Jak zainstalować APK na Androidzie?
Google Play to tylko jedno z miejsc, z których możemy pobrać i od razu zainstalować aplikacje na naszym telefonie z Androidem. A co jeśli pobieramy aplikację z innego źródła i chcemy ją ręcznie zainstalować?

Wówczas musimy umieścić plik APK (Android Package) na naszym urządzeniu, a następnie ręcznie uruchomić jego instalację.

W dzisiejszym krótkim przewodniku pokażę Wam jak zainstalować APK na smartfonie z Androidem.

Krok 1: Zezwolenie na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł

Pierwszą rzeczą, którą musimy wykonać to zezwolenie na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł. Domyślnie wszystkie telefony z Androidem mają tę funkcję zablokowaną, aby chronić nas przed zainfekowanymi i potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami.

Dla naszego telefonu każde źródło aplikacji inne  niż Google Play (lub  inny zainstalowany sklep np. Amazon Appstore) to źródło nieznane i niebezpieczne. Aby dezaktywować tę opcję należy:

 1. Przejść do ustawień zabezpieczeń telefonu. To, gdzie odnajdziemy tę funkcję może nieco się różnić w zależności od modelu telefonu oraz wersji Androida. W moim Sony Xperia Z5C funkcję tę znajdziemy tutaj: Ustawienia > Zabezpieczania.
  Jak zainstalować APK?
 2. Następnie w kategorii Administracja urządzeniem znajdziemy funkcję Nieznane źródła, którą musimy po prostu aktywować.
  Jak zainstalować APK?
 3. Przed aktywowaniem funkcji zostanie wyświetlony komunikat ostrzegawczy.  Klikamy OK.
  Jak zainstalować APK na Androidzie?
 4. Od teraz możemy już instalować aplikacje z nieznanych źródeł (nie tylko przy użyciu Google Play).
  Jak zainstalować APK na Androidzie?

Krok 2: Przekopiowanie plików APK na nasze urządzenie
Następnym krokiem jest przeniesienie plików APK na nasze urządzenie. W kwestii, jak chcemy przekopiować pliki mamy dużą dowolność:

 1. Możemy ręcznie przenieść pliki podłączając telefon kablem USB do komputera.
 2. Możemy użyć dysku w chmurze np. Dropbox, SkyDrive czy Google Drive.

Ja polecam podłączenie telefonu w tradycyjny sposób do komputera (za pośrednictwem kabla USB) i utworzenie na nim folderu APK, do którego będziemy przenosić wszystkie pliki APK, które chcemy na naszym urządzeniu zainstalować.

Kopiowanie plików APK

Krok 3: Instalujemy menadżera aplikacji
Abyśmy byli w stanie uruchomić skopiowane przez nas pliki będziemy potrzebować jakiegoś menadżera aplikacji. W niektórych telefonach jest on domyślnie zainstalowany, a w innych trzeba go doinstalować.

Polecam skorzystanie z jednego z poniższych managerów aplikacji:

Ja z powodzeniem korzystam z aplikacji File Manager.

android-jak-zainstalowac-apk-file-commander

Aby zainstalować skopiowany plik APK, należy przy pomocy mangera przejść do folderu, w którym umieściliśmy plik, a następnie go uruchomić i kliknąć INSTALUJ, gdy wyświetlone zostanie okienko z informacjami do czego aplikacja będzie mieć dostęp. To wszystko!

3 komentarze

 1. Filip 26 marca, 2017
 2. Wojciech 26 czerwca, 2018

Dodaj komentarz