Jak zainstalować WordPressa??Przewodnik dla początkujących ?️

Przewodnik, w którym dowiesz się, jak zainstalować system zarządzania treścią WordPress, by móc zacząć korzystać z najpopularniejszej platformy.

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, który obsługuje aż 36% stron internetowych dostępnych w internecie. Na WordPressie swoje działanie opierają blogi, portale, strony firmowe i prywatne.

Instalacja WordPressa

Nie ma w tym nic dziwnego – to narzędzie niezawodne, łatwe w obsłudze oraz zarządzaniu informacjami, które publikujemy na stronie. Daje nam też sporo możliwości konfiguracji wyglądu strony internetowej.

Aby jednak móc z niego korzystać, konieczna jest instalacja WordPress. Jak zainstalować system WordPress? Czy jest to trudne? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

⚡ Koniecznie zobacz recenzję WP Rocket, wtyczki do poprawy prędkości stron opartych o WordPress.

Czy instalacja WordPressa jest trudna?

Wiele początkujących osób, które nie mają doświadczenia w tworzeniu stron internetowych opartych o system WordPress, obawia się, czy poradzą sobie z jego instalacją. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie.

Musimy bowiem mieć świadomość, że instalacja WordPress jest prostym i intuicyjnym procesem.

Co więcej, możemy skorzystać z narzędzi, które go automatyzują, przez co staje się to jeszcze łatwiejsze i mniej czasochłonne.

☝️ Szacuje się, że w zależności od wybranej przez nas metody instalacji WordPressa, będziemy potrzebować od kilku do maksymalnie kilkunastu minut.

Również w sytuacji, w której nie mamy doświadczenia w wykonywaniu tego typu zadań.

Co należy przygotować przed instalacją WordPressa?

Zanim przyjrzymy się temu, jak zainstalować WordPress, warto wspomnieć o tym, że aby móc korzystać z tego systemu i jego funkcjonalności, będziemy potrzebowali kilku usług i narzędzi.

Choć sam WordPress jest oprogramowaniem open-source, czyli całkowicie darmowym, to korzystanie z niego może wiązać się z niewielkimi wydatkami. Część wspomnianych narzędzi, które będą nam potrzebne, jest bowiem płatna. Na szczęście, nie są to wysokie koszty.

Jak zainstalować WordPress?

Wszystko, czego będziemy potrzebować, warto przygotować sobie wcześniej, a więc przed instalacją systemu WordPress. Dzięki temu przyspieszymy postępy pracy, a instalator WP będzie w pełni gotowy do tworzenia strony.

Czego więc potrzebujemy?

Instalacja WordPressa Krok #1: Hosting

Przede wszystkim potrzebujemy hostingu, czyli dostępu do serwera stron WWW.

  • Obecnie usługę tę możemy zakupić u wielu firm, warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej oferty.
  • Znajdziemy je w sieci, wystarczy jedynie wyszukać frazę „hosting dla WordPress”.
  • Ceny pakietów hostingowych wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych i zależą od tego, jak dużo miejsca na serwerze potrzebujemy.

Instalacja WordPressa Krok #2: Domena

Kolejną kwestią, o którą musimy zatroszczyć się przed instalacją WordPressa, jest wykupienie własnej domeny, czyli mówiąc najprościej adresu, pod którym dostępna będzie nasza strona internetowa.

Instalacja WordPressa: domena
  • Domena jest bezpośrednio powiązana ze wspomnianym serwerem.
  • Ceny domen na wielu stronach zaczynają się już od kilku-kilkunastu złotych. Może ona zależeć od jej długości, dostępności oraz rozszerzenia.

Instalacja WordPressa Krok #2: Klient FTP

Chcąc zainstalować WordPress, musimy również posiadać klienta FTP, czyli oprogramowania, które służy do przesyłania, pobierania i zarządzania plikami na serwerze.

Przydatny będzie również edytor tekstu, który pozwoli nam na otwieranie, przeglądanie i edytowanie plików tekstowych bez formatowania.

Za jego pomocą możemy dokonywać ewentualnych zmian na plikach strony. Posiadając wszystkie te usługi oraz narzędzia, możemy przystąpić do instalacji WordPressa.

Różne sposoby instalacji WordPressa

Osoby, które zastanawiają się jak zainstalować WordPress, powinny wiedzieć, że mają dwie możliwości zmierzenia się z tym zadaniem.

W zależności od swojej wiedzy i doświadczenia, możemy zdecydować się na na jedną z dwóch możliwości instalacji:

  • automatyczną,
  • manualną.

? Automatyczna instalacja WordPressa jest dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, ponieważ wszystkie procesy związane z instalowaniem systemu są ograniczone do minimum i nie wymagają od nas niczego, poza wykonaniem kilku kliknięć.

? Manualna instalacja WordPressa polecana jest osobom, którym zależy na maksymalnym bezpieczeństwie instalacji. Jest to jednak znacznie bardziej czasochłonne rozwiązanie, które wymaga od nas ręcznego wgrania i skonfigurowania plików na serwer.

Instalacja automatyczna – proste rozwiązanie udostępniane przez firmy hostingowe

Pierwszym sposobem na szybkie zainstalowanie WordPressa jest skorzystanie z automatycznych instalatorów.

WordPress instalajca

Rozwiązanie to udostępnia obecnie na swoich stronach wiele firm hostingowych. Dzięki niemu instalację wykonamy w zaledwie kilka minut.

  • Zaczynamy od odwiedzenia strony dostawcy hostingu i znalezienia instalatora (może być nazwany również jako Instalator WordPress lub Autoinstalacja).
  • Otwieramy go, jeśli mamy do wyboru kilka programów lub systemów, klikamy WordPress.
Instalacja WordPressa
  • Następnie przechodzimy do konfiguracji ustawień.
    • Co ważne, większość autoinstalatorów posiada domyślnie skonfigurowane najważniejsze ustawienia – jeśli jesteśmy początkujący, nie warto w nie ingerować. Musimy jednak podać dane takie jak login, hasło administratora, czy tytuł strony.
Automatyczna instalacja WordPressa
  • Po ich uzupełnieniu klikamy przycisk „Zainstaluj”. Proces instalacji zajmuje kilkadziesiąt sekund.
Instalacja WordPressa
  • Po tym czasie możemy zalogować się na swoją stronę wpisując /wp-admin/ po jej adresie.

Jeśli mimo wszystko czujemy się niepewnie, warto pamiętać, że wiele firm hostingowych oferuje swoim klientom możliwość zlecenia instalacji WordPressa na ich serwerze.

Jest to jednak dodatkowa, płatna usługa – warto zdawać sobie z tego sprawę. Dlatego też, nawet jeśli nie mamy doświadczenia, warto spróbować samodzielnej instalacji.

Instalacja manualna – w jaki sposób ją przeprowadzić?

Kolejnym sposobem jest instalacja manualna. To bezpieczny, ale nieco czasochłonny proces.

  • Zaczynamy od pobrania najnowszej wersji WordPress ze strony WordPress.org.
  • Po pobraniu WordPressa, za pomocą programu WinRar rozpakowujemy plik.
  • Następnie musimy przesłać go na serwer, korzystając z klienta FTP, na przykład programu FileZilla.
    • Musimy wypełnić w nim pola „Host”, „Username” oraz „Password”. Informacje na temat danych do logowania powinniśmy otrzymać od wybranej przez nas firmy hostingowej.
  • Następnie przesyłamy pliki do głównego folderu /public_html/ swojej domeny.
  • W panelu hostingowym musimy utworzyć bazę danych.
    • W tym celu należy odnaleźć zakładkę „Zarządzanie kontami” i wybrać „Zarządzanie MYSQL” -> „Utwórz bazę danych”.
    • Dla kreowanej bazy danych musimy wybrać nazwę oraz hasło. Dopiero wówczas dokańczamy jej tworzenie.
  • Kolejnym krokiem instalacji WordPressa jest otworzenie swojej strony internetowej poprzez wpisanie jej domeny w pasku przeglądarki.
    • Wybieramy wersję językową, a następnie wypełniamy pola „Nazwa bazy danych”, „Nazwa użytkownika” i „Hasło’”. W tym celu używamy danych, które podaliśmy przy tworzeniu bazy.
  • Klikamy „Wyślij”, a następnie wybieramy witryny oraz podajemy dane konta administratora.
  • Po wypełnieniu tych pól pozostaje nam jedynie kliknąć przycisk „Zainstaluj WordPressa”.
  • Po ukończeniu procesu instalacyjnego możemy już korzystać z panelu administracyjnego WordPress – zmieniać wygląd strony oraz dodawać treści.

Jak widać, jest to nieco bardziej czasochłonne, niemniej jednak nawet w manualnej instalacji nie ma nic trudnego. Wystarczy jedynie uważnie czytać to, co pojawia się w oknie przeglądarki, by nie popełnić żadnego błędu.

WodPress zainstalowany pomyślnie?

Podsumowując, WordPress to system prosty i intuicyjny, który doskonale nadaje się do prowadzenia stron internetowych zarówno przez początkujących, jak i doświadczone osoby.

Co więcej, jego instalacja nie jest trudna, co jest z całą pewnością dodatkowym atutem tego narzędzia. Nie dziwi więc popularność WordPressa na całym świecie.

Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w naszym artykule pozwolą z niego korzystać również naszym czytelnikom.

1 komentarz

  1. Przyjaciel 24 listopada, 2020

Dodaj komentarz