Zakrzywione monitory. Czy to lepsza opcja?

Tradycyjne monitory nadal dominują na rynku: według szacunków to nawet 90% produktów w tej kategorii. Nie brakuje jednak osób, dla których oczywistym wyborem są właśnie zakrzywione monitory, czyli sprzęt w ich mniemaniu po prostu lepszy. Od czasu, gdy w 2013 roku pojawiły się pierwsze telewizory o wygiętym kształcie, a rok później analogiczne monitory komputerowe, minęło już sporo czasu i użytkownicy zdążyli docenić ich atuty. Co jednak w praktyce zmieniają zakrzywione monitory? Kto odczuje największą różnicę i czy taka inwestycja ma w ogóle sens? Wyjaśniamy.

1. Jak działają zakrzywione monitory?

2. W czym zakrzywione monitory są lepsze?

3. Monitory klasyczne czy zakrzywione – co wybrać?

Warto wiedzieć, że zakrzywione monitory zainspirowane zostały kinowym ekranem. W przypadku dużych powierzchni taki kształt eliminował zniekształcenia często dotyczące płaszczyzn. Jak przedstawia się sytuacja w przypadku odpowiednio mniejszych przekątnych?

Jak działają zakrzywione monitory?

W zależności od konkretnego rodzaju, monitory różnie współpracują z ludzkim zmysłem wzroku. Pole widzenia ma kształt rozchodzącego się stożkowatego obszaru, który sprawia, że większe obiekty jesteśmy w stanie objąć wzrokiem wtedy, gdy znajdują się dalej. Można jednak nasze oczy oszukać, wykorzystując chociażby zmianę perspektywy i zagięcie obrazu. O tym właśnie zjawisku mówi się w przypadku kinowych ekranów. Na nim opierają się także zakrzywione monitory. Specyficzne „zagięcie” obserwowanego obrazu stworzy nie tylko wrażenie spoglądania na większy przedmiot, ale także zredukuje wady związane z obserwacją obrazu pod większym kątem.

Przeglądając specyfikację zakrzywionych monitorów, można spotkać się z różnymi rodzajami zakrzywienia. Im mniejsza liczba przy wskaźniku R, tym zakrzywienie jest większe.

W czym zakrzywione monitory są lepsze?

Specyficzna konstrukcja zakrzywionych monitorów sprawia, że naśladują one działanie ludzkiego oka, tym samym eliminując zniekształcenia obrazu. Dotyczą one przede wszystkim dużych powierzchni, ale także nierównomiernego podświetlenia, które charakterystyczne jest dla monitorów płaskich. W efekcie obraz ma lepszą jakość, choć zależy to jeszcze od konkretnych parametrów urządzenia. Najważniejsza zaletą zakrzywionych monitorów jest szeroka perspektywa widzenia, przekładająca się na wrażenie, że ekran jest większy niż w rzeczywistości, oraz możliwość dostrzeżenia przez ludzkie oko większej liczby szczegółów. W praktyce oznacza to także, że oko wolniej się męczy.

Monitory zakrzywione nie są również tak podatne na wpływ promieni słonecznych oraz odbić światła. Dzięki wygięciu widoczność utrzymuje się nawet, gdy nasłonecznienie jest znaczne.

Monitory klasyczne czy zakrzywione – co wybrać?

Zakrzywione monitory pełnię swoich możliwości pokazują, gdy użytkownik znajduje się w pobliżu i najlepiej pośrodku ekranu. Jeśli więc z monitora korzystać ma kilka osób równocześnie, ich wrażenia będą się różnić. Jest to więc dobry wybór przede wszystkim dla graczy, dla których poszerzona perspektywa i szczegół ma znaczenie, a także dla grafików czy architektów. W przypadku pracy standardowej lub do oglądania filmów w towarzystwie kilku osób monitory standardowe mogą, choć nie muszą, być lepszym wyborem. Warto wiedzieć, że poszczególne modele są mocno zróżnicowane, dlatego dobierając sprzęt, uwagę zwrócić należy przede wszystkim na stopień zakrzywienia, możliwość łączenia kilku monitorów w ramach jednego stanowiska, rozdzielczość, typ matrycy i przekątną ekranu.

1 komentarz

  1. Michał 26 marca, 2021

Dodaj komentarz