Dlaczego budzik na Androidzie nie dzwoni, jeśli mamy wyłączony telefon?

System Android i funkcje, jakie oferuje swoim użytkownikom to zdecydowany krok w przyszłość. Dzięki Androidowi i milionom aplikacji na niego dostępnych, nasz telefon potrafi zrobić niemalże wszystko.
Przy pomocy odpowiedniej aplikacji, możemy go zamienić w dowolne narzędzie jak np. zaawansowany kalkulator, tłumacza, lekarza, doradcę finansowego, nawigatora i wiele innych.

W gąszczu niemalże nieograniczonych funkcji, jakie oferuje nam Android zabrakło jednak funkcji, którą znamy z najstarszych telefonów, czyli samoczynne włączanie się telefonu o godzinie ustawionego alarmu.

Pamiętacie zapewne starsze telefony np. Nokia 3310, które pomimo wyłączenia na noc potrafiły same się włączyć o godzinie ustawionego alarmu.  Dlaczego Androidowe kombajny nie potrafią tego?budzik-nie-dzwoni-android1

Android to… inna bajka

Niestety, zdecydowana większość telefonów z Androidem nie włączy się nawet jeśli ustawiono alarm. Jest to zupełnie normalne zachowanie, które znamy również z iPhona napędzanego systemem iOS.

To przykra wiadomość dla tych, którzy lubią wyłączać telefon na noc, aby nikt ich nie budził.
Są ponoć modele telefonów z Androidem (np. Huawei), które włączają się o porze alarmu.  Te, które się włączają, tak naprawdę nie zostały wyłączone. Zdecydowana większość telefonów (ja nie spotkałam jeszcze takiego, który się włącza) nie włączy się na ustawiony alarm.

Przyczyną, dlaczego budzik na Androidzie nie dzwoni jest to, że dla Androida „wyłączony” oznacza… „wyłączony”. W przypadku starszych modeli, telefon, chociaż wyglądało to jak wyłączenie, pozostawał tak naprawdę trybie czuwania.

W systemie Android jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie zarządzenie energią, więc jeśli telefon zostaje wyłączony, to jest to całkowite wyłączenie, podczas którego bateria nie wyczerpuje się (o ile nie zostawimy telefonu wyłączonego na kilka miesięcy i bateria rozładuje się „naturalnie”).

Technicznie ominięcie tego problemu jest to możliwe, ale wymaga sporej ingerencji w telefon (m.in. rootowania), dlatego poniżej przedstawię Wam dużo łatwiejsze rozwiązanie problemu.

Tryb samolotowy najlepszym obejściem problemu
Tak, przyznaję się, że byłam jedną z tych osób, które uważały, że w nocy nie można im przeszkadzać i zawsze wyłączałam telefon.

Gdy kupiłam swój pierwszy telefon z Androidem przeżyłam niemałe rozczarowanie. Na szczęście można ten problem w prosty sposób ominąć po prostu włączając na noc tryb samolotowy, który przecież jest dostępny w każdym telefonie.

W trybie samolotowym jakakolwiek komunikacja w smartfonie pozostaje wyłączona (żaden natrętny znajomy nie dodzwoni się do nas) podczas, gdy telefon pozostaje włączony i, co najważniejsze, nasz budzik dzwoni!

7 komentarzy

  1. wioleta 5 czerwca, 2017
  2. Kamil 14 lutego, 2018
  3. Miłosz 6 września, 2018
  4. ROMUALD 5 kwietnia, 2019
    • Leon 23 listopada, 2019
  5. Karol 19 listopada, 2021
  6. Mirek 10 czerwca, 2022

Dodaj komentarz