W dobie pracy zdalnej trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych zadań bez sprawnego i funkcjonalnego laptopa. To urządzenie, które umożliwia wypełnianie obowiązków zawodowych w dowolnym miejscu. Jakie cechy powinien oferować idealny laptop do pracy?
Jak wybrać odpowiedniego laptopa biznesowego? RAM i procesor
Warto zacząć od określenia, jak wyglądają konkretne potrzeby dotyczące urządzenia – dla każdego kwestia ta będzie wyglądać nieco inaczej. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj pracy wykonujemy i jakie są nasze indywidualne preferencje. Do obsługi dokumentów tekstowych i firmowego maila wystarczy podstawowa specyfikacja, jednak również w tym przypadku istotna będzie wydajność.
Warto zwrócić uwagę m.in. na RAM. Przy standardowych zadaniach mogą sprawdzić się urządzenia z 8 GB pamięci operacyjnej, jednak przy wszelkich bardziej skomplikowanych procesach warto postawić na minimum 16 GB. Kluczowym komponentem jest także procesor – aktualnie za minimalne parametry do sprawnej pracy uznaje się konfigurację z 4 rdzeniami o taktowaniu co najmniej 3 GHz. Przy zaawansowanych czynnościach sprawdzi się za to 8-rdzeniowy układ z prędkością zegara przekraczającą 3,5 GHz lub nawet 4 GHz.
Laptop do pracy – nośnik danych i grafika
Nie bez znaczenia będzie także ilość miejsca na dane oraz rodzaj nośnika. Standardowe dyski twarde HDD odchodzą już w zapomnienie – znacznie lepszym wyborem będzie napęd SSD, który zapewni znacznie większą prędkość zapisu i odczytu danych. Jaki rozmiar będzie odpowiedni? Do komfortowego korzystania z laptopa przy podstawowych zadaniach wystarczy nawet 128 lub 256 GB, jednak gdy chcemy przechowywać większe pliki, warto postawić na modele oferujące co najmniej 512 GB.
Jeśli z kolei zajmujemy się treściami graficznymi lub obróbką wideo, warto zainwestować w laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Jakość wyświetlanego obrazu i szybkość przetwarzania gra w tym przypadku pierwszorzędną rolę – równie ważne będą także parametry ekranu, a w szczególności kontrast i odwzorowanie kolorów. Co istotne, wydajna karta graficzna będzie mieć spore znaczenie także w przypadku niektórych programistów, których praca obejmuje wykorzystanie zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji. Wynika to z faktu, że rdzenie GPU są o wiele szybsze niż CPU, co można wykorzystać w celu szybkiego wykonywania skomplikowanych obliczeń.
Waga i rozmiar laptopa do pracy
To dwa czynniki, które mogą być kluczowe dla wyboru odpowiedniego urządzenia. Jeśli nasz zawód wymaga dużej mobilności lub po prostu lubimy pracować poza domem, idealnie sprawdzi się lżejszy laptop do pracy. Urządzenia o mniejszej przekątnej ekranu, wynoszącej poniżej 14”, bez problemu zmieszczą się w torebce lub aktówce. Warto zaznaczyć, że kompaktowy format może łączyć się ze świetną wydajnością – taką charakterystykę oferują tzw. ultrabooki. Do tej kategorii należą m.in. propozycje z serii HP EliteBook, które można znaleźć w ofercie sklepu ale.pl. W kontekście pracy zdalnej warto zwrócić uwagę również na wsparcie dla metod łączności: nowe modele powinny oferować obsługę Wi-Fi 6, czyli transmisję bezprzewodową z prędkością nawet kilku Gb/s.
Jeśli pracujemy głównie stacjonarnie, a przy tym zależy nam na większej przekątnej ekranu, laptopy o większych gabarytach – na przykład z wyświetlaczem o rozmiarze 16” lub 17’ – będą świetnym wyborem. Choć są one zdecydowanie mniej poręczne, często rekompensują to swoimi parametrami i komfortem obsługi. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że większe sprzęty mogą zapewniać lepszą wydajność chłodzenia, co będzie szczególnie istotne przy długim korzystaniu z urządzenia.
Zakup laptopa a warunki gwarancyjne
Spore znaczenie przy wyborze odpowiedniego rozwiązania będą mieć również m.in. warunki gwarancyjne. Pod względem długości gwarancji oferowanej na sprzęt biznesowy warto zwrócić uwagę na ofertę HP. Laptopy tego producenta są objęte nawet trzyletnią ochroną konsumenta. Dodatkowo istnieje możliwość wydłużenia tego okresu o kolejne miesiące. Laptop do pracy to często zakup na lata – odpowiednia ochrona pozwoli zadbać o dobrą kondycję urządzenia, a także bezpieczeństwo firmowych plików.
Podsumowując, przy zakupie laptopa do pracy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na specyfikację, która powinna być dostosowana do charakterystyki pracy. W zależności od wykonywanego zawodu wymagania pod tym względem będą się nieco różnić. Ważną kwestią będzie też rozmiar urządzenia – to kluczowy czynnik dla mobilności i możliwości wykonywania obowiązków zawodowych poza biurem. Do tego istotne są także zabezpieczenia oraz warunki gwarancji, by zapewnić sprawne korzystanie z laptopa przez długi czas.