Mini przewodnik: Jak dodać stronę do Google?

Stworzyłeś swoją nową stronę www, poprawiłeś już wszystkie niedociągnięcia, a teraz chcesz, aby Twoi potencjalni klienci (lub po prostu czytelnicy) byli w stanie do Ciebie dotrzeć za pomocą najpopularniejszej w Polsce wyszukiwarki – Google.
Zazwyczaj nie ma potrzeby ręcznego dodawania naszej strony do Google, ponieważ nasza strona i tak znajdzie się w indeksie Google po ok. 30 dniach od zarejestrowania domeny (o ile ręcznie nie zablokowaliśmy takiej możliwości).

W dzisiejszym krótkim przewodniku pokażę Ci, jak ręcznie dodać nową stronę www do wyszukiwarki Google, aby przyspieszyć odwiedziny robota i jej zaindeksowanie.

Dodawanie strony do Google przy użyciu formularza Google Search Console

Najprostszą i najszybszą metodą poinformowania wyszukiwarki Google o naszej nowej stronie jest wpisanie jej URL-a w formularzu dodawania nowych stron w Google Search Console.

Formularz dostępny jest pod adresem: https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

Jak dodac strone do Google

Jak widzisz, wszystko, co należy zrobić to wpisać adres URL strony, potwierdzić, że nie jest się robotem i kliknąć „Prześlij”.

Jak dodać stronę do Google
Formularz dodawania stron dostępny jest po zalogowaniu na aktywne konto Google. Jeśli nie masz konta Google, po przekierowaniu będziesz miał możliwość jego utworzenia.

W przypadku nowych stron i domen narzędzie to działa naprawdę szybko. Strona pojawi się w wyszukiwarce Google najprawdopodobniej w przeciągu kilku dni. To wszystko!

Więcej szczegółów na temat dodawania witryn (oraz ich rodzajów) do Google znajdziesz tutaj: https://support.google.com/webmasters/answer/34592?hl=pl

Jak sprawdzić czy strona jest w Google?

Wykonałeś powyższe kroki, ale nie jesteś pewien, czy Google już zaindeksowało Twoją witrynę. Nowe strony i domeny zazwyczaj przez pierwsze miesiące pojawiają się w wynikach wyszukiwania na bardzo małą ilość fraz.

Jak zatem sprawdzić, czy Twoja nowa strona jest już w Google? W bardzo prosty sposób.

Sprawdzanie czy strona jest w Google

Wystarczy wpisać w okno wyszukiwania jej URL w cudzysłowie. W przypadku mojej strony wpisujemy „techgirl.pl” i patrzymy, co się stanie.

Sprawdzanie czy strona jest w Google
W pierwszej kolejności zobaczysz listę wszystkich zaindeksowanych podstron Twojej witryny. Jak widzisz w przypadku Tech Girl jest to najpierw strona główna oraz archiwa.

Jeśli nigdzie nie widzisz swojej domeny, najprawdopodobniej oznacza to, że nie została jeszcze dodana do indeksu.

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Śmiało komentuj 🙂

Dodaj komentarz