Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie z Androidem?
Często zdarza się, że chcemy pokazać komuś, kogo nie ma fizycznie obok, co znajduje się na ekranie naszego telefonu. Jednym z takich przypadków  może być tworzenie przewodników, w których opisujemy jakieś funkcje lub triki odnośnie naszego telefonu.

Najprostszym sposobem jest zrobienie zrzutu ekranu (z angielskiego tzw. „screenshot’a”) i przesłanie go danej osobie lub udostępnienie w jakiś inny sposób.

W dzisiejszym bardzo krótkim przewodniku pokażę Ci jak zrobić zrzut ekranu na telefonie  z Androidem.

Robienie zrzutów ekranu na Androidzie (4.1 wzwyż)

Jeśli masz wersję Androida co najmniej 4.1 (a najprawdopodobniej ją masz), to do zrobienia zrzutu ekranu wystarczy prosta kombinacja klawiszy.

Tutaj, w zależności od modelu telefonu, mamy dwie główne kombinacje:

  • Jednoczesne wciśnięcie i przytrzymanie przez ok. 2 s przycisku zmniejszania głośności (VOLUME DOWN) oraz przycisku włączania/ wyłączania (POWER).  Ta metoda działa w telefonach marki HTC, Sony oraz Alcatel.
  • Jednoczesne wciśnięcie i przytrzymanie przez ok. 2 s przycisku HOME oraz przycisku włączania/wyłączania (POWER). Ta metoda działa głownie w telefonach Samsung z serii Galaxy.

Dodatkowe metody wykonywania zrzutów ekranu w najnowszych telefonach

Poza standardową kombinacją klawiszy umożliwiająca zrobienie zrzutu ekranu niektóre z najnowszych telefonów dopuszczają również inne sposoby na zapisanie obrazu ekranu.

Sony

W przypadku Sony Xperia z serii Z wystarczy wcisnąć i chwilę przytrzymać przycisk zasilania, aby wywołać menu umożliwiające zrobienie zrzutu ekranu, a także nagranie ekranu.

Robienie zrzutu ekranu na Androidzie

Samsung
W najnowszych telefonach marki Samsung mamy dostępną także funkcję Palm Swipe. Opcja ta dostępna jest po wejściu w Aplikacje > Ustawienia > Ruszy i Gesty  > Ruch dłoni. Na liście należy odnaleźć funkcję robienia zrzutów ekranu ruchem dłoni. Gdy ją uaktywnisz będziesz mógł robić zrzut ekranu przeciągając dłonią z prawej do lewej strony ekranu.

Gdzie znajdują się zrobione zrzuty ekranu?

Po wykonaniu powyższych czynności zobaczysz mignięcie,  usłyszysz spust migawki aparatu (może też temu towarzyszyć krótka animacja) oraz otrzymasz informację, że zrzut ekranu został wykonany.

jak-zrobic-zrzut-ekranu-na-androidzie

Oczywiście dokładny sposób, w jaki zostaniesz poinformowany o wykonaniu zrzutu ekranu może nieco się różnic od marki telefonu oraz wersji Androida.

Zrzut ekranu zostanie zapisany w obrazach. W niektórych telefonach będą one dostępne bezpośrednio po wejściu do galerii, a w innych znajdziesz je w specjalnym folderze o nazwie „Screenshots”.

Robienie zrzutu ekranu na Androidzie

 

Tutaj polecam podłączenie telefonu do komputera, aby szybko zobaczyć, gdzie zrzuty ekranu zostały zapisane oraz móc szybko i z łatwością nimi zarządzać.

Robienie zrzutu ekranu android

Jeśli zrobione przez nas zrzuty ekranu nie znajdują się w galerii, a nie mamy możliwości podłączenia telefonu do komputera, to możemy również skorzystać z managera plików. Tutaj polecam aplikację File Commander.

android-file-commander

Na koniec przedstawiam Wam krótki zapis ekranu z mojego telefonu pokazujący, jak zapisywany jest zrzut ekranu.

A Tobie udało się zrobić zrzut ekranu i zlokalizować go na swoim telefonie? 🙂

1 komentarz

  1. Daniel 26 września, 2017

Dodaj komentarz