Co to są koparki GPU? Wszystko co musisz wiedzieć

Kryptowalutę można nie tylko kupować, ale także samemu wydobywać. Jest to dobry pomysł na zarobek, ale ci, którzy na poważnie chcą zająć się wirtualnym górnictwem, muszą zainwestować w dobry sprzęt. Wydobywanie kryptowaluty jest możliwe m.in. dzięki koparkom GPU. Wyjaśniamy, w jaki sposób one działają!

Na czym polega kopanie kryptowaluty?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju koparka wydobywa kryptowalutę, proces ten opiera się na tych samych zasadach. Urządzenie do kopania wirtualnej waluty udostępnię swoją moc obliczeniową, za co jego właściciel jest wynagradzany.

Aby wydobyć coiny, koparka musi rozwiązać rozbudowaną „zagadkę matematyczną” – jest to złożony problem kryptograficzny. Urządzenie znajduje hash – określony ciąg znaków. Następnie dochodzi do zatwierdzania nowych bloków składających się na łańcuch danych o transakcjach, czyli blockchain. To wtedy właściciel urządzenia, które udostępniło moc obliczeniową, rozwiązało problem matematyczny, dostaje swoje wynagrodzenie w postaci kryptowaluty.

Koparki mogą wydobywać cały szereg walut, z których najpopularniejsze to BTC, czyli Bitcoin oraz ETH – Ethereum. Takie wirtualne środki można wymienić na realne pieniądze lub trzymać w specjalnym portfelu do czasu, aż ich wartość wzrośnie i ich sprzedaż będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Koparki kryptowalut kiedyś a dziś

Pionierzy kopania kryptowalut wykorzystywali moc obliczeniową procesorów. W związku z tym wydobywaniem waluty mógł zająć się każdy, kto miał zwykły komputer. To dzięki temu wirtualne górnictwo tak się rozpowszechniło – mogło się w nie angażować wiele osób.

Za wykonywanie obliczeń i rozwiązywanie problemów kryptograficznych odpowiedzialne były rdzenie. Procesory miały ich kilka, niekiedy kilkanaście, a ich większa ilość oznaczała udostępnianie mocy obliczeniowej na większą skalę i efektywniejsze wydobywanie waluty. Jednak z czasem ta technologia okazała się niewystarczająca.

Wtedy zaczęto wykorzystywać inne komputerowe podzespoły, aby wydobywanie przynosiło jeszcze więcej korzyści. Tak powstał mining (kopanie waluty) oparty na Graphics Processing Unit (GPU), czyli na kartach graficznych.

Jak działa koparka GPU?

GPU to procesor, który znajduje się na karcie graficznej. Natomiast koparki GPU to urządzenia złożone z kilku lub kilkunastu takich podzespołów. Dlatego też są one tak wydajne i umożliwiają wydobywanie kryptowaluty na większą skalę.

Koparki te stały się tak popularne w wirtualnym górnictwie, gdyż:

  • mają ogromną moc obliczeniową

Karty graficzne i znajdujące się na nich procesory są tworzone z myślą o innych zastosowaniach niż kopanie wirtualnej waluty. Ich zadaniem jest odtwarzanie grafiki, odpowiadają one za wyświetlanie obrazów 3D, ich cieniowanie, prezentowanie szczegółów postaci z gier – potrzebna jest do tego ogromna moc obliczeniowa. W koparkach GPU jest ona przeznaczana na rozwiązywanie problemów kryptograficznych, zatwierdzanie nowych transakcji i przyłączanie bloków do blockchaina;

  • są łatwo dostępne

Na rynku dostępne są gotowe urządzenia do kopania kryptowaluty – znajdziesz je np. na https://www.sferis.pl/koparki-kryptowalut-4438. Jednak koparki GPU można skonstruować samodzielnie – wiąże się to jednak z zakupem kilku lub kilkunastu kart graficznych, specjalnego stelaża, procesora z chłodzeniem i innych podzespołów.

Wirtualne waluty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Można traktować je jako sposób na inwestycję kapitału, a także samemu je wydobywać. Potrzebne jest do tego jednak dobre, zoptymalizowane urządzenie – np. koparka GPU.

Dodaj komentarz