Laptop do pracy zdalnej – na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Rynek laptopów staje się coraz bardziej obszerny, a same sprzęty są unowocześniane praktycznie z każdym dniem. Jeszcze do niedawna, każdy komputer przenośny był wybierany na podobnej zasadzie. Głównie zwracaliśmy wtedy uwagę na pojemność dysku i taktowanie procesora, choć i tak mało kto orientował się co to w ogóle jest.

Rodzaje laptopów względem przeznaczenia

Dziś, wraz z rozwinięciem oprogramowania i milowego skoku technologicznego wiemy, że nie każdy laptop będzie nadawał się do wszystkich czynności. W tym celu, przy wyborze warto skupić się na większej liczbie aspektów, w tym nawet samej obudowy.

Oczywiście, wciąż w sklepach możemy znaleźć laptopy z niższych półek, służące jedynie do przeglądania stron internetowych bądź wykonywania innych, podstawowych operacji. Osoby wiążące w niejaki sposób przyszłość z komputerem czy rozwijające pasje przy jego użyciu, powinny jednak bardziej zastanowić się nad typem tego urządzenia.

Statystycznie, najczęściej przeglądaną grupą sprzętów są laptopy biznesowe. Głównie chodzi tutaj o laptopy do pracy, które także dzielą się na mniejsze zestawienia względem konkretnego przeznaczenia. W końcu, każda praca znacznie się od siebie różni. Logiczne więc, że będziemy potrzebować innego laptopa w przypadku pracy grafika, a innego kiedy zajmujemy się zarządzaniem firmą bądź programowaniem.

Drugą i równie popularną grupą są laptopy do gier. Często decydują się na nie młodsze osoby, dla których rozwijanie swoich zdolności w tej dziedzinie jest naprawdę ważne.

Jakie czynniki świadczą o jakości i wydajności sprzętu?

Bardzo ważne w kwestii doboru laptopa są rzecz jasna jego parametry. Można powiedzieć, że niezależnie od przeznaczenia warto zwracać uwagę na liczbę rdzeni procesora, jego taktowanie oraz pojemność i charakter dysku twardego. To właśnie te elementy specyfikacji odpowiadają w dużej mierze za szybkość i sprawność wykonywania różnych operacji w czasie. Dobrze jest również posiadać wysoką ilość pamięci RAM (minimum 8 GB).

W zależności od charakteru pracy, powinniśmy skupiać swoją uwagę na podzespołach takich jak chociażby karta graficzna czy płyta główna. Oczywiście, warto również w takim przypadku zaglądnąć nieco w głąb specyfikacji wcześniej wymienionych podzespołów i sprawdzić np. częstotliwość taktowania pamięci RAM oraz jej typ. Co ciekawsze, do laptopów biznesowych najczęściej używa się pamięci ulotnej o częstotliwości 2133MHz. Nie jest to więc najwyższy wynik, a mimo to w większości przypadków sprawdza się najlepiej.

Przykład laptopa do pracy

Weźmy za przykład model HP ENVY Laptop 15 i5-10300H 1TB SSD 16 GB W10. Jest to urządzenie w zupełności przeznaczone do wykonywania czynności służbowych. Nie mówimy tutaj o pracach typu grafik czy inżynier dźwięku, ponieważ te zawody potrzebują znacznie silniejszych jednostek. Bardziej chodzi tutaj o kwestie zarządzania firmą, wykonywania czynności reklamowych czy operacji na w miarę zaawansowanym oprogramowaniu.

Czterordzeniowy Intel Core i5 to dobrej jakości procesor, gwarantujący standardowe taktowanie 2,5GHz na jednym rdzeniu. Oprócz tego 16 GB pamięci RAM to wystarczająca nawet do mocnego oprogramowania ilość. Sporym atutem jest bardzo pojemny dysk SSD, który znacznie przyspieszy pracę całej jednostki. Laptop wyposażony jest w dobrej jakości akumulator, co zdecydowanie ułatwi pracę zdalną w niektórych momentach.

Dodaj komentarz