HTTP/3 – jak działa szybszy internet przyszłości??

Czy zastanawiałeś się, dlaczego niektóre strony internetowe ładują się w mgnieniu oka, a na inne musisz czekać godzinami? A może zachodzisz w głowę, dlaczego twoi klienci tak szybko zamykają twoją witrynę, nawet bez zapoznania się z ofertą? Jeśli wciąż poszukujesz odpowiedzi na te pytania, warto byś dowiedział się, czym różnią się od siebie protokoły HTTP/1, HTTP/2 i HTTP/3 oraz co możesz zrobić, aby usprawnić działanie swojej strony.

Czym jest protokół HTTP?

HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) to protokół umożliwiający komunikację na linii klient  – serwer. Używany jest przez przeglądarki internetowe i poprzedza adres każdej wpisywanej przez ciebie strony. Nawet jeśli go pominiesz, protokół i tak zostanie domyślnie dopisany do adresu. Zadaniem protokołu jest wysyłanie żądania udostępnienia treści opublikowanych na wybranej stronie www, określenie jak udostępniane są treści i w jaki sposób serwer może je odczytać. Żądanie wysyłane jest także po kliknięciu w odnośnik znajdujący się na stronie oraz po użyciu formularza. Dla ułatwienia można powiedzieć, że protokół to po prostu swego rodzaju zbiór reguł, których przestrzega serwer podczas przesyłania plików przez sieć.

Sam protokół stosowano już w latach 90. Początkowo możliwe było utworzenie tylko jednego połączenia, w ramach którego otrzymywano tylko jedną odpowiedź o małej wadze i rozmiarze. Później protokół został rozbudowany i aktualnie wysyłać możemy dane o bardzo dużej pojemności oraz oparte na różnorakich parametrach. Wersja protokołu HTTP 1.1 została ustandaryzowana w 1997 r. w dokumencie RFC 2068.

Czy wiedziałeś, że to właśnie z powodu konstrukcji protokołu HTTP musimy dziś używać tzw. ciasteczek (ang. cookies)? Protokół HTTP należy bowiem do grupy protokołów bezstanowych (ang. stateless) i nie zachowuje żadnej historii na temat twoich działań. Choć pozwala to zmniejszyć obciążenie serwera, to jednocześnie prowadzi do konieczności ponownego wprowadzania niektórych danych przy kolejnym logowaniu się na stronę lub po przejściu z jednej strony na inną. Dopiero zastosowanie ciasteczek umożliwia uniknięcie konieczności bezsensownego powtarzania tych samych czynności np. wpisywania ciągle tych samych danych.

O literówkach, czyli czym różni się protokół HTTP od HTTPS?

Badania wykazują, że zaledwie 29% internautów zwraca uwagę na subtelną, ale istotną różnicę pomiędzy protokołem HTTP a HTTPS. To jednak duży błąd, gdyż ta jedna mała literka robi naprawdę dużą różnicę, która może kosztować cię bezpieczeństwo twoich danych. HTTPS (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure) jest bowiem szyfrowaną wersja omówionego powyżej protokołu HTTP.

Szyfrowanie to sposób kodowania danych, zapobiegający przechwyceniu wysyłanych przez ciebie informacji i ich późniejszej sprzedaży, zmianie danych lub innym sposobom ich wykorzystania przez niepowołane osoby. Początkowo do szyfrowania wykorzystywano protokół SSL, dziś jest to jednak głównie protokół TLS. Najczęściej stosowany jest przez witryny, które wykorzystują poufne dane oraz korzystają z płatności internetowych. Na pewno więc zauważyłeś, że zapis HTTPS pojawia się tuż przed adresem twojego banku albo sklepu internetowego. Ma on także duże znaczenie dla wyszukiwarek – strony nie posiadające certyfikatu szyfrującego uważane są za potencjalnie niebezpieczne i ich pozycja na liście wyszukiwań znacząco spada.

A czy ty zwracasz uwagę na to, czy korzystasz z witryny obsługiwanej przez protokół HTTPS, czy też może jest to jedynie HTTP?

HTTP/2 – liczy się szybkość!

HTTP/2 to unowocześniona wersja wspomnianego już protokołu HTTP. Jego pierwotna nazwa miała brzmieć HTTP/2.0 lub HTTP2.0. HTTP/2 został opracowany na podstawie pierwszych wersji eksperymentalnego protokołu SPDY przez nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych sieciami komputerowymi oraz ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie – Internet Engineering Task Force (IETF). IETF po serii dyskusji zaproponowało do rozpatrzenia opis HTTP/2 na forum IESG w grudniu 2014 r. Nowa formuła protokołu HTTP uzyskała status oficjalnej w maju 2015 i została opublikowana w dokumencie RFC 7540.

Główną przyczyną konieczności przygotowania nowej wersji protokołu było po prostu jego zestarzenie się i niedostosowanie do nowych rozwiązań stosowanych przez strony internetowe. Rezultatem było bardzo powolne wczytywanie się witryn internetowych. Najważniejszym zadaniem HTTP/2 było zatem usprawnienie procesu przesyłania danych z serwera do przeglądarki. Statystyki pokazują, że HTTP/2 jest aktualnie stosowany przez 46.2% istniejących stron internetowych, a wśród popularnych serwisu, korzystają z niego np. Google, Wikipedia, YouTube czy też Yahoo. Jego użycie wspierają także wszystkie czołowe przeglądarki, w tym Chrome, Firefox, Safari i Opera.

Główne różnice pomiędzy HTTP/1 a HTTP/2 to:

  • HTTP/2 może wykonywać wiele zapytań do serwera jednocześnie. HTTP/1 mogło wysyłać tylko jedno zapytanie na raz, a kolejne zapytania były kolejkowane, co w efekcie powodowało spowolnienie wczytywania się strony internetowej. To oznacza, że na stronie, którą właśnie próbujesz otworzyć, będą jednocześnie wczytywać się grafiki, tekst, wykresy oraz komentarze;
  • HTTP/2 ma także możliwość wyboru priorytetów – może np. uznać, że tekst widoczny na danej stronie jest ważniejszy niż ilustracje, jeśli prędkość połączenia nie pozwala na ich ściągnięcie;
  • Przeglądarka, działając w ramach protokołu HTTP/2 nawiązuje tylko jedno połączenie, w ramach starego protokołu, aby móc realizować kolejne zapytania, przeglądarka co rusz nawiązywała kolejne połączenia;
  • Dawne polecenia w formie TEXT zostały zastąpione binarnymi, czyli przeglądarka porozumiewa się z serwerem w jego języku. To tak jakbyś przestał wreszcie używać Google Translate i nauczył się języka francuskiego, aby móc dogadać się ze swoim kolegą z zagranicy. Wiadomo, że dzięki temu proces komunikacji jest znacznie szybszy, a przede wszystkim znacznie obniża się ryzyko popełnienia błędów i niezrozumienia;

Podsumowując – główną różnicą pomiędzy HTTP/1 a HTTP/2 jest po prostu szybkość! Wszelkie wprowadzane przez IETF ulepszenia miały na celu przyspieszenie wczytywania się stron i po prostu zwiększenie komfortu użytkownika internetu. A jakie są rzeczywiste różnice w zmianie prędkości wczytywania się stron? Mogę co prawda przytaczać ci różne statystyki, z których większość wykazuje, że różnica w szybkości między HTTP/1 a HTTP/2 wynosi aż 80%. Ale uważam, że najlepiej, jeśli przekonasz się o tym osobiście. Odwiedź stronę: http://www.http2demo.io/ i zobacz sam, z jakąś szybkością ładuje się 200 małych obrazków wedle protokołu HTTP/1 i HTTP/2.

Prawda, że to robi wrażenie?

HTTP/3 – internet przyszłości

Jak się już zapewne domyślasz, HTTP/3 to kolejna, nadchodząca i usprawniona wersja protokołu HTTP. Opiera się ona na protokole o nazwie QUIC, który JCHost.pl wprowadził w Polsce już w 2017 roku.

Główne różnice między HTTP/1 i HTTP/2 a HTTP/3 (QUIC) to:

  • HTTP/3 może kontynuować ładowanie strony pomimo pojawienia się błędów a, proces ładowania strony nie zostanie przerwany, jak odbywało się to w poprzednich wersjach. Element, który spowodował problem, jest po prostu pobierany później. Problem ten w języku fachowym określany jest jako blokowanie nagłówka;
  • HTTP/3 nawiązuje szyfrowane połączenia znacznie szybciej niż HTTP/2 i HTTP/1;
  • Jeśli zmienisz adres IP w trakcie trwania połączenia, nie będzie już konieczne nawiązanie połączenia na nowo. Możesz bez przeszkód dalej przeglądać stronę internetową.

A zatem znów chodzi o przede wszystkim o szybkość oraz usprawnienie korzystania z internetu. Kiedy jednak będziemy mogli wszyscy zacząć używać HTTP/3? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety prosta. Wiadomo już, że powoli wprowadzają go wszystkie największe przeglądarki. Najszybciej zrobiło to oczywiście Google – w Chrome HTTP/3 został zastosowany już w grudniu 2019 r. Firefox zaimplementowało go w styczniu 2020 r., a Safari kilka miesięcy później, w kwietniu. Reszta przeglądarek również pracuje nad jego wdrożeniem.

Hosting a prędkość wczytywania się strony

Nawet jednak jeśli posiadasz przeglądarkę, która obsługuje HTTP/3 lub HTTP/2, wciąż jednak wiele zależy od twojej firmy hostingowej. Jeśli nie wprowadziła ona HTTP/3, niestety sama przeglądarka nic ci nie da. Czy wiesz również, że do dziś wielu spośród usługodawców w Polsce nie wprowadziło nawet protokołu HTTP/2? To oznacza, że część stron niestety wciąż wykorzystuje przestarzały i bardzo wolny protokół HTTP/1.

Jeśli zatem jesteś właścicielem strony internetowej i zależy ci na zadowoleniu twoich klientów lub użytkowników, koniecznie sprawdź, czy twój hostingodawca oferuje obsługę protokołu HTTP/2 i zamierza w przyszłości przestawić się na protokół HTTP/3. W końcu nikt z nas nie lubi czekać godzinami na wczytanie się jakiejś strony internetowej. A niejeden konsument, zirytowany zbyt długim czasem ładowania się witryny, może po prostu zamknąć stronę i przejść do konkurencji. Szkoda byłoby stracić cennego klienta tylko dlatego, że po prostu nie mógł zapoznać się z twoją ofertą, prawda? 

Warto zatem, byś rozważył różne opcje hostingu i spośród nich wybrał tę, która będzie najlepsza dla ciebie, a przy tym zadba o prędkość ładowania twojej strony i komfort jej użytkowania.

Jeśli rozważasz zmianę usługodawcy albo po prostu jesteś na etapie jego poszukiwania, chciałbym przypomnieć ci  o możliwości skorzystania z usługi hostingu współdzielonego. Hosting współdzielony to skupienie wielu użytkowników przez korzystanie z jednego serwera usług. Ta opcja jest zazwyczaj znacznie tańsza w porównaniu do korzystania z serwera dedykowanego, oferuje także stałą opiekę administracyjną, wydajność oraz łatwość użytkowania. Możesz zatem, razem ze swoimi klientami, bez przeszkód cieszyć się z szybkiego protokołu HTTP/2, a w przyszłości także HTTP/3 za połowę ceny. Brzmi świetnie, prawda?

Pamiętaj – wybierz takiego dostawcę usługi hostingu, który wspomoże cię w realizacji twoich celów biznesowych!

Źródła:
https://jakwybrachosting.pl/http2/
https://jakwybrachosting.pl/hosting-z-darmowym-ssl/
https://blog.cloudflare.com/http3-the-past-present-and-future/

Dodaj komentarz