Jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie?

Krótki przewodnik, w którym dowiesz się, jak włączyć opcje programistyczne w telefonie z systemem Android oraz poznasz nowe ciekawe funkcje, które możesz z powodzeniem wykorzystać na co dzień. 




Mniej zaawansowani użytkownicy systemu Android nie wiedzą prawdopodobnie nawet o istnieniu „ukrytego” menu z dodatkowymi (i bardziej zaawansowanymi) funkcjami w swoich telefonach.

Właściwe określenie dla tego menu to opcje programistyczne lub po prostu opcje programisty. Jak sama nazwa wskazuje, opcje programistyczne w telefonie wykorzystywane są głównie, w celu testowania aplikacji przez programistę.

Niemniej mogą one także ułatwić życie mniej zaawansowanym, ale ambitnym użytkownikom, którzy chcą nieco „ulepszyć” swój telefon.  Po włączeniu opcji programistycznych w telefonie zyskujemy dostęp do np. trybu debugowania, który z kolei jest niezbędny, jeśli chcemy zrootować swój telefon.




Opcje programistyczne (zwane również jako opcje deweloperskie) to także szereg innych ciekawych funkcji, które możemy włączyć w naszym urządzeniu. Poniżej wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć.

Jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie krok po kroku

Włączenie opcji programistycznych w telefonie z Androidem jest bardzo proste, ale na tyle nieoczywiste, że zrobienie tego przez przypadek byłoby raczej trudne. Oto, co musimy zrobić:

  1. Idziemy do ustawień, a następnie wybieramy Informacje o urządzeniu. Wybieramy Informacje o oprogramowaniu.

    jak włączyć opcje programistyczne w telefonie

    Jak widzisz opcje programistyczne zostały już wcześniej włączone w moim telefonie, więc są już obecne w ustawieniach.

  2. Następnie siedem razy klikamy w Numer wersji. Urządzenie poinformuje nas o tym, ile kliknięć pozostało do włączenia trybu programisty. W przypadku mojego telefonu mamy informację, że tryb programisty został już włączony.

    jak włączyć opcje programistyczne w telefonie

    Aby włączyć opcje programistyczne wystarczy kliknąć 7 razy na numer wersji.

  3. W ustawieniach urządzenia pojawi się nowa pozycja Opcje programisty. Po wejściu do tej pozycji musimy ją po prostu włączyć przeciągając guzik na prawo. Urządzenie poinformuje nas o potencjalnych problemach, jakie mogą wystąpić, jeśli nie będziemy z nich korzystać zgodnie z przeznaczeniem.

    jak włączyć opcje programistyczne w telefonie

    Po włączeniu opcji programisty zobaczymy takie powiadomienie.

  4. Widzimy teraz całą dość obszerną listę opcji programistycznych, takich jak pozostawanie w stanie czuwania, odblokowanie OEM, czy pokazywanie dotknięć. Odradzam (tak, jak komunikat powyżej) zaznaczanie którejkolwiek z nich nie mając wiedzy na temat dokładnego jej działania.

    jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie

    Oto niektóre z opcji programistycznych w moim telefonie.

Które opcje programistyczne warto wykorzystać?




Jeśli jesteś programistą, to oczywiście wiesz, które opcje są Ci potrzebne. Niemniej uważam, że zwykły użytkownik również może zrobić pożytek z co najmniej kilku z tych funkcji. Poniżej lista moich ulubionych.

Pozostań w stanie czuwania

Dzięki tej opcji telefon podczas ładowania nigdy się nie wygasi. Oczywiście to, czy ta opcja będzie dla nas użyteczna zależy od indywidualnego stylu użytkowania telefonu.

Jeśli, na przykład, używamy ładowarki bezprzewodowej, a nasz telefon często podczas ładowania leży na biurku w zasięgu naszego wzroku (a nie mamy diody powiadomień), to warto tę opcję włączyć. Będziemy wtedy widzieć wszystkie powiadomienia bez konieczności wybudzania/odblokowywania telefonu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że pozostawienie telefonu w stanie czuwania wydłuży jego czas ładowania.

Debugowanie USB

Tryb debugowania będzie najbardziej przydatny dla zaawansowanych użytkowników i programistów. Włączenie jego nie niezbędne, jeśli, na przykład, chcemy zrootować nasz telefon.

Również niektóre aplikacje wymagają włączenia tego trybu do poprawnego działania. Jeśli dobrze pamiętam jest to, między innymi, Android Auto, które niestety na razie nie jest obsługiwane w Polsce.

Agresywne przełączanie sieci Wi-Fi/komórkowych

Ta opcja będzie przydatna dla osób, które dużo korzystają z internetu w telefonie za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Czasem sygnał słabnie lub zanika, a my się mocno irytujemy, że np. Facebook nie chce się wczytać.

Ta opcja pomoże zredukować takie sytuacje do minimum. Włączenie jej jest dobrym pomysłem, jeśli mamy w miarę spory transfer na dane komórkowy (co najmniej kilka GB w miesiącu).

Pokaż dotknięcia

Ja osobiście korzystam z tej funkcji i bardzo ją lubię. Po włączeniu przy każdym dotknięciu ekranu będzie widoczne małe kółeczko w miejscu, na które ekran zareagował.

Niektórym ta opcja przeszkadza, innym ułatwia pracę, więc tylko sygnalizuję o jej istnieniu. Wygląda to tak, jak na zrzucie ekranu poniżej.

opcje programistyczne android

Te dwie jasne kropki to właśnie moje „dotknięcia” widoczne na ekranie.

 

Skala animacji okna, przejścia i długości animacji

Jeszcze przed wejściem Androida 6.0 i szeregiem usprawnień w żywotności baterii i zarządzaniu energią te opcje, po odpowiednim dostosowaniu, pozwoliły w jakiś sposób wydłużyć żywotność baterii.

Jeśli masz problem z żywotnością baterii, możesz sprawdzić, czy poniższy sposób pomoże Twojej baterii choć trochę. Oto, co należy zrobić:

  1. Przejdź do każdej z trzech pozycji: Skala animacji okna, Skala animacji przejścia oraz Skala długości animacji.
    jak włączyć opcje programistyczne w telefonie

    Upewnij się, że animacja jest wyłączona w każdej z opcji.


  2. Następnie ustaw w każdej z nich opcję Animacja jest wyłączona.
  3. Zaobserwuj, czy w sposób znaczący wydłuży to żywotność Twojej baterii.

Wyłącz aplikacje w tle

Czasem bardzo duża ilość aplikacji działających w tle potrafi nie tylko bardzo spowolnić telefon, ale również skrócić żywotność baterii. Jeśli nie chcemy, aby jakiekolwiek aplikacje działały w tle, wystarczy włączyć te opcję.

Sugerowałabym jednak ostrożność ze stosowaniem tej funkcji, ponieważ może ona wpłynąć na działanie aplikacji, których potrzebujemy (np. budzik).

Ogranicz procesy w tle

Działanie tej funkcji jest zbliżone. Tutaj głównym celem jest zmniejszenie obciążenia procesora (czyli ewentualne zwiększenie żywotności baterii).

Korzystając z tej funkcji należy także liczyć się z ewentualnymi nieprzewidzianymi skutkami, czyli np. wyłączeniu aplikacji, która chcemy aby akurat działała.



1 komentarz

  1. Świadomość 7 lipca, 2021

Dodaj komentarz