie jedyny koszt, jaki musimy ponieść.

A jakie są Wasze sposoby na poprawę sygnału w Androidzie?

A zatem, jeśli zastanawiasz się, jak poprawić zasięg w telefonie Android, skorzystaj z naszych porad.

To sprawdzone rozwiązania, które dają wyraźne efekty. Przekonało się o tym już wielu użytkowników, którzy nawet w miejscach ze złym zasięgiem nie mają obecnie problemów z nawiązywaniem połączeń.

A jakie są Wasze sposoby na poprawianie zagięgu w telefonach z Androidem?

Zobacz także artykuł o zakrzywionych monitorach.

1 komentarz

  1. Jacek_i_Placek 22 listopada, 2020

Dodaj komentarz