Jak cofnąć aktualizację aplikacji na Androidzie?

Czasem (choć raczej rzadko) żałujemy, że zaktualizowaliśmy daną aplikację do nowszej wersji. W przewodniku dowiesz się, jak ten proces odwrócić, czyli jak cofnąć aktualizację aplikacji na Androidzie. 




Jedną z najlepszych praktyk dla użytkowników Androida jest aktualizacja zarówno systemu, jak i zainstalowanych na nim aplikacji. Nowe wersje oprogramowania zawierają zawsze liczne usprawnienia oraz tzw. „łatki” błędów, które w świecie oprogramowania są niestety nieuniknione.

Głównym powodem, dla którego powinniśmy aktualizować urządzenia jest bezpieczeństwo naszych danych. Im nowsze i sprawniejsze oprogramowanie, tym mniejsza szansa, że nasz telefon zostanie zainfekowany lub nawet ktoś przejmie nad nim kontrolę.

Czasem jednak zdarza się, że po wykonanej aktualizacji dana aplikacja traci cały swój „urok” lub znikają z niej kluczowe dla nas funkcje. Wówczas jedyne, czego chcemy to cofnąć aktualizację, która popsuła nasz świat. 😛

Jak to uczynić w prosty i szybki sposób? Sprawdźmy.




Jak cofnąć aktualizację aplikacji na Androidzie (wersja 4.4.3 i niżej)

W starszych wersjach systemu Android (poniżej 5.0) nie było większego problemu z cofnięciem aktualizacji. Przykładowo w telefonie HTC Desire 510 (z systemem Android 4.4.3) wystarczy wykonać następujące czynności, aby cofnąć aktualizację aplikacji do wersji fabrycznej:

  1. Przejść do ustawień urządzenia, a następnie wybrać Aplikacje. Kliknąć na aplikację, której aktualizacje chcemy odinstalować.
    Android jak cofnąć aktualizację aplikacji
  2. Następnie klikamy po prostu na Odinstaluj aktualizacje. Telefon zapyta nas, czy chcemy odinstalować aktualizacje zastępując aplikację wersją fabryczną. Gdy klikniemy OK, telefon przywróci wersję fabryczną.
    android-jak-cofnac-aktualizacje



Minusem tego rozwiązania jest to, że mamy w zasadzie tylko dwie możliwości:

  1. Korzystamy z najnowszej wersji (zakładając, że mamy włączone aktualizacje automatyczne).
  2. Korzystamy z wersji fabrycznej. Nieraz ta wersja może być sprzed kilku lat, co zdecydowanie nie jest dobrą rzeczą dla bezpieczeństwa naszego telefonu.

A co jeśli chcemy korzystać z wersji niekoniecznie najnowszej, ale także zdecydowanie nie najstarszej?

Instalujemy po prostu konkretną wersję, która nas interesuje w sposób przedstawiony poniżej.

Jak cofnąć aktualizację aplikacji na Androidzie (wersja 5.0 i wyżej)

W wersji Androida 5.0 (i w nowszych wersjach) ze względów bezpieczeństwa usunięto możliwość odinstalowywania aplikacji w sposób przedstawiony powyżej. Na szczęście możemy sobie z tym w łatwy sposób poradzić.

Dodatkowo ta metoda jest dużo lepsza od powyższej, gdyż umożliwia nam przywrócenie dowolnej wersji aplikacji (nie tylko fabrycznej lub najnowszej). Oto, co musimy zrobić:

  1. Odinstalowujemy aplikację, której starszą wersję chcemy przywrócić. W zależności, jaka to jest aplikacja warto utworzyć kopię jej danych.
  2. Ściągamy pożądaną przez nas wersję aplikacji z APKMirror. Tutaj niestety nie mogę zagwarantować, że znajdziemy absolutnie wszystkie aplikacje.
  3. Pobieramy plik APK, przenosimy go na nasz telefon (najwygodniej przy pomocy kabla USB) i instalujemy aplikację. Pamiętajmy o włączeniu możliwości instalowania aplikacji z nieznanych źródeł.

Pamiętajmy o tym, aby wyłączyć automatyczne aktualizacje aplikacji, gdyż pobrana przez nas aplikacja przy pierwszej możliwej okazji zaktualizuje się do najnowszej wersji.

Powyższa metoda nie pozwoli nam niestety na przywrócenie lub cofnięcie aktualizacji aplikacji systemowej (preinstalowanej). Aby móc to zrobić w przypadku takiej aplikacji, musimy ją najpierw odinstalować, a odinstalowanie aplikacji domyślnych możliwe jest tylko po zrootowaniu telefonu.

Jak cofnąć aktualizację Facebooka? Jak cofnąć aktualizację Messengera?




Pierwotnie temat na napisanie tego artykułu podsunął mi jeden z czytelników pytając mnie jak cofnąć aktualizację Messengera, gdyż zdecydowanie wolał jego poprzednią wersję.

Bez względu na wersję systemu Android, jaką dysponujemy polecam tutaj ścieżkę postępowania opisaną w drugiej metodzie.

Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać i nie trzymać zbyt długo starej wersji.

Jeśli coś nam się nie podobało w najnowszej wersji, istnieje duża szansa, że programiści bardzo szybko ten problem usuną w wersji kolejnej, a my będziemy korzystać z najnowszej i najbezpieczniejszej wersji.

7 komentarzy

  1. Magusz 6 grudnia, 2016
  2. Weronika 27 czerwca, 2017
    • Olga 29 czerwca, 2017
  3. Natalka 7 lutego, 2018
  4. Amelia 8 lutego, 2018
  5. Jula 25 maja, 2018
  6. Robert 24 maja, 2022

Dodaj komentarz