Android vs iOS

? Przewodnik, w którym poznasz różnice i podobieństwa pomiędzy systemem operacyjnym iOS i Android.

Decydując się na zakup smartfona, zwracamy uwagę nie tylko na parametry urządzenia, ale również na system operacyjny, jaki został zainstalowany w danym modelu telefonu. Obecnie mamy do wyboru dwa największe i najpopularniejsze systemy.

Pierwszy z nich to iOS, który instalowany jest na urządzeniach marki Apple. Drugim zaś Android – system operacyjny należący do Google, który znajdziemy w urządzeniach pozostałych marek. Inne rozwiązania mają obecnie marginalne znaczenie.

Który z tych systemów jest jednak lepszy? Czas rozstrzygnąć trwający od lat pojedynek Android vs. iOS. Przekonajmy się więc, czym różnią się te dwa systemy operacyjne w smartfonach.

⚡ Zobacz jak wygląda nasza recenzja iPhone 12 mini.

Android a iOS – podstawowe informacje o systemach operacyjnych

Mówiąc o tym, jak wygląda sytuacja pomiędzy systemami Android a iOS, nie sposób nie wspomnieć o ich początkach oraz najważniejszych informacji na ich temat.

? System iOS to autorskie rozwiązanie firmy Apple, które zostało zastosowane wyłącznie w urządzeniach marki Apple (przede wszystkim w urządzeniach iPhone).

Android vs iOS

? Android zaś jest systemem otwartym, z którego korzystają producenci różnych marek telefonów. Oba systemy wystartowały na rynku w zbliżonym czasie (iOS w lipcu 2007, Android we wrześniu rok później).

Android vs iOS

Początkowo różnice pomiędzy dwoma rozwiązaniami były wręcz kolosalne. Z czasem jednak obydwie firmy zaczęły brać pod uwagę opinie użytkowników i dokonywać zmian, po to, by obsługa smartfonów była znacznie bardziej intuicyjna, szybsza i komfortowa.

Z tego powodu, w obecnej chwili pomiędzy systemem iOS i Androidem możemy znaleźć nie tylko różnice, ale również liczne podobieństwa. Porównamy więc ze sobą obydwa te systemy operacyjne.

Linki do stron producentów oprogramowania:

Android vs iOS: podobieństwa

Choć na pierwszy rzut oka różni je wszystko, okazuje się, że podobieństw między Androidem i iOS jest całkiem sporo. W jakich konkretnie obszarach?

  • Interfejs obydwu oprogramowań jest do siebie zbliżony. Użytkownik Androida, który zacznie korzystać z iPhone’a, nie będzie miał problemów ze sprawnym poruszaniem się po aplikacjach i funkcjach tego urządzenia.
iOS
Android
  • Zarówno iOS, jak i Android, to systemy, które mają zbliżony wyglądem oraz zasadą działania system powiadomień.
Android
iOS
  • Łączy je również możliwość umieszczenia przycisków na lock screenie, dzięki którym możemy skorzystać z najważniejszych funkcji (aparat, wybieranie połączenia alarmowego) bez konieczności odblokowywania ekranu urządzenia.
Android
iOS
  • Zarówno jeden, jak i drugi system operacyjny łączą też funkcjonalności takie jak:
    • możliwość bezprzewodowego przesyłania plików,
    • widżety w centrum powiadomień,
    • bezprzewodowa synchronizacja danych,
    • możliwość integracji z portalami społecznościowymi.
  • Bardzo szeroki wybór aplikacji, które dostępne są zarówno w AppStore, jak i Google Play. Zarówno w jednym, jak i w drugim sklepie znajdziemy setki tysięcy aplikacji, wśród których znajdują się:
    • komunikatory,
    • narzędzia pracy,
    • aplikacje mediów społecznościowych,
    • gry,
    • aplikacje graficzne oraz wiele, wiele więcej.
iOS aplikacje
  • W obydwu systemach możemy skorzystać z asystentów głosowych. W przypadku iOS mamy do czynienia z systemem Siri, zaś na Androidzie z Asystenta Google. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie najważniejszych informacji, nawiązanie połączenia głosowego, zaplanowanie zadań oraz zadanie zapytania wyszukiwarce – wszystko to bez konieczności dotykania telefonu.
iOS Siri
  • Systemy operacyjne w nowoczesnych telefonach komórkowych mają również własne systemy płatności, dzięki którym za transakcje możemy płacić bezdotykowo. Mowa tu o Android Pay oraz aplikacji Apple Pay.

Jak widać, systemy te łączy naprawdę sporo, zwłaszcza w podstawowych funkcjonalnościach i szeroko pojętym UX. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zdarza się, że użytkownicy jednego z systemów decydują się na przejście na urządzenie z drugim oprogramowaniem.

Poznaj korzyści aplikacji inPost.

Android vs iOS: różnice

Mimo wielu podobieństw, iOS różni się od Androida wieloma kwestiami. Filozofia powstania tych systemów jest bowiem nieco inna.

☝️ Android: W przypadku Androida mamy do czynienia z założeniem otwartości i uniwersalności.

☝️ iOS: Natomiast iOS ma być produktem zamkniętym, maksymalnie dopracowanym i bezpiecznym.

Zarówno jeden, jak i drugi system doskonale spełnia postawione przez producenta założenia. Co zatem je dzieli?

Android vs iOS: Customizacja

Android

Największą różnicą jest fakt, że Android daje nam znacznie większą swobodę w customizacji urządzenia według naszych preferencji. Nie ma problemów z instalowaniem nakładek oraz innych dodatków.

iOS

W iOS nie mamy takiej możliwości – możemy wybierać jedynie spośród aplikacji, które znajdziemy w Apple Store, zaś sam wygląd systemu pozostaje niezmienny (poza oczywiście kolorystyką, motywem czy tapetą).

Ustawienia Android
Ustawienia iOS

Android vs iOS: przesyłanie plików

Android

Kwestia podłączenia do komputera i przesyłania plików. Jeśli chodzi o system Android, nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych narzędzi poza łącznością bezprzewodową lub kablem USB. Możemy również przesyłać pliki o dowolnych rozszerzeniach, nawet jeśli nasz telefon nie może ich otworzyć.

iOS

W przypadku systemu iOS sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Ten system operacyjny pozwala nam bowiem na przesyłanie plików jedynie poprzez dodatkowe oprogramowanie na komputerze.

Przykładowo, aby przesłać pliki muzyczne, musimy wykorzystać aplikację iTunes. Dotyczy to komputerów nie stworzonych przez firmę Apple – dlatego też osoby, które stawiają na posiadanie wszystkich sprzętów od tej marki, nie czują z tego powodu trudności. Dla innych może być to jednak dość kłopotliwe.

Android vs iOS: dostępność aplikacji

Android

O ile Google stawia na otwartość i stworzone przez niego aplikacje dostępne są dla systemu iOS w sklepie Apple Store (mowa tu np. Google Maps czy Hangouts), o tyle firma Apple dba o to, by jej aplikacji nie można było pobrać na telefony z systemem Android. Posiadając system z zielonym robocikiem nie skorzystamy więc na przykład Face Time. Apple stawia bowiem na ekskluzywność własnych rozwiązań.

Android aplikacje

iOS

Powyższą kwestię można uznać za wadę systemu iOS, jednakże nie jest to do końca prawda. Kolejna różnica wynika właśnie z dbałości o zamknięcie i zabezpieczenie systemu, jaką wyróżnia się firma Apple. W iOS praktycznie nie dochodzi bowiem do nadużyć w kwestiach bezpieczeństwa. Aż 97 % złośliwego oprogramowania tworzone jest z myślą o systemie Android.

iOS aplikacje

Android vs iOS: wersje językowe

Wersje językowe – tutaj zdecydowanie na czoło wybija się Android, który dostępny jest w praktycznie wszystkich językach. Asystet Google obsługuje również język polski.

W innych krajach może nie jest to aż tak dużym problemem, jednak Polacy nadal mogą mieć problem z obsługą niektórych obszarów iOS. Z tego powodu, z asystentem głosowym Siri wciąż nie możemy porozmawiać po polsku.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że system Siri też niedługo będzie dostępny w naszej wersji językowej.

iOS vs Android: płatności mobilne

Jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy również korzystać z funkcji Apple Pay. Na szczęście, jest to już przeszłość. Producent iPhone’a otwiera się bowiem na inne rynki i coraz bardziej dostosowuje swój system operacyjny do komfortu użytkowników, również w innych krajach.

Zalety iOS ✔️

System iOS, który znajdziemy w telefonach marki Apple, jest uznawany za niezawodny, prosty w obsłudze i bezpieczny. Posiadacze iPhone’ów wskazują liczne jego zalety. Poznajmy najważniejsze z nich.

Integracja urządzeń

Przede wszystkim, iOS wyróżnia się szybką i bezproblemową integracją z innymi urządzeniami marki Apple. Jeśli posiadamy MacBooka, możemy przesyłać i oglądać pliki, a nawet odbierać połączenia i SMSy z poziomu komputera.

Prostota obsługi

W porównaniu do Androida, który wymaga od nas wyboru programu, w którym chcemy odtwarzać poszczególne multimedia lub pliki, iOS jest dużo bardziej intuicyjny.

iOS (podobnie jak Android) jest też przystosowany do użytkowania przez osoby, które zmagają się z wadami słuchu lub wzroku, co bez wątpienia stanowi atut obydwu systemów.

Brak fabrycznych „stałek”

Część użytkowników za największą zaletę uznaje fakt, że w iPhone’ach nie znajdziemy fabrycznie zainstalowanych przez producenta aplikacji, których nie można usunąć, co jest częstym problemem użytkowników posiadających telefon z Androidem. Nie musimy więc obawiać się, że zabraknie nam pamięci wbudowanej w telefon.

Częste i automatyczne aktualizacje

Nie sposób nie wspomnieć również o aktualizacjach systemu, które odbywają się automatycznie na wszystkich urządzeniach Apple. Nawet jeśli posiadamy starszy model iPhone’a, możemy mieć pewność, że zawsze będziemy korzystać z najnowszej, najbardziej udoskonalonej wersji oprogramowania. Co więcej, Apple bardzo dba o to, by wszystkie ewentualne błędy systemu były usuwane najszybciej, jak to możliwe.

Dobry serwis

Apple gwarantuje ponadto niezwykle profesjonalny i szybki serwis, co nie jest tak oczywiste w przypadku telefonów z Androidem. Fachowe wsparcie techniczne sprawia, że użytkownicy iPhone’ów znacznie rzadziej narzekają na problemy z obsługą swojego telefonu.

Szeroka paleta aplikacji na iOS

Mówiąc o zaletach iOS warto wspomnieć również o tym, że jego oferta ekskluzywnych, płatnych aplikacji jest szersza. To właśnie w tym systemie znajdziemy większą ilość nowoczesnych gier o doskonałej grafice.

Często też zdarza się tak, że premiery nowych aplikacji odbywają się najpierw dla systemu iOS. Obecnie zaczyna się to zmieniać, jednak jeszcze do niedawna użytkownicy iPhone’ów byli na bardzo uprzywilejowanej pozycji.

Wady iOS ❌

Nie da się jednak ukryć, że podobnie jak każdy inny system operacyjny, również iOS nie jest wolny od wad i słabszych elementów. Co należałoby w tym obszarze wskazać w pierwszej kolejności?

Drogie urządzenia

Dla wielu osób wadą produktów z iOS jest znacznie wyższa cena urządzeń, na których jest zainstalowany, w porównaniu z wieloma modelami z Adroidem. Sprawia to, że nie są one dostępne dla wszystkich. Problemem jest także znacząco mniejszy wybór urządzeń – system nie jest dostępny dla smartfonów różnych producentów, dlatego możliwości wyboru, jakie mamy, są znacznie ograniczone.

Ograniczenia personalizacji

Mówiąc o wadach systemu iOS nie sposób nie zwrócić uwagi na brak możliwości modyfikacji wyglądu i funkcjonalności telefonów. Przeciętny użytkownik może jedynie dokonać zmiany tapety lub rozmieszczenia poszczególnych funkcji.

Istnieje możliwość skorzystania z modyfikacji, jaką jest Jailbreak, jednakże nawet wówczas nie mamy wielu opcji konfigurowania telefonu, a możemy narazić się np. na utratę gwarancji urządzenia.

Mniejszy wybór apek

Minusem systemu iOS jest również bez wątpienia mniejsza liczba darmowych aplikacji. Wiele z tych, które w przypadku systemu Android cieszą się ogromną popularnością, nie jest w ogóle dostępna dla użytkowników iOS lub istnieje możliwość korzystania z zamiennika stworzonego przez Apple dla telefonów tej marki.

Mocne strony Androida ✔️

Android, czyli system oferowany przez Google, jest obecnie w naszym kraju najpopularniejszy. Wynika to z faktu wykorzystania go na urządzeniach wielu marek – od czołowych producentów smartfonów, po tych, którzy dopiero debiutują na rynku. Jest to całkowicie zrozumiałe. Android jest systemem, który ma wiele zalet. Poznajmy je!

Otwartość i możliwość konfiguracji

Użytkownicy korzystający z telefonów opartych na Androidzie mogą personalizować wygląd ekranu dzięki różnorodnym launcherom i nakładkom. Android daje również spore możliwości konfiguracji ustawień oraz pobierania aplikacji z różnych, nie tylko oficjalnych źródeł.

Android konfiguracja

Dzięki temu możemy dopasować telefon do naszego stylu życia, upodobań, czy potrzebnych nam aplikacji. Mamy spory wpływ na czytelność pulpitu, dzięki czemu komfort użytkowania urządzenia jest znacząco większy.

Android jest „wszędzie”

Wśród zalet Androida wymienić możemy również szeroki wybór urządzeń, które korzystają z tego systemu. Dostępne są zarówno tanie modele, jak i flagowce czołowych producentów, przez co każdy może dopasować telefon do swoich potrzeb oraz budżetu, a przy tym korzystać z funkcjonalności, jakie daje „Zielony ludzik”.

⚡ Zobacz także nasz przewodnik jak zainstalować Android Auto.

Łatwa transmisja plików

Ostatnią z zalet, o których nie sposób nie wspomnieć mówiąc o Androidzie, jest łatwość przesyłania plików. Z powodzeniem możemy przesłać każdy plik z komputera. Pamięć telefonu może więc nam służyć jako pendrive, co dla wielu osób jest bardzo wygodną i przydatną opcją.

Słabe strony Androida ❌

Niestety, Android nie jest wolny od wad. Aby nasz poradnik był pełny, musimy przedstawić również nieco słabsze strony tego systemu operacyjnego.

Niższy (niż w iOS) poziom bezpieczeństwa

Androida nie można nazwać systemem o niskim poziomie zabezpieczeń, ale z pewnością niższym, niż może pochwalić się Apple. Mnogość aplikacji i łatwość ich instalacji sprawia, że nietrudno natrafić na taką, w której znajdować będzie się wirus lub inne złośliwe oprogramowanie (szczególnie gdy decydujemy się na jej ściągnięcie ze źródeł innych, niż sklep Google Play).

Mnogość wersji bez automatycznej aktualizacji

Kolejną wadą systemu Android, o której często mówią jej użytkownicy, jest fragmentacja. Wciąż powstające nowe wersje i aktualizacje nie są dostępne dla wszystkich użytkowników posiadających telefony z tym systemem.

Wielu posiadaczy telefonów z niższej półki cenowej nie ma więc możliwości korzystania z najnowszego, najbardziej dopracowanego Androida. Z tego powodu użytkownicy częściej decydują się na zakup nowego urządzenia, a więc ponoszą dodatkowe koszty.

Awaryjność systemu

Z powyższego faktu wynika kolejna wada systemu Android, mianowicie problem z płynną, bezawaryjną pracą. Użytkownicy smartfonów z tym systemem często narzekają na przycinanie się, spowalnianie, a nawet zatrzymanie działania niektórych funkcji telefonu.

Dzieje się tak nawet w przypadku urządzeń o dobrych parametrach. Spowodowane jest to również brakiem optymalizacji systemu pod konkretny model urządzenia.

⚡ Zobacz nasz przewodnik jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem.

iOS vs Android: który wybrać??

Wiemy już, czym charakteryzują się dwa najpopularniejsze systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych. Który z nich jest lepszy? Jaki system warto wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Analizując różnice Android a iOS możemy dostrzec, że są one po prostu tworzone z myślą o nieco innych typach użytkowników.

System Android nastawiony jest na wszechstronność, możliwość konfiguracji i dopasowania do użytkownika i jego preferencji. Daje nam o wiele więcej możliwości, choć czasem wiążą się one z brakiem wygody i skomplikowana obsługą. Będzie więc lepszym wyborem dla osób, które lubią dostosowywać swoje urządzenia do indywidualnych potrzeb i preferencji.

System iOS jest zaś znacznie prostszy w obsłudze – niezawodny, wygodny w codziennym użytkowaniu i bezpieczny. Efekt ten udało się jednak uzyskać kosztem mniejszych możliwości konfiguracji i personalizacji urządzenia. Dlatego też iOS lepiej sprawdzi się u tych użytkowników, którzy cenią sobie prostotę oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Podsumowując, początkowo przewaga iOS nad Androidem była bardzo duża. System gwarantował większe bezpieczeństwo i niezawodność. Obecnie jednak różnice pomiędzy systemami coraz bardziej się zacierają. Wciąż jednak zarówno jedno, jak i drugie oprogramowanie, ma gorących zwolenników. Wszystko wskazuje więc na to, że sporu Android vs iOS nie da się na ten moment jednoznacznie rozstrzygnąć.

Zobacz także artykuł o zakrzywionych monitorach.

1 komentarz

  1. Przyjaciel 5 grudnia, 2020

Dodaj komentarz