Co to jest SEO? Niezbędny poradnik SEO dla początkujących⚡

? Poradnik SEO (dla poczatkujących), w którym dowiesz się czym jest SEO oraz poznasz najważniejsze zagadnienia SEO.
Absolutny must-read dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z SEO.

Każda osoba, która prowadzi własną stronę internetową, publikuje treści w sieci, zarządza nimi lub je promuje, chce, by docierały one do jak największej liczby użytkowników.

Aby było to możliwe, konieczne jest zoptymalizowanie stron internetowych tak, by zajmowały wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Tym właśnie zajmuje się SEO (ang. search engine optimization).

Dla wielu osób wciąż jednak jest to nic nie mówiący termin. Pora to zmienić!

Z naszego artykułu dowiesz się co to jest SEO oraz jak powinno wyglądać skuteczne pozycjonowanie stron.

Co to jest SEO?

Zacznijmy od definicji SEO, która pomoże ci zrozumieć, co właściwie kryje się pod tym skrótowcem.

? SEO to angielski termin Search Engine Optimization, a więc optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych. Mówiąc najprościej, SEO to nic innego jak szereg działań, które przygotowują stronę internetową tak, by osiągała jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Co to jest SEO? Poradnik

Pamiętać musisz, że na wynik strony wpływa wiele czynników, takich jak:

 • jakie treści znajdują się na stronie,
 • nasycenie słowami kluczowymi (czyli zwrotami, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę szukając informacji),
 • stosowanie meta tagów, takich jak opisy czy tytuł strony,
 • nagłówki,
 • stosowanie oraz optymalizacja grafik,
 • szybkość strony (zobacz artykuł jak poprawić szybkość strony),
 • doświadczenia użytkowników (page experience), czego częścią wkrótce będzie także spełnienie czynników core web vitals)
 • linkowanie wewnętrzne (linkowanie pomiędzy stronami).

Wyżej wymienione czynniki SEO to tylko kilka z czynników branych pod uwagę przez wyszukiwarki internetowe przy ocenie witryny.

Bardzo dużo informacji na temat SEO (zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych) można znaleźć bezpośrednio na stronie Google: https://developers.google.com/search/docs/basics/get-started

Również ekspercie strony o SEO prowadzone przez eksertów SEO mogą być bardzo pomocne.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty związane z SEO oraz podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli zależy ci na tym, by pozycja twojej strony w wynikach wyszukiwania poprawiła się.

Poradnik SEO: Indeksowanie

Jeśli chcesz zadbać o pozycjonowanie twojej strony internetowej, powinieneś zacząć od sprawdzenia, czy jest ona widoczna w wynikach wyszukiwania.

Zdarza się bowiem, że niektóre strony nie są indeksowane przez roboty Google. Może wynikać to z kilku powodów:

 • strona jest nowa, Google nie zdążyło jej zaindeksować;
 • zaprojektowana jest w taki sposób, że Googlebot nie może skutecznie jej zindeksować;
 • podczas indeksowania wystąpił błąd;
 • strona jest zablokowana przy pomocy dyrektywy „noindex” w tagu meta robots;
 • strona jest nieprawidłowo podlinkowana.

Aby upewnić się, że posiadana przez ciebie domena jest indeksowana, skorzystaj z wyszukiwarki wpisując w nią site:domena np. site:techgirl.pl.

Jeśli pojawią się wyniki wyszukiwania oznacza to, że twoja strona została zindeksowana.

Poradnik SEO

Warto pamiętać, że indeksowanie, a więc uwzględnienie witryny w wynikach wyszukiwania, jest proste i bezpłatne. W większości przypadków właściciel strony internetowej nie musi robić nic, by strona została zauważona przez roboty Google.

Jednakże wiedząc co to jest SEO oraz przestrzegając najważniejszych wytycznych, możemy ułatwić robotom zadanie, a także sprawić, że nasza strona pojawi się wyżej na liście wyników wyszukiwania.
Co możesz zrobić, by tak się stało?

Treść a SEO oraz indeksowanie

Przede wszystkim stawiać na unikalną i wartościową treść, dbać o to, by strona sprawnie i bez problemów wyświetlała się na wszystkich urządzeniach oraz zatroszczyć się o bezpieczeństwo witryny (np. o certyfikat SSL).

Mapa strony a SEO i indeksowanie

Możesz również postarać się o to, by Google szybko zaindeksowało twoją stronę. W tym celu powinna znajdować się na niej mapa witryny, czyli plik, który zawiera informacje o podstronach, filmach, multimediach oraz innych danych znajdujących się w serwisie.

Poradnik SEO: mapa XML

Mapa witryny to również źródło informacji o aktualizacjach strony oraz wersjach językowych, w których jest dostępna.

Robots.txt oraz tag „noindex” a SEO i indeksowanie

Pamiętaj również, że nie wszystkie podstrony twojej witryny muszą być indeksowane. Co więcej, niektóre mogą wprowadzać chaos w wynikach wyszukiwania i sprawiać, że użytkownicy nie będą zadowoleni.

 • Jeśli chcesz zablokować konkretne podstrony lub sekcje strony przed crawlowaniem przez roboty, to możesz do tego celu użyć specjalnych dyrektyw w pliku robots.txt.
SEO: plik robots.txt
 • Jeśli chcesz zablokować konkretną podstronę przed indeksowaniem, to musisz umieścić na niej tag „noindex” w meta robots.

Więcej o tym, jak zablokować indeksowanie poszczególnych podstron, znajdziesz w poradniku Google.

Poradnik SEO: Tytuły stron internetowych

Wyszukiwarka, która indeksuje stronę internetową, zwraca uwagę na każdy jej szczegół.

☝️ Jednym z niezwykle ważnych elementów tego typu jest tytuł strony. Znajduje się w elemencie <head> pliku HTML i określa tematykę witryny.

Dla każdej podstrony powinieneś stworzyć unikalny tytuł, który powinien zawierać ważne informacje na jej temat. Wyświetla się bowiem w pierwszym wierszu wyniku wyszukiwania.

Poradnik SEO: tytuł strony

Tytuł powinien określać nazwę witryny lub firmy. Może zawierać również dodatkowe informacje, np. na temat jej adresu czy oferty. Nie powinien być jednak zbyt długi.

❌ Poważnym błędem, który popełnia wiele początkujących, jest niezwracanie uwagi na tytuły stron, przez co często są one domyślne (np. „Strona bez tytułu”, „Nowa strona”).

Takie niejasne, nie związane z zawartością strony tytuły będą negatywnie wpływały na jej pozycjonowanie. Podobnie będzie w przypadku, gdy wszystkie tytuły na każdej podstronie będą identyczne.

Poradnik SEO: Opisy meta description

To kolejny niezwykle ważny element związany z kodem HTML. Ustala się go za pomocą tagu <meta>.

Jest to opis, który znajduje się w wynikach wyszukiwania, zaraz pod tytułem i adresem URL strony.

Poradnik SEO: meta description

Jest więc ważny nie tylko dla robotów Google, ale również dla użytkowników – dzięki niemu mogą sprawdzić, czy dana strona jest tym, czego szukają, jeszcze przed przejściem pod dany adres.

Jak tworzyć meta opisy?

Do tworzenia opisów meta warto więc podejść ze szczególną uważnością. Czym powinny się charakteryzować?

 • Przede wszystkim powinny być krótkie. Najczęściej jest to zdanie lub dwa, rzadziej krótki opis.
 • Dobry meta description powinien być zwięzły i opisowy. Dobrze, jeśli pojawi się w nim słowo kluczowe, niemniej jednak należy unikać ich nadużywania – będą wówczas nie tylko nieatrakcyjne dla użytkowników, ale również mogą zostać potraktowane jako spam przez wyszukiwarkę.
 • Warto również w opisie umieścić nazwę swojej firmy, marki czy bloga oraz unikać schematycznych opisów, które nic nie mówią użytkownikowi.
 • Pamiętaj również o tym, że każda z podstron powinna mieć inny opis, który oddaje to, co znajduje się pod danym adresem url.

Poradnik SEO: Nawigacja witryny

Pozycjonując stronę internetową musisz pamiętać również o tym, jak istotna jest nawigacja strony.

Poradnik SEO: nawigacja witryny

Dlaczego nawigacja jest ważna?

 • Nawigacja wpływa na łatwość poruszania się po witrynie, a tym samym na czas, jaki spędzają na niej użytkownicy.
 • Wyszukiwarki biorą pod uwagę elementy znajdujące się w menu nawigacyjnym, często lepiej pozycjonując te ze stron internetowych, które posiadają treści uszeregowane od ogólnych do najbardziej szczegółowych.
 • Dobrym pomysłem jest utworzenie strony nawigacyjnej, która przedstawi hierarchiczny układ podstron w danej witrynie (mapa HTML). Jest to niezwykle przydatne dla użytkowników, którzy zawsze mogą odnaleźć konkretne strony i zakładki, jakie chcą odwiedzić.

Jeśli zależy ci na dobrej pozycji strony, zadbaj o to, by nie pojawiały się na niej złożone sieci linków nawigacyjnych oraz podziału treści na kilkadziesiąt części, przez co użytkownik musi „przeklikać” wiele stron, by dotrzeć do interesujących go treści.

Poradnik SEO: Adresy URL

Dbając o pozycjonowanie stron, musisz zwrócić również uwagę na to, jak wyglądają adresy URL strony głównej oraz wszystkich podstron danej witryny. One również wpływają bowiem na to, na jakiej pozycji w wynikach wyszukiwania znajdzie się strona.

Zasady dotyczące adresów URL są proste:

 • adres strony nie powinien być zbyt długi, najlepiej gdy nie przekracza 100 znaków,
 • dobrze, aby informował o tym, co znajdziemy na stronie (tytule podstrony lub kategorii),
 • adres url nie powinien również zawierać znaków specjalnych czy polskich znaków diakrytycznych.

Pamiętaj, że adresy stron url również pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Nie powinny być więc ogólne i nic nie mówiące o danej witrynie. Jednocześnie nie należy nadużywać w nich słów kluczowych.

Bardzo ważne jest również to, aby jedna podstrona posiadała tylko jeden adres url, z którego możemy do niej trafić. Jeśli zdarzy się, że przekierowuje do nich kilka adresów – wykorzystaj przekierowanie 301.

SEO a treść (content)

Pozycjonowanie stron powinno brać pod uwagę również dbałość o znajdujące się na nich treści.

☝️ Pamiętaj, że tworzysz swoją witrynę nie dla robotów Google, ale przede wszystkim dla realnych użytkowników poszukujących informacji, produktów lub usług.

 • Treść wysokiej jakości spotka się z uznaniem użytkowników, którzy chętnie podzielą się nią z innymi – za pomocą mediów społecznościowych, forów czy blogów.
 • Polecenia innych osób to prosty sposób na to, by zwiększyć zainteresowanie twoją stroną, a jednocześnie pozytywnie wpływa na budowanie jej reputacji (również wśród robotów Google).

Jaka więc powinna być treść na twojej witrynie?

Przede wszystkim oryginalna i unikalna. Tworząc teksty na stronę internetową nie kopiuj opisów znalezionych na innych stronach czy udostępnianych np. przez producenta produktów. Wpływa to źle na pozycjonowanie strony, ponieważ roboty Google wychwytują zduplikowany kontent.

☝️ Jeśli nie masz pewności, czy teksty, które chcesz umieścić na swojej witrynie, są oryginalne, skorzystaj z programów, które to sprawdzą. Przykładem może być np. Copyscape.

Treści na stronach internetowych powinny być obszerne i interesujące dla użytkownika. Krótkie teksty nie dają odpowiedzi na wszystkie pytania użytkownika, zaś roboty indeksujące nie traktują ich jako wartościowe.

Jednocześnie unikaj jednolitych bloków tekstu – podczas tworzenia contentu używaj nagłówków H1, H2, H3, które pozwolą na podzielenie tekstu oraz zarysowanie jego struktury. Poza tym urozmaicaj tekst stosując wyliczenia, pogrubienia czy kursywę.

Pamiętaj również o tym, że niezwykle ważne są słowa kluczowe, które znajdą się w tekstach na twojej stronie. Jednocześnie muszą być one naturalnie wplecione w treść na stronie. Używaj synonimów, słów bliskoznacznych, odmieniaj słowa kluczowe przez przypadki. Teksty na twojej stronie mają być przede wszystkim atrakcyjne dla odbiorcy.

? Jeśli korzystasz ze strony opartej o system WordPress, to wiele z optymalizacji SEO będzie można przynajmniej częściowo zautomatyzować. Dowiedz się więcej w przewodniku WordPress SEO.

Poradnik SEO: linkowanie

Prowadząc stronę internetową, często chcemy odnieść się do treści znajdujących się na innych podstronach naszej witryny lub w innych miejscach Internetu. W tym celu warto używać odnośników tekstowych.

☝️ Tekst kotwicy wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie od gołego adresu url, co więcej, może nieść informację dla użytkownika czego dotyczy dany link. Aby tak jednak było, należy zadbać o odpowiedni wybór tekstu, który będzie stanowił anchor.

Poniżej przykład linku tekstowego z użyciem tekstu kotwicy oraz zwykłego „gołego” linku:

Przede wszystkim, unikaj długich fragmentów tekstu, do których zamierzasz przypiąć odnośnik. Zadbaj również o to, by mówił coś o stronie, do której prowadzi. Lepiej unikać ogólnych wyrażeń, takich jak „link”, „kliknij tutaj”, czy „artykuł”. Zadbaj również o formatowanie, tak by tekst odnośnika wyróżniał się od sąsiednich wyrazów.

Pamiętaj też o tym, że linkując do stron zewnętrznych dzielisz się reputacją swojej witryny. Stawiaj więc na godne zaufania, wiarygodne źródła.

Poradnik SEO: grafiki i ich optymalizacja

Trudno wyobrazić sobie atrakcyjną stronę internetową bez grafik czy zdjęć. Musisz mieć jednak świadomość, że one również mogą mieć wpływ na pozycjonowanie witryny internetowej.

Poradnik SEO: optymalizacja grafik

Warto więc zastosować podstawowe zasady SEO dotyczące obrazów na stronie.

 • Przede wszystkim, niezbędne jest dodawanie znaczników HTML5. takich jak <img> lub <picture>. Pozwolą one robotom na znalezienie i przetworzenie grafik, które znajdują się na twojej stronie.
 • Znaczenie ma również to, w jaki sposób nazwiesz pliki graficzne. Nazwa powinna być krótka, ale jednocześnie mówić o tym, co znajduje się na obrazie. Przykładowo, zamiast „obraz 1” nazwij plik „pies”.
 • Równie istotny jest atrybut „alt”, czyli alternatywny tekst dla obrazu, który wyświetla się, jeśli grafika nie wczytuje się prawidłowo. Opis powinien być dokładny, ale zwięzły. Wracając do naszego przykładu, dobry pomysł to np. „Biały pies rasy Husky”.

Wgrywając grafiki na swoją stronę korzystaj ze standardowych formatów graficznych, które obsługiwane są przez wszystkie przeglądarki i urządzenia. Mowa tu o JPEG czy GIF.

Możesz także skorzystać z obrazów nowej generacji, które oferują dużo lepszą kompresję (np. WebP).

Google Search Console – bezpłatne narzędzie dla webmasterów

Największe wyszukiwarki udostępniają posiadaczom i zarządzającym stronami internetowymi narzędzia, dzięki którym możliwe jest skuteczniejsze pozycjonowanie stron oraz analiza skuteczności wyszukiwania.

Google Search Console

W przypadku Google jest to Search Console. Za pomocą tej usługi możesz wykryć i naprawić wiele problemów dotyczących twojej strony internetowej.

Wśród dostępnych możliwości wymienić możemy między innymi:

 • testowanie i przesyłanie map witryny;
 • sprawdzanie, jak Googlebot widzi strony;
 • znajdowanie problemów z metatagam;
 • poznawanie najpopularniejszych wyszukiwań prowadzących do danej strony internetowej.

Czy warto korzystać z pomocy ekspertów SEO?

Wiesz już, czym jest pozycjonowanie oraz o jakie aspekty warto zadbać, żeby strona radziła sobie dobrze w wynikach wyszukiwania. Nie da się ukryć, że pracy do wykonania jest naprawdę sporo.

Z tego powodu wiele początkujących osób zastanawia się, czy nie lepiej skorzystać z usług profesjonalistów na co dzień zajmujących się SEO.

Specjaliści SEO są osobami posiadającymi kompleksową wiedzę na temat pozycjonowania stron. Świadczą szeroki zakres usług, wśród których możemy wymienić między innymi:

 • audyt SEO, czyli szczegółową analizę kwestii technicznych, treści i struktury serwisu oraz zewnętrznego linkowania,
 • porady techniczne na temat projektowania stron internetowych,
 • szkolenia SEO,
 • analizę słów kluczowych,
 • projektowanie i tworzenie treści na stronie.

W polskim internecie można znaleźć naprawdę wielu dobrych specjalistów SEO, takich jak np. zaborski.pro.

Specjalista SEO

Pomoc specjalisty SEO jest więc nieoceniona i przynosi realne korzyści dla pozycji twojej strony internetowej. Nie jest jednak koniecznością.

Korzystając z poradników oferowanych między innymi przez przeglądarkę Google (znajdziesz je np. na tej stronie internetowej) z powodzeniem poradzisz sobie z wprowadzeniem najważniejszych zmian w twojej witrynie, by stała się znacznie atrakcyjniejsza dla robota Google.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne pozycjonowanie swojej strony internetowej, w sieci znajdziesz wiele pomocnych informacji, materiałów i miejsc, w których możesz poprosić o poradę lub zwiększyć swoją wiedzę. Są to między innymi:

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł odpowiedział na proste, ale bardzo ważne pytanie: co to jest SEO. Wiesz już, że pozycjonowanie stron ma ogromne znaczenie i wpływa realnie na liczbę osób, które odwiedzą twoją stronę. Zadbaj więc o to, by wdrożyć na swojej stronie niezbędne zmiany, a szybko zobaczysz efekty przeprowadzonych działań.

Dodaj komentarz