Minęły już prawie dwa lata odkąd przesiadłam się na iPhone i tej decyzji absolutnie nie żałuję. Przez ten czas miałam okazję testować co najmniej kilka różnych modeli iPhone, takich jak iPhone 12 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, oraz iPhone 13 Mini.
Ostatecznie model, który pozostawiłam sobie na stałe to iPhone 13 Mini. Nie wyobrażam sobie innego modelu, jeśli chodzi o gabaryty. Do tego, będąc przez wiele lat fanką Sony Xperia Compact, ciężko było mi przyzwyczaić się do telefonu większego niż iPhone 12/13 Mini.
Choć nowsze modele iPhone mają zdecydowanie lepsze i dłużej działające baterie, to udało mi się zauważyć, że w niektórych sytuacjach mój iPhone szybko się rozładowuje.
Jakie to sytuacje? Co zrobiłam, aby temu zaradzić?
Kiedy bateria w iPhone szybko się rozładowuje?
Poniżej przedstawiam sytuacje, w których zauważyłam, że bateria w iPhone może rozładowywać się zdecydowanie szybciej niż możemy się tego spodziewać.
iPhone w trybie CarPlay
To jest zdecydowanie najszybszy pożeracz baterii, szczególnie jeśli podczas jazdy korzystamy z muzyki z naszego iPhone lub wykorzystujemy go do nawigacji.
Wówczas mój iPhone 13 Mini jest w stanie wytrzymać jakieś 6-7 h. Tutaj oczywiście najlepszych rozwiązaniem jest podpięcie telefonu do ładowarki podczas dłuższej jazdy.
Ekran ma maksymalną jasność i przyciemnia się po dłuższym czasie
Jeśli chcemy cieszyć się z pięknego ekranu iPhone i zawsze patrzeć na niego w maksymalnej jasności, to niestety zapłacimy za to skróconą żywotnością baterii.
Zauważyłam także, że kolosalną różnicę robi czas, po jakim ekran się wygasza. Domyślnie jest to 30 sekund. Jeśli wydłużymy czas do 1 lub 2 minut i przy tym często odblokowujemy telefon, to poczujemy dużą różnicę w żywotności naszej baterii.
iPhone używamy jest jako Hot Spot do naszego komputera MacBook
Jeśli nasz iPhone „daje” internet naszemu komputerowi MacBook, to zdecydowanie będzie działał na baterii krócej. Tutaj – podobnie – najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie iPhone do komputera lub do ładowarki (jeśli mamy taką możliwość) w trakcie typu Hot Spot.
Jeśli masz problemy ze swoim komputerem Apple lub urządzeniem iPad, to koniecznie sprawdź polecany przeze mnie serwis MacBook oraz serwis iPad.
Używamy obudowę z MagSafe
Bardzo zdziwiło mnie to, że kiedy zakupiłam oryginalną obudowę do mojego iPhone (obudowę z wbudowanym MagSafe), to czas działania baterii mojego telefonu zdecydowanie się pogorszył.
Na początku nie wiedziałam, co się dzieje. Próbowałam włączać tryb oszczędzania baterii (co odrobinę pomogło).
Później doczytałam, że niestety jest to normalna rzecz. Przeszłam na obudowę bez wbudowanego MagSafe i mój iPhone z powrotem jest w stanie wytrzymać prawie dwa dni.
iPhone ma już swoje lata i potrzebuje nowej baterii
Najstarszy model iPhone testowany przeze mnie to model 12, który mimo wszystko jest nowym modelem, w którym bateria działa zdecydowanie lepiej w porównaniu ze starszymi modelami, takimi jak iPhone 10, czy iPhone SE, nie wspominając nawet o modelach 6, 7, czy 8.
W przypadku starszych modeli najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana baterii na nową lub wymiana modelu na nowszy 🙂 Tutaj zdecydowanie mogę polecić serwis iPhone, który da Twojemu staremu modelowi tzw. drugie życie.
Domowe sposoby na wydłużenie działania baterii iPhone
O ile nie borykasz się z problemem starej baterii lub zalanego iPhone (dotyczy to modeli, które nie miały jeszcze wodoodporności), to możesz spróbować poniższych wskazówek, w celu poprawy długości działania baterii:
- Włączenie oszczędzania baterii (działa to całkiem dobrze i w sposób widoczny poprawia baterię)
- Zmiana obudowy na tę bez MagSafe
- Odinstalowanie aplikacji, których nie używamy
- Skrócenie czasu podświetlenia ekranu
- Wyłączenie nieużywanych funkcji (np. Wi-Fi)
- Korzystanie z power banka 🙂
Zobacz także: