? Praktyczny przewodnik, w którym dowiesz się jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem.
W obecnych czasach praktycznie przez cały dzień korzystamy z telefonów komórkowych. Służą nam nie tylko do wykonywania połączeń, ale również korzystania z Internetu.
Niestety, czasem zdarza się, że połączenia głosowe są zrywane, a strony internetowe ładują się bardzo długo. Wynika to z problemów z zasięgiem, które mimo coraz większej liczby anten w naszym kraju wciąż się zdarzają. W takiej sytuacji nie jesteśmy jednak bezradni.
Posiadając smartfon z systemem Android możemy spróbować poprawić zasięg na kilka sposobów. Jak? Przekonajmy się!
⚡ Jeśli korzystasz aktywnie z Androida, to koniecznie zobacz przewodnik jak zainstalować Android Auto.
⚡ Zobacz nasze porównanie systemów Android vs iOS.
Z czego wynikają problemy z zasięgiem?
Wydawać by się mogło, że sieć telefonii komórkowej jest w Polsce bardzo rozwinięta, a problemy z zasięgiem należą do przeszłości. Niestety, to nie do końca prawda.
Wciąż zdarzają się miejsca, w których nawiązanie połączenia głosowego lub internetowego jest bardzo trudne. Wynika to z wielu czynników. Wśród nich wymienić możemy między innymi:
- ukształtowanie terenu, niesprzyjające warunki atmosferyczne,
- przeszkody pomiędzy nadajnikiem i telefonem,
- zakłócenia lub źródła promieniowania.
Problemy pojawiają się również w sytuacji, gdy dana stacja bazowa musi obsłużyć zbyt wielu użytkowników.
Jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem?
Niezależnie od tego, co jest przyczyną słabego sygnału, istnieje kilka rozwiązań, które warto znać. Poniżej przedstawiamy skuteczne metody na poprawienie zasięgu w telefonie z Androidem.
Pamiętajmy, że nie ma jednak złotego środka i czasami oznacza to, że zamiast całkowitego braku zasięgu zyskamy jedynie tyle, że sygnał będzie pozwalał na prowadzenie rozmowy lub wolny przesył danych.
Ręczne wybieranie trybu pracy z siecią
☝️ Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest ręczne wybranie trybu pracy z siecią.
Telefony z Androidem automatycznie dopasowują ustawienia rodzaju połączenia. W większości przypadków sprawdza się to doskonale. Jeśli jednak obserwujemy poważny problem z połączeniami, warto zdecydować się na samodzielne wybieranie ustawień.
W tym celu na telefonie znaleźć musimy „Preferowany tryb sieci”. Przełączamy się na sieć o mniejszej prędkości. Zamiana sygnału LTE na 3G lub 2G może dać nam znaczącą poprawę zasięgu. Wynika to z mniejszego obłożenia tych częstotliwości oraz faktu, że mają one znacznie większy zasięg od masztu.
Ręczny wybór operatora
☝️ Kolejnym sposobem na poprawienie zasięgu telefonu z Androidem jest samodzielny, ręczny wybór operatora telefonii komórkowej.
Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które posiadają karty SIM od operatorów wirtualnych, czyli firm, które mają podpisane wzajemne umowy o roamingu krajowym.
Jednakże nawet posiadając numer u operatora, który ma własną sieć masztów i nadajników, możemy spróbować wykorzystać zasięg innej sieci. Firmy telekomunikacyjne coraz częściej współpracują ze sobą i udostępniają sobie wzajemnie swoje nadajniki
Dodatkowa antena?
☝️ Kiedyś częstym sposobem na poprawienie zasięgu telefonu, zwłaszcza w przypadku, gdy był on słaby w naszych domach, był zakup dodatkowej anteny.
Obecnie jednak stosuje się go coraz rzadziej. Wynika to z faktu, że dzisiejsze telefony z Androidem nie są już najczęściej wyposażone w złącze antenowe. Zakup dodatkowej anteny może opłacić się więc jedynie w przypadku modemów do Internetu.
Repeatery sygnału – dlaczego warto na nie uważać?
☝️ Osoby, które poszukują informacji na temat tego jak poprawić zasięg w telefonie z Android, mogą natrafić na informację, że warto skorzystać z repeaterów sygnału. Czy tak jest w istocie? Nie do końca.
Zacznijmy od wyjaśnienia czym są repeatery. Mówiąc najprościej, są to urządzenia, których rolą jest wzmocnienie sygnału. Ich stosowanie w Polsce jest legalne, wydawać by się więc mogło, że jest to skuteczne i proste rozwiązanie.
Pamiętać jednak powinniśmy, że montażem urządzeń tego typu mogą zajmować się jedynie wykwalifikowane firmy posiadające koncesję. W przeciwnym razie możemy narazić się na karę grzywny (wynoszącej nawet 1000 złotych), a nawet pozbawienia wolności (w przypadku uporczywego stosowanie samodzielnie zamontowanego urządzenia). Warto więc mieć świadomość, że sam zakup urządzenia to nie jedyny koszt, jaki musimy ponieść.
A jakie są Wasze sposoby na poprawę sygnału w Androidzie?
A zatem, jeśli zastanawiasz się, jak poprawić zasięg w telefonie Android, skorzystaj z naszych porad.
To sprawdzone rozwiązania, które dają wyraźne efekty. Przekonało się o tym już wielu użytkowników, którzy nawet w miejscach ze złym zasięgiem nie mają obecnie problemów z nawiązywaniem połączeń.
A jakie są Wasze sposoby na poprawianie zagięgu w telefonach z Androidem?
Zobacz także artykuł o zakrzywionych monitorach.
Modem Huawei, gniazdo antenowe wyłamuje się, nawet jak kabel jest przypięty do modemu opaskami – za delikatne. ZTE ma trwalsze.
2G i 3G operatorzy mają zamiar wyłączyć. Będzie rzeź niewiniątek (np. lokalizatory GPS).