Wyłączanie aplikacji systemowych na Androidzie?

Każdy nowy telefon z Androidem ma od razu zainstalowaną pewną ilość aplikacji. Większość z tych aplikacji to aplikacje systemowe, których nie możemy w sposób normalny odinstalować (tak, jak zrobilibyśmy to w przypadku aplikacji, którą sami pobraliśmy).




Przecięty użytkownik korzysta tylko z ułamka preinstalowanych aplikacji pozwalając reszcie zjadać pamięć, wyczerpywać baterię i spowalniać telefon.

W niniejszym przewodniku powiem Wam, jak łatwo i szybko pozbyć się irytujących aplikacji i tym samym ulepszyć działanie naszego telefonu.

Usuwanie aplikacji systemowych bez rootowania telefonu

Każdy z nas może w dowolny sposób zmodyfikować swój telefon z Androidem, jeśli wcześniej go zrootuje. Rootowanie (z ang. root access) to po prostu pełny dostęp do systemu umożliwiający jego dowolną modyfikację (więcej na temat tego, czym jest root dowiesz się w tym artykule).

Rootowanie to również dostęp dla potencjalnych wirusów i złośliwych aplikacji, dlatego producenci domyślnie w telefonach wyłączają root access. Warto również wiedzieć, że rootowanie wiąże się z utratą gwarancji, dlatego też w dzisiejszym przewodniku pokażę Wam, jak pozbyć się aplikacji systemowych bez rootowania.




Wyłączanie aplikacji zamiast ich usuwania

Pozbycie się niechcianych aplikacji systemowych okazuje się bardziej proste niż można by przypuszczać. Wszystko, co musimy zrobić to w ustawieniach aplikacji każdą niechcianą aplikację po prostu wyłączyć.

W moim Sony Xperia Z3 Compact robi się w następujący sposób:

  1. Idziemy do Ustawień, następnie wybieramy Aplikacje.
    Wyłączanie aplikacji systemowych na Androidzie
  2. Przesuwamy do zakładki Wszystkie, gdzie znajduje się lista wszystkich aplikacji na telefonie. Warto pamiętać, że znajdują się tutaj również różne funkcje systemowe, których wyłączenie może spowodować problemy w działaniu Androida.
    Wyłączanie aplikacji systemowych na Androidzie

WSKAZÓWKA: Najlepiej wyłączać tylko te aplikacje, które znajdują się na siatce aplikacje. Tym samym zmniejszamy ryzyko, że wyłączymy jakąś ważną systemową funkcję.

  1. Szukamy na liście aplikację, którą chcemy wyłączyć i klikamy na nią. W moim przypadku będzie to Google+.
    Wyłączanie aplikacji systemowych na Androidzie
  2. Następnie klikamy na Wyłącz.
    Wyłączanie aplikacji systemowych na Androidzie
  3. Zostanie wyświetlony komunikat. Kliknij OK.
    Wyłączanie aplikacji systemowych na Androidzie
  4. System zapyta Cię, czy chcesz zastąpić aplikację wersją fabryczną. Kliknij OK.
    Wyłączanie aplikacji systemowych na Androidzie
  5. Po wyłączeniu aplikacji jedyną pozostałą opcją będzie jej włączenie za pomocą przycisku Włącz.

W powyższy sposób możesz wyłączyć dowolną aplikację. Zniknie ona z siatki aplikacji oraz wszelkie skróty czy widżety do niej prowadzące zostaną usunięte. Oczywiście w każdej chwili możesz aplikację z powrotem włączyć.

Listę wyłączonych aplikacji znajdziesz w zakładce Wyłączone. Poniżej możesz zobaczyć zrzut ekranu z wyłączonych przeze mnie aplikacji.

W  innym modelu telefonu może ten proces wyglądać troszkę inaczej.




Które aplikacje warto wyłączać?

Wyłączanie zbędnych aplikacji powinno być jednym z pierwszych czynności, jakich dokonujemy przy konfiguracji nowego telefonu z Androidem. Bardzo często telefony mają również zainstalowane aplikacje operatorów komórkowych. Tych aplikacji najczęściej również w sposób tradycyjny nie da się odinstalować, ale można je wyłączyć.

Reasumując, polecam wyłączanie wszystkich niepotrzebnych nam aplikacji dostarczanych przez operatorów komórkowych oraz po prostu aplikacji, których nie używany (np. Google+ jeśli z serwisu nie korzystamy).

Wyłączenie aplikacji przyspieszy nasz telefon, zwolni pamięć oraz wydłuży czas baterii.

Pytania, wątpliwości?

Masz jakieś pytanie lub sugestie? Chcesz zaproponować jakiś temat na artykuł? A może podzielić się listą aplikacji, które zawsze wyłączasz? Zostaw komentarz!

13 komentarzy

  1. Stefan 9 lutego, 2016
    • GV 2 grudnia, 2017
  2. Agnieszka 24 sierpnia, 2016
    • Dżon 15 marca, 2017
  3. Iwona 4 września, 2016
  4. Karol 16 listopada, 2016
  5. pisko 12 kwietnia, 2017
  6. Tomek 13 grudnia, 2017
  7. Romuald 23 kwietnia, 2018
    • Paweł N. 8 lipca, 2018
  8. Agnieszka 26 czerwca, 2019
  9. JAREK 8 maja, 2020
  10. Zbyszek 27 sierpnia, 2020

Dodaj komentarz