Jak ustawić Google jako domyślną wyszukiwarkę? (Chrome,  Firefox i Microsoft Edge)?

W dzisiejszym przewodniku dowiesz się, jak ustawić Google jako domyślną wyszukiwarkę w następujących przeglądarkach: Google Chrome, Mozilla Firefox oraz Microsoft Edge.
W przypadku przeglądarki Chrome oraz Firefox zaraz po instalacji Google jest już ustawiony jako domyślna wyszukiwarka (o ile sami czegoś nie zmienimy lub pozwolimy jakiemuś programowi na modyfikację, co ma często miejsce).

W przeglądarce Microsoft Edge oczywiście domyślnie będzie to Bing, któremu mimo wszystko cały czas jest daleko do wyszukiwarki Gogole. Zaczynamy!

Google Chrome

Tak jak wspomniałam wyżej, w Google Chrome (jak sama nazwa wskazuje :D) domyślnie ustawioną wyszukiwarką będzie zawsze Google. Jeśli jednak coś zmodyfikowaliśmy lub program, który niedawno instalowaliśmy zmienił domyślną przeglądarkę, to możemy to w łatwy sposób naprawić.

 1. Klikamy w przycisk z trzema poprzecznymi paskami w prawym rogu ekranu.
  jak-ustawic-google-jako-domyslna-wyszukiwarke
 2. Wybieramy Ustawienia.
  jak-ustawic-google-jako-domyslna-wyszukiwarke2
 3. Następnie pod zakładką Szukaj, wybieramy Google.
  jak-ustawic-google-jako-wyszukiwarke
 4. Po kliknięciu w Zarządzaj wyszukiwarkami… zobaczymy listę wszystkich zainstalowanych wyszukiwarek. Tutaj zdecydowanie polecam usunięcie wszystkich, z których nie korzystamy.
  chrome-wyszukiwarki

Gotowe! Od teraz po otworzeniu nowego okna naszą domyślnie uruchamiająca się wyszukiwarką będzie Google.

Mozilla Firefox
W przypadku przeglądarki Firefox również zaraz po instalacji domyślną przeglądarką jest Google. Na co dzień korzystam tylko z Google Chrome, ale przeglądarkę Firefox mam również zainstalowałam.

Pisząc właśnie ten tutorial zauważyłam, że w jakiś sposób musiała mi się zmienić domyślna przeglądarka na „omiga-plus”, która często zostaje dodawana jeśli instalujemy jakiś program przy pomocy asystenta pobierania (i nie zwracamy uwagi na komunikat o doinstalowaniu nowej wyszukiwarki). Niemniej w przypadku przeglądarki Firefox, zmiana domyślnej wyszukiwarki wygląda całkiem podobnie:

 1. Klikamy w przycisk z trzema poprzecznymi paskami w prawym rogu ekranu (analogicznie jak w Google Chrome).
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke
 2. Następnie wybieramy Options.
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke-firefox
 3. Po przeniesieniu do okna opcji, wybieramy Search. Pod Default Search Engine widzimy aktualnie wybraną domyślną wyszukiwarkę.
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke-firefox2
 4. Wybieramy oczywiście Google.
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke-firefox3
 5. Tutaj również zalecam usunięcie wszystkich wyszukiwarek, z których nie zamierzamy korzystać.Gotowe! Od teraz wpisując frazy do paska wyszukiwania Mozilla Firefox będzie korzystać z wyszukiwarki Google!

Microsoft Edge

Po aktualizacji Windowsa do wersji 10 pojawiła się z nim przeglądarka Microsoft Edge. Nie miałam okazji zbyt wiele z niej korzystać. Domyślna przeglądarka w ME to oczywiście Bing. Oto, co należy zrobić, aby zmienić ją na Google:

 1. Klikamy w przycisk z trzema poziomo ułożonymi kropkami w prawym rogu ekranu.
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke-microsoft-edge
 2. Następnie wybieramy Settings.
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke-microsoft-edge1
 3. Zjeżdżamy na sam dół i pod Advanced settings wybieramy View advanced settings.Tutaj Microsoft stwierdził chyba, że ukryje ustawienia domyślnej wyszukiwarki nieco głębiej, dzięki czemu mniejszej liczbie osób będzie chciało się je modyfikować.
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke-microsoft-edge3
 4. Aby ustawić Google jako domyślną przeglądarkę musimy najpierw w pasek adresu wpisać jej adres. Następnie z powrotem udajemy się do ustawień jak w punkcie powyżej.
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke-microsoft-edge6
  Rozwijamy pasek Search in the address bar with i wybieramy opcję dodania nowej wyszukiwarki <add new>. Google pojawi się jako jedna z opcji, którą należy teraz wybrać i ustawić jako domyślną.
  google-jak-ustawic-jako-domyslna-przegladarke-microsoft-edge5

Gotowe! Od teraz nasza przeglądarka Microsoftu, która możliwie najbardziej stara się utrudnić zmianę domyślnej wyszukiwarki będzie korzystać z Google. 🙂

2 komentarze

 1. Waldi 13 listopada, 2019
 2. Karolina 27 stycznia, 2021

Dodaj komentarz