Jak zrootować telefon z Androidem w 2 minuty (przewodnik)

W dzisiejszym przewodniku pokażę Ci jak w bardzo łatwy i szybki sposób zrootować telefon z Androidem. 

System operacyjny Android należy do grupy otwartych systemów wykorzystujących tzw. open source, czyli otwarte oprogramowanie. Dzięki temu daje nam on niemalże nieograniczone możliwości konfiguracji i dostosowywania wedle własnych potrzeb. W telefonie z systemem Android możemy zmodyfikować w zasadzie wszystko. Tyczy się to zarówno kwestii wyglądu, jak i samych funkcjonalności i oferowanych możliwości.
Bez wątpienia większość użytkowników Androida i telefonów komórkowych w ogóle to zwykli użytkownicy, którzy korzystają tylko z domyślnie dostępnych funkcji i rozwiązań. Maniacy komputerowi oraz programiści stanowią ułamek użytkowników obecnie najpopularniejszego systemu operacyjnego na urządzenia mobilne.

Właśnie ze względu na bezpieczeństwo zwykłych użytkowników, każdy telefon z Androidem jest zabezpieczony przed wprowadzaniem bardziej zaawansowanych modyfikacji w systemie oraz plikach  Można jednak sobie z tym zabezpieczeniem poradzić i zyskać pełną kontrolę nad naszym urządzeniem.

Sposobem na to jest rootowanie Androida, czyli, mówiąc w dużym uproszczeniu, nadaniu sobie praw administratora, który ma dostęp do wszystkich plików i funkcji, w przeciwieństwie do zwykłego użytkownika „gościa”.

Jeszcze parę lat temu rootowanie telefonu z Androidem stanowiło dość długi i skomplikowany proces, który nie zawsze kończył się powodzeniem. Zdarzyło mi się nawet w ten sposób jeden telefon całkowicie zepsuć. W chwili obecnej możemy skorzystać z programów oferujących rootowanie jednym kliknięciem, takich jak KingoRoot, o którym dowiesz się więcej w niniejszym przewodniku.

Po co rootować telefon?

Rootowanie telefonu zalecałabym tylko raczej zaawansowanym użytkownikom, którzy rzeczywiście wiedzą, w jakim celu to robią oraz potrzebują konkretnych nowych funkcjonalności i możliwości, które bez rootowania nie są dostępne.

Poniżej przedstawiam kilka możliwych scenariuszy, po co rootować telefon:

 • Możliwość korzystania z wielu aplikacji wnoszących nowe funkcjonalności i możliwości do naszego telefonu. Wiele z tych aplikacji potrzebuje właśnie dostępu root do prawidłowego działania. Przykładem jest tutaj mój ulubiony menadżer plików Root Browser.
 • Możemy wgrać nową wersję systemu, czyli tzw. custom ROM. To bardzo dobry i chyba jedyny sposób na skuteczne pozbycie się brandingu operatora i zapewnienie sobie w pełni „czystej” wersji systemu.
 • Można w łatwy sposób wykonać kopię zapasową całego telefonu, plików i systemu, aby przywrócić ją w dowolnym momencie.
 • Możemy pozbyć się niechcianych preinstalowanych aplikacji. Bez roota wszystko, co możemy zrobić to wyłączyć takie aplikacje.
 • Możemy przenieść (instalować) aplikacje na karcie SD. Na niektórych starszych telefonach, takich jak Galaxy Xcover 2 bez rootowania nie ma możliwości instalacji aplikacji na karcie SD, a pamięć wewnętrzna telefonu bardzo szybko się zapełnia, gdyż nie ma nawet 1 GB pojemności.
 • Można w dowolny sposób zmienić wygląd systemu np. zmniejszyć wielkość ikon lub zagęścić ich położenie.

Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że w chwili obecnej (czyli używając Androida 6.0) większość funkcjonalności, które kiedyś były dostępne tylko po zrootowaniu, w tym momencie jest standardowo dostępnymi funkcjami systemu.  Przykładem tego jest np. robienie zrzutu ekranu przy pomocy odpowiedniej kombinacji klawiszy.

Jak zrootować Androida za pomocą aplikacji KingoRoot

Zapewne zdziwicie się, ale praktyczna część przewodnika, jak zrootować telefon z Androidem będzie chyba częścią najkrótszą. Oto, co musimy zrobić.

 1. Pobieramy aplikację KingoRoot ze strony producenta i instalujemy ją na naszym komputerze. Po kliknięciu w Download for Windows aplikacja automatycznie się pobierze. Po skończeniu pobierania uruchamiamy pobrany plik i postępujemy zgodnie z instrukcjami instalacyjnymi.
 2. Zwróć uwagę, że podczas instalacji KingoRoot program próbuje także doinstalować jakiś śmieciowy dodatek McAfee. Jeśli nie chcesz go, to kliknij Nie zgadzam się.
  Rootowanie KingoRoot
 3. Czekamy cierpliwie, aż KingoRoot się zainstaluje.
  Rootowanie jednym kliknięciem KingoRoot
 4. Uruchamiamy aplikację oraz podłączamy telefon do komputera przy pomocy kabla USB. Aplikacja każe nam kilka razy podłączać i odłączać telefon w trakcie instalacji sterownika.
  Android rootowanie
 5. Niezbędne jest także włączenie trybu debugowania w naszym telefonie. Tryb debugowania możemy włączyć po aktywowaniu opcji programistycznych w naszym telefonie. W artykule nt. jak włączyć funkcje programistyczne na Androidzie dowiesz się, jak to zrobić.
 6. Po podłączeniu telefonu, zaznaczamy poniższą opcję i klikamy OK.
  Jak bezpiecznie zrootować Androida?
 7. Jesteśmy teraz o krok od zrootowania naszego telefonu. Wystarczy kliknąć ROOT.
  Jak zrootować Androida przy pomocy KingoRoot
 8. Na ekranie będzie wyświetlony postęp rootowania telefonu. Ważne jest, aby w tym momencie telefonu przypadkiem nie odłączyć od komputera, gdyż będziemy musieli zaczynać wszystko od nowa.
  Rootowanie KingoRoot
 9. Po udanym rootowaniu zobaczymy następujący komunikat na komputerze oraz telefonie.
  Android rootowanie: KingoRoot

Cały proces zajął dosłownie kilka minut, podczas gdy rootowanie telefonu w sposób tradycyjny nieraz zajmowało kilka godzin (łącznie z rozwiązywaniem nieprzewidzianych problemów, które wynikły po drodze).

Aby upewnić się, że telefon rzeczywiście został zrootowany możemy:

 1. Spróbować sprawdzić, czy dla telefonu dostępne są aktualizacje. Jeśli telefon został prawidłowo zrootowany, to zostanie wyświetlony komunikat ostrzegający, że oprogramowanie na urządzeniu zostało zmodyfikowane, więc nowe aktualizacje nie będą na nie dostępne. To wbrew pozorom dobra wiadomość. 🙂
 2. Zainstalować aplikację umożliwiająca zweryfikowanie, czy urządzenie posiada root access lub aplikację, która wymaga roota do działania.  Polecam eksperymentalnie zainstalować aplikację Root Browser. Jeśli będziemy w stanie bez problemu przeglądać wszystkie pliki systemowe na naszym telefonie, to znaczy, że udało nam się go poprawnie zrootować.

Rootowanie a gwarancja

Niestety rootowanie telefonu prawie zawsze wiąże się z utratą gwarancji, dlatego też raczej odradzam je w większości przypadków. Jeśli chodzi o mnie, to zrootowane mam tylko swoje telefony testowe, których używam do pisania poradników lub testowania moich nieraz dziwnych pomysłów. Mój główny telefon (Samsung Galaxy S7) używany przeze mnie na co dzień nie jest zrootowany i prawdopodobnie nieprędko będzie.

Na pytanie, czy rootowanie Androida bez utraty gwarancji jest możliwe najlepsza odpowiedź brzmi: i tak, i nie.

KingoRoot daje na szczęście możliwość także odrootowania telefonu teoretycznie nie pozostawiając w nim żadnych śladów po wcześniej wykonanym rootowaniu.

Jeśli zdecydujesz się kiedyś na rootowanie telefonu i będziesz potrzebował odesłać go do serwisu, to najpierw go odrootuj, a wielokrotnie zwiększysz prawdopodobieństwo, że gwarancja zostanie uznana.

Rootowanie a aktualizacja

Niestety dla zrootowanego telefonu nie będą także dostępne aktualizacje. Przy próbie sprawdzenia ich dostępności otrzymamy komunikat, że telefon został zmodyfikowany i w związku z tym aktualizacje dla niego nie będą już dostępne. W niektórych przypadkach po prostu wyświetlany jest komunikat o braku nowych aktualizacji, jeśli nawet są już one dostępne dla danego modelu.

Jedyną możliwością instalacji aktualizacji przy zrootowanym telefonie jest ręczna instalacja wybranej wersji systemu. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę to, że najlepiej jest korzystać z oficjalnych aktualizacji systemu dla danego modelu urządzenia. Takie aktualizacje zawsze będą możliwie najlepiej dostosowane do danego modelu telefonu, a także będą bardziej stabilne.

To rootować telefon czy nie?
Najnowsza wersja Androida, czyli 6.0.1, a wkrótce wersja 7.0 to szereg nowych uprawnień i funkcjonalności, które w starszych wersjach systemu dostępne były tylko po rootowaniu. Przykładem tego jest np. robienie zrzutu ekranu lub zaawansowane zarządzanie baterią i aplikacjami działającymi w tle. To samo tyczy się również zdalnego sterowania telefonem, co w tej chwili jest możliwe po prostu tylko po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji i ustawieniu odpowiednich pozwoleń z poziomu systemu.

Zauważyłam również, że ostatnio operatorzy komórkowi coraz rzadziej zaśmiecają telefon brandowym oprogramowaniem, co kiedyś było głównym powodem, aby zrootować swój telefon. Mój Galaxy S7 pochodzi od operatora Play i ma zainstalowany zupełnie czysty soft. Osobiście nie mam praktycznego powodu, aby rootować swój główny i najlepszy telefon. Zrobię to dopiero, gdy przejdzie on do puli telefonów „testowych”.

Mając na względzie powyższe odradzałabym większości użytkowników rootowanie telefonu, gdyż zazwyczaj wiąże się ono z utratą gwarancji, dostępu do oficjalnych aktualizacji dla danego modelu telefonu oraz stanowi potencjalne zagrożenie, jeśli właściciel telefonu nie jest zaawansowanym użytkownikiem lub programistą Android.

Jeśli jednak jesteś trochę maniakiem i chcesz dostosować swój telefon do własnych potrzeb, to spróbowanie narzędzia KingoRoot będzie zdecydowanie dobrym pomysłem.  Powodzenia!

11 komentarzy

 1. Maniek 4 marca, 2018
 2. zuzia 20 lipca, 2018
 3. Wojciech 20 sierpnia, 2018
 4. Jan 1 stycznia, 2019
 5. Tłumacz 2 stycznia, 2019
 6. Zbigniew 6 listopada, 2019
 7. Jakub 12 grudnia, 2019
 8. polo 15 grudnia, 2019
 9. szuszu 10 kwietnia, 2020
 10. Michał Raczyński 14 kwietnia, 2020
 11. KrisKros 10 października, 2020

Dodaj komentarz