Recenzja zegarka TomTom Runner

W dzisiejszej recenzji poznacie mój pierwszy i –jak dotąd – ulubiony zegarek do biegania TomTom Runner.
Nie mając wcześniej specjalnego doświadczenia z zegarkami swoją decyzję o nabyciu TomTom Runner podjęłam na podstawie opinii znajomych oraz informacji znalezionych z w Internecie.

Decydując się na zakup zegarka z niższej półki cenowej (ok. 500 zł) miałam do wyboru w zasadzie tylko to rozważenia kwestię TomRom Runner czy Polar M400. Chociaż kilkoro z moich znajomych zdecydowało się na zegarek firmy Polar, ja swojej decyzji nie żałuję. Zaczynamy!

Ogólne informacje o TomTom Runner

TomTom Runner to zegarek do biegania z GPS raczej z niższej póki cenowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony tylko i wyłącznie do biegania (w odróżnieniu od TomTom Multisport, który umożliwia śledzenie różnych dyscyplin). Śledzenie nim innych dyscyplin (np. pływania) daje marne efekty, ale o tym bardziej szczegółowo będę mówić później.

TomTom Runner Test

Cechą charakterystyczną zegarka są wymienne paski dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów. Zegarek oferuje wszystkie niezbędne funkcje potrzebne zarówno początkującemu jak i zaawansowanemu biegaczowi.

Jeśli  chodzi o jego działanie przy codziennym użytkowaniu, to według mnie wcale nie odstaje od swoich dużo droższych konkurentów (np. zegarków firmy Garmin). Zagłębmy się zatem w szczegóły.

Podstawowe funkcje TomTom Runner
Ilość funkcji oferowanych przez zegarek jak dla mnie (bardzo wymagającego biegacza) jest w zupełności wystarczająca.

Najbardziej zależało mi na tym, abym mogła w zegarek wpisać  cały trening (w szczególności interwałowy), którego solidnego wykonania zegarek dopilnuje za pomocą sygnałów dźwiękowych i wibracyjnych.  Z tym w TomTom Runner problemu mieć nie będziemy.

Oto podstawowe funkcje i cechy zegarka:

Sterowanie jednym przyciskiem

Bardzo podoba mi się sposób, w jaki rozwiązano sterowanie w zegarku TomTom Runner. Pod jego tarczą znajdziemy jeden większy przycisk, który nieco przypomina znane nam ze starszych telefonów przyciski poruszania się góra/dół oraz lewo/prawo.

Rzeczywiście sterowanie jest bardzo łatwe i szybkie, a w szczególności start oraz stop (co zwłaszcza na zawodach jest bardzo ważne).

Generalnie im bardziej w prawo „poruszamy” się, tym idziemy bardziej w głąb danej funkcji. Aby się cofnąć, musimy użyć lewego przycisku.  Przyciskami góra/dół przemieszczamy się pomiędzy poszczególnymi funkcjami na danym poziomie.

Tom Tom Runner wyświetlacz

Po prawej stronie wyświetlacza znajdziemy mały przycisk do włączania podświetlenia.

Biegaczy zachęcam do odwiedzenia bloga o bieganiu Bieg Blog.

Duży i czytelny wyświetlacz

Trzeba przyznać, że jak na zegarek z niższej półki cenowej, to wyświetlacz jest naprawdę bardzo porządny. Nie ma problemu z odczytywaniem danych nawet w dużym słońcu.

Dodatkowo przy użyciu wyżej wspomnianego dotykowego przycisku z prawej strony wyświetlacza możemy go podświetlić na kilka sekund.

Wodoszczelność

Jedną z najbardziej przydatnych i niezbędnych funkcji zegarka TomTom Runner jest jego wodoszczelność do 50 m (5 ATM).

Bez problemu możemy z zegarkiem pływać lub biegać w deszczu.

Technologia QuickGPSFix

Technologia ta ma zapewnić nam bardzo szybki czas ustalania lokalizacji GPS (bez ustalenia której nie możemy rozpocząć treningu).

Rzeczywiście zazwyczaj jest ustalana ona w przeciągu kilku sekund, ale zdarzają się sytuacje, gdy się to wydłuża, o czym piszę w dalszej części artykułu.

Personalizacja treningu

Jedną z najważniejszych funkcji, na których mi zależało jest możliwość wpisania treningu do zegarka przed jego rozpoczęciem.  W TomTom Runner możemy kontrolować wiele różnych danych takich jak:

 • Cel (odległość, czas, kalorie)
 • Interwały (rozgrzewka, trening, odpoczynek, ilość zestawów, rozluźnienie) w oparciu o czas lub dystans
 • Okrążenia (czas, odległość)
 • Strefy (tempo, prędkość, tętno)
 • Wyścig (3 mile, 5 km, 10km itd)

Poza rozbudowaną funkcją personalizacji treningu, TomTom Runner pozwala nam również na korzystanie z opcji BIEŻNIA oraz STOPER.

Podczas wykonywania treningu zegarek będzie się z nami „komunikował” za pośrednictwem delikatnego sygnału dźwiękowego oraz wibracji.

Ergonomiczna konstrukcja i wykonanie

Trzeba przyznać, że zegarek jest wykonany bardzo solidnie i nie wygląda ani trochę kiczowato. Dodatkowo możemy zmieniać w nim opaski, jeśli znudzi nam się kolor w jakim go nabyliśmy. Do wyboru mamy naprawdę bardzo szeroką gamę kolorów.

Funkcja zegarka

Oczywiście TomTom Runner może także z powodzeniem służyć nam jako wodoodporny zegarek z datą oraz funkcją budzika, który postawi na równe nogi nawet największych śpiochów (jednocześnie bardzo mocno wibrując i wydając sygnał dźwiękowy).

Synchronizacja z aplikacją TomTom MySports oraz Endomondo

Jeśli przed zakupem zegarka korzystaliśmy z aplikacji Endomondo, to ucieszy nas fakt, że zegarek można w pełni z nią zsynchronizować. Wystarczy po podłączeniu do komputera i wgraniu jego oprogramowania (po pierwszym podłączeniu zostaną wyświetlone instrukcje krok po kroku) wybrać również integrację z Endomondo.

tomtom-runner-connect

Przy każdorazowym podłączaniu zegarka do komputera dane z treningu będą automatycznie eksportowane zarówno do Endomondo jak i TomTom MySports (warunkiem jest oczywiście podłączenie naszego komputera do Internetu).

Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z aplikacji MySports, to możemy także zegarek sparować (za pomocą Bluetooth) z naszym smartfonem, co uczyni go prawie smart watch’em. 🙂

Specyfikacja techniczna TomTom Runner

Oto szczegółowe dane techniczne zegarka:

Czas pracy baterii: do 10 godzin (w trybie GPS) a bez używania GPS nawet kilka tygodni

Rozmiar wyświetlacza: 22 x 25 mm

Rozdzielczość: 144 x 168

Grubość: 11,5 mm

Waga: 50 g

Lokalizacja: GPS + GLONASS

Wodoszczelność: do 50 m

Pomiary: tempo/szybkość/odległość/kalorie/tętno (wraz z czujnikiem tętna)

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie producenta TomTom Runner.

Co znajdziemy w pudełku?

tomtom-runner-pudelko

TomTom Runner zapakowany jest w małe kwadratowe pudełko, w którym znajdziemy:

 • zegarek
 • opaskę w wybranym przez nas kolorze (którą można w pełni zdemontować od zegarka)
 • stację dokującą
 • podręcznik użytkowania

TomTom Runner w praktyce

Zegarka używam bardzo aktywnie (ok. 5-6 treningów  tygodniu) od 5 miesięcy i, poza jednorazową wpadką, gdy przed zawodami nie udało mu się „złapać” sygnału GPS, nie mam do niego w zasadzie żadnych zastrzeżeń.

Ci, którzy twierdzą, że ten zegarek jest do niczego i nie można go porównać z zegarkiem Garmin chyba nigdy po prostu nie mieli go w ręku. Ja nigdy nie biegałam z Garminem, więc może też nie wiem, co tracę, ale nie czuję się z tego powodu pokrzywdzona.

Od około dwóch tygodni używam także Sony SmartWatch 3 w funkcji zegarka do biegania, więc niebawem możecie się spodziewać kolejnej podobnej recenzji. 🙂

Bateria

Bateria w zegarku trzyma naprawdę bardzo długo. Zapewne jest to zasługa wyświetlacza, który… nie jest kolorowy ani dotykowy.

Według producenta zegarek wytrzyma 10 godzin pracy przy włączonym GPS. Beż używania GPS TomTom Runner, pełniąc jedynie funkcję zegarka i budzika, wytrzyma kilka tygodni.

Przy moim użytkowaniu (czyli ok. godziny treningu dziennie) zegarka praktycznie nie ładuję, gdyż bateria zawsze uzupełnia się do pełna podczas kilkunastominutowego podłączenia do komputera, aby zgrać trening na Endomondo.

Działanie

TomTom Runner działa bardzo szybko i płynnie. Nigdy jeszcze się nie zawiesił. W 99% przypadków lokalizacja GPS ustalana jest w przeciągu kilku sekund.

Trwałość

Zegarek pomimo bardzo aktywnego użytkowania (łącznie z pływaniem i kilkukrotnymi niecelowymi uderzeniami we framugę drzwi :D) trzyma się bardzo dobrze i nie jest w ogóle zniszczony.

Warto tutaj zwrócić uwagę na złącze ładowania, które działa bezproblemowo nawet jeśli codziennie przez godzinę jest narażone na nasz pot. U przypadku konkurenta TomTom Runner, czyli zegarka firma Polar rdzewiejące i psujące się złącze stanowi problem u praktycznie każdego użytkownika. Tutaj ten problem w ogóle nie istnieje.

Pomiar innych dyscyplin

Niestety tak jak sugeruje nazwa, TomTom Runner sprawdzi się jedynie przy wykonywaniu pomiarów z biegania. Próbowałam z nim pływać, ale niestety odczyt był bardzo mocno zawyżony, więc moja euforia z przepłyniętego dystansu nie trwała długo.

Zegarek pokazywał mi ok. 5 km, gdy w rzeczywistości przepłynęłam ok. dwóch. Poniżej przedstawiam przerzucony zapis na Endomondo (długość jeziora to niecały km).

tomtom-runner-trening

Widać wyraźnie, że zegarek będąc zanurzonym w wodzie po prostu „zwariował”.

Ustalanie lokalizacji

Raz zdarzyło się, że zegarek przez kilka minut w ogóle nie ustalił lokalizacji i musiałam przełączyć go na tryb zwykłego stopera. Na nieszczęście stało się akurat przed rozpoczęciem zawodów.

Przypuszczam, że powodem, dlaczego tak się stało była bardzo brzydka pogoda i setki innych biegaczy w pobliżu z zegarkami GPS. Niedługo kolejne zawody i mam nadzieję, że to był tylko incydent, a nie reguła.

TomTom Runner czy Polar M400?

Wielu z moich znajomych jak i również ja sama zastanawiało się pomiędzy zakupem TomTom Runner oraz Polar M400. Obydwa zegarki oferują w miarę podobny zakres funkcji, ale problem ze złączem ładowania w zegarku Polar M400 jak dla mnie go dyskwalifikuje.

TomTom Runner krótka prezentacja wideo

Zamiast robić cały szereg zdjęć zdecydowałam po prostu nagrać krótki filmik, w którym pokażę Wam jak wygląda TomTom Runner oraz jak łatwa jest jego obsługa.
Podsumowując… dobry zegarek do biegania.

TomTom Runner to naprawdę bardzo dobry zegarek do biegania z GPS. Nie tylko jest bardzo łatwy i prosty w obsłudze, dzięki sterowaniu przy użyciu jednego przycisku, ale także ma bardzo czytelny i wyraźny wyświetlacz.

Dzięki pełnej integracji z Endomondo zyska także sympatię fanów tej aplikacji (do których również się zaliczam). Bardzo dobra bateria, atrakcyjna cena oraz wiele ciekawych i przydatnych funkcji treningowych czynią zegarek naprawdę dobrym wyborem dla zarówno początkującego jak i zaawansowanego biegacza.

A jakie są Wasze opinie na temat TomTom Runner? Polecilibyście ten zegarek, czy jednak Garmin to Garmin? 🙂

15 komentarzy

 1. Tomasz F. 21 lipca, 2016
  • Krzysiek 23 września, 2016
 2. Darek 13 września, 2016
 3. Lasek 22 czerwca, 2017
  • Olga 29 czerwca, 2017
 4. deorro 24 czerwca, 2017
  • BaśkaBa 27 czerwca, 2017
   • Olga 29 czerwca, 2017
  • Olga 29 czerwca, 2017
 5. Stofer 26 czerwca, 2017
  • Olga 29 czerwca, 2017
 6. bobber 26 czerwca, 2017
  • Olga 29 czerwca, 2017
 7. Michał 19 listopada, 2018
 8. Magda 15 kwietnia, 2019

Dodaj komentarz