Jak wybrać najlepszy papier do drukarki?

Papier do drukarki to produkt wykorzystywany powszechnie w domach, szkołach i powierzchniach biurowych. Większość osób kupuje standardowe ryzy papieru, nie zastanawiając się nad jego rodzajem, gramaturą i jakością. Uwzględnienie najważniejszych parametrów papieru może zapewnić nam lepszą jakość wydruków, jednocześnie pozwalając na wykorzystanie wszystkich możliwości posiadanej drukarki. Jakie rodzaje papieru do drukarek i kserokopiarek cieszą się obecnie największą popularnością? O czym warto pamiętać przy wyborze papieru biurowego i fotograficznego? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym poradniku zakupowym.

Jakie są rodzaje papieru do drukarki?

Pierwszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze papieru do drukarki jest jego rodzaj. Niezmiennie największą popularnością cieszy się standardowy papier do drukarek A4, wykorzystywany powszechnie w domach, szkołach i powierzchniach biurowych. W przypadku osób, którym zależy na wyższej jakości wydruków, dobrym wyborem może okazać się zakup papieru do oficjalnych dokumentów. Takie arkusze wyróżniają się wyższą gramaturą i klasą papieru, dzięki czemu sprawdzają się świetnie do drukowania oficjalnych pism, wniosków i dokumentów.

W przypadku miłośników sztuki i fotografii, dobrym wyborem będzie zakup papieru fotograficznego lub papieru artystycznego, wyróżniającego się wysoką gramaturą i wodoodporną powłoką, zabezpieczającą arkusz przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Z kolei osoby, które kupują na co dzień produkty przyjazne środowisku powinny rozważyć zakup biodegradowalnego papieru ekologicznego. Więcej informacji na temat poszczególnych rodzajów i najpopularniejszych ryz papieru, znajdziesz w rankingu papieru do drukarek Homelook.pl.

Papier do drukarki – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

W sklepach można znaleźć wiele typów papieru przeznaczonego do drukarek i kserokopiarek. Poszczególne ryzy papieru różnią się od siebie nie tylko ceną i kolorem, ale również wieloma innymi parametrami, wśród których można wyróżnić gramaturę, grubość i klasę papieru. Najważniejsze czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze papieru do drukarki, to: 

  • Rozmiar – większość standardowych drukarek obsługuje uniwersalny papier w rozmiarze A4, natomiast w sklepach można również znaleźć arkusze w mniej standardowych rozmiarach, takich jak A3, A5 oraz A6.
  • Gramatura – parametr wpływający na grubość i stopień wytrzymałości pojedynczych arkuszy papieru. W przypadku standardowych wydruków najlepiej wybrać kartki o uniwersalnej gramaturze 80 g/m2. Z kolei arkusze o gramaturze powyżej 90 g/m2 są powszechnie wykorzystywane do drukowania oficjalnych dokumentów, kolorowych grafik oraz zdjęć.
  • Grubość – parametr powiązany z gramaturą pojedynczych kartek. Standardowe arkusze papieru w rozmiarze A4 cechują się uniwersalną grubością wynoszącą 110 mikronów, natomiast na rynku są również dostępne kartki o znacznie wyższej grubości. Takie arkusze sprawdzają się świetnie do drukowania zdjęć, prac plastycznych, plakatów oraz wizytówek.
  • Klasa papieru – oznaczenie wpływające na ogólny wygląd i jakość wydruków. Na rynku dostępne są arkusze oznaczone symbolami A, B i C, przy czym C uznawane jest za najmniej jakościową klasę papieru. W przypadku wątpliwości, najlepiej wybierać spośród arkuszy oznaczonych symbolami A lub A+.

Jak dobrać papier do rodzaju drukarki?

Papier przeznaczony do drukarek i kserokopiarek powinien być dopasowany do rodzaju i typu urządzenia. Większość standardowych drukarek atramentowych obsługuje uniwersalny papier o gramaturze wynoszącej 80-90 g/m2. Arkusze o takiej gramaturze zapewniają optymalne wnikanie i szybkie wysychanie tuszu, dzięki czemu stanowią bardzo praktyczny wybór do stosowania na co dzień.

W przypadku drukarek laserowych gramatura papieru powinna wynosić powyżej 80 g/m2, ale nie więcej niż 120 g/m2. Arkusze przeznaczone do urządzeń laserowych są dostosowane do drukowania w odcieniach szarości lub w kolorze a ich zdecydowaną zaletą jest krótki czas wysychania tuszu. Z kolei najmniej popularne drukarki igłowe obsługują arkusze z bezpyłowego i bezdrzewnego papieru offsetowego lub samokopiującego.

Jeśli poszukujesz nowej drukarki, możesz sprawdzić także ranking najlepszych drukarek pod linkiem – https://homelook.pl/jaka-drukarke-wybrac-ranking/

Jak wybrać najlepszy papier do drukarki? Podsumowanie

Wybór papieru przeznaczonego do drukarek i kserokopiarek jest naprawdę duży. Przed zakupem, warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor i wielkość kartek, ale również ich rozmiar, grubość, gramaturę, stopień ekologiczności oraz klasę papieru. W zależności od indywidualnych potrzeb można dokonać wyboru pomiędzy papierem biurowym, ekologicznym, fotograficznym, białym, kolorowym, artystycznym i samoprzylepnym. Planując zakup uniwersalnego papieru do użytku domowego, najlepiej zdecydować się na standardowe arkusze w rozmiarze A4, czyli 210×297 mm. Z kolei do wydruku pism i wniosków najlepiej wybrać papier przeznaczony do drukowania oficjalnych dokumentów, cechujący się wyższą grubością, gramaturą i klasą papieru.

Dodaj komentarz