Czy warto decydować się na laptopa bez systemu operacyjnego? Czy warto dopłacić do Windowsa?

Laptop z wgranym już systemem operacyjnym Windows to w zdecydowanej większości standard, który pozwala nam w praktyce od razu korzystać z jego potencjału. Wciąż jednak możemy znaleźć znacznie tańsze urządzenia, które są oferowane bez Windowsa. Czy warto zdecydować się na takiego laptopa?

Dlaczego warto postawić na laptop bez Windowsa?

Zakup nowego, fabrycznego laptopa bez systemu Windows to alternatywa, na którą decyduje się zaledwie mały procent klientów. Nie oznacza to jednak, że tego typu urządzenia nie cechują się odpowiednim popytem. Wciąż istnieje pewne grono użytkowników, którym przygotowane do użycia laptopy z Windows 10 nie są do niczego potrzebne. Dlaczego?

W wielu branżach, ze szczególnym uwzględnieniem sektora IT, bardzo często używa się alternatywnego, darmowego systemu operacyjnego Linux. Dlatego też zakup fabrycznie nowego laptopa bez systemu będzie dla takich osób najlepszym rozwiązaniem. Klienci Ci, szukając odpowiedniego laptopa bez systemu, zauważą dodatkową zaletę w postaci niższej ceny urządzenia.  

Nie jest tajemnicą, że laptopy bez oprogramowania Windows są tańsze. Wynika to z faktu, że koszt licencji Windows dodawany jest do ceny urządzenia, a my, nabywając taki sprzęt, nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Koszty te są zatem mniejsze, gdy cena Windowsa nie jest uwzględniana, a my otrzymujemy laptopa bez systemu. Idąc tym tropem, wybór laptopa bez oprogramowania będzie także odpowiednim rozwiązaniem dla użytkowników, którzy jeszcze przed zakupem urządzenia dysponowali osobną licencją na system Windows, choć zawsze musimy upewnić się, że licencja ta jest zakupiona z legalnego źródła – tylko to gwarantuje nam bezproblemowe korzystanie z systemu operacyjnego.

Kiedy tańszy laptop bez Windowsa to zły pomysł?

A co z klientami, którzy poszukują nowego laptopa i do wyboru mają opcję z systemem operacyjnym Windows i bez? Decyzja ostateczna oczywiście należy do nas, jednak bez własnego systemu oraz przynajmniej podstawowych umiejętności umożliwiających nam bezproblemowe zainstalowanie systemu, oszczędność wynikająca z zakupu sprzętu bez Windows może być niezauważalna. Dlaczego?

Przede wszystkim osobny koszt licencji na system operacyjny może zniwelować tę różnicę, a dodatkowa usługa instalacji i konfiguracji systemu operacyjnego może w ogólnym rozrachunku całkowicie pokryć oszczędność, z jakiej cieszyliśmy się, kupując laptop bez systemu operacyjnego. Jeśli nie potrafimy samodzielnie zainstalować systemu Windows, warto postawić na kompleksowe rozwiązanie w postaci sprzętu z wgranym systemem operacyjnym. 

Co będzie tańsze – komputer w zestawie z systemem czy zakup dwóch osobnych produktów? 

Laptopy z Windows 11 i laptopy bez systemu – wykonanie takiego porównania nie jest łatwe, jednak przeglądając oferty, z łatwością możemy zauważyć, że dokładnie ten sam model bez systemu będzie nieco tańszy. Jednak różnica wynikająca z zakupu tańszej alternatywy wcale nie musi pokrywać kosztów zakupu oddzielnego oprogramowania.

Zakup laptopa z systemem czy bez nie jest w dzisiejszych czasach żadnym problemem. Liczne oferty tego samego urządzenia z wgranym systemem i bez niego pozwolą nam szybko zweryfikować, które rozwiązanie okaże się korzystniejsze. 

Dodaj komentarz