Jak zaszyfrować telefon z Androidem?

Telefony z Androidem są nośnikiem ogromnej ilości danych na nasz temat. Mamy tam nie tylko pocztę, wiadomości SMS i MMS, kontakty, ale również konta do portali społecznościowych, zdjęcia, czy nakręcone przez nas filmiki. Na tym obszerna wyliczanka się nie kończy.
Warto zastanowić się, co może się stać, jeśli te dane wpadną w niepowołane ręce (np. osoby, która przypadkowo znajdzie nasz telefon). Tutaj liczba możliwych czarnych scenariuszy jest również dość duża.

Skoro Android domyślnie pozwala każdemu użytkownikowi na zabezpieczenie danych poprzez szyfrowanie, to dlaczego mielibyśmy z tej funkcji nie skorzystać?

W dzisiejszym przewodniku dowiesz się, czym jest szyfrowanie, jakie niesie za sobą korzyści oraz jak w prosty sposób zaszyfrować telefon z Androidem. Zaczynamy!

Czym jest szyfrowanie telefonu?

Szyfrowanie to zwiększanie bezpieczeństwa plików znajdujących się na telefonie (całej zawartości telefonu) w taki sposób, że będą one dostępne tylko przy użyciu klucza szyfrującego. Bez klucza nie będzie możliwy dostęp do danych na telefonie (np. nawet po podłączeniu go do komputera).
Android (od wersji 3.0) daje możliwość każdemu użytkownikowi, aby zaszyfrował swoje urządzenie.  Opcja jest dostępna z poziomu ustawień telefonu.

W zależności od ilości danych, które znajdują się na telefonie, szyfrowanie trwa od kilku minut aż do ok. godziny. Po zaszyfrowaniu dostanie się do telefonu jest możliwe tylko po wpisaniu hasła (klucza szyfrującego) każdorazowo po odblokowaniu ekranu i starcie systemu. Możliwe są również inne opcje odblokowywania tj. PIN czy wzór, ale ich zdecydowanie nie polecam.

Dodatkowo, w nowszych telefonach znajdziemy wiele różnych funkcji ułatwiających odblokowywanie zaszyfrowanego urządzenia (bez konieczności wpisywania hasła za każdym razem), o czym będę mówić na końcu artykułu.

Jakie korzyści niesie za sobą szyfrowanie Androida?

Ciężko jest mi znaleźć powód, dla którego ktoś miałby nie szyfrować swojego telefonu, gdyż szyfrowanie niesie za sobą w zasadzie same korzyści. Oto kilka z nich:

 • Ochrona naszych danych przed osobami niepowołanymi (np. w przypadku kradzieży telefonu)
 • Ochrona naszych danych w przypadku sprzedaży telefonu
 • Większy komfort psychiczny 🙂

Jedynym minusem może być to, że w starszych telefonach szyfrowanie mogło nieco wpływać na jego wydajność i szybkość. Ja szyfruję wszystkie swoje telefony z Androidem od kilku lat i nigdy nie zauważyłam żadnej różnicy ani pogorszenia w ich pracy (szyfrowałam naprawdę bardzo dużo różnych telefonów takich marek jak HTC, Samsung, Sony, czy Huawei).

Szyfrowanie telefonu z Androidem krok po kroku

Szyfrowanie telefonu z Androidem to bardzo prosta sprawa. Wystarczy odnaleźć tę opcję w ustawieniach telefonu, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami. Zazwyczaj trzeba mieć naładowaną prawie do pełna baterię, a w trakcie szyfrowania telefon ma być podłączony do zasilania.

Poniżej przedstawiam, jak wygląda ten proces w przypadku Sony Xperia Z3 Compact (z Androidem 5.1.1.), który dziś właśnie sprzedaję.

 1. Wchodzimy do ustawień telefonu, a następnie klikamy na Zabezpieczenia.

Szyfrowanie telefonu z Androidem

 1. Następnie wybieramy opcję Zaszyfruj telefon.

Jak zaszyfrować telefon

 1. Jeśli masz naładowaną baterię do co najmniej 85%, a telefon jest podłączony do zasilania, to będziesz mógł przejść dalej. Jeśli nie, musisz najpierw naładować baterię.Szyfrowanie telefonu z Androidem
 2. Gdy telefon jest wystarczająco naładowany, kliknij DALEJ.

Szyfrowanie telefonu

 1. Otrzymasz ostrzeżenie, że czynność jest nieodwracalna. Kliknij ZASZYFRUJ TELEFON, aby rozpocząć proces szyfrowania.

Szyfrowanie telefonu z Androidem

Szyfrowanie potrwa od kilku minut aż do ok. godziny (w zależności, jak dużo danych masz na urządzeniu).

W niektórych urządzeniach, aby w ogóle móc rozpocząć proces szyfrowania, należy najpierw ustawić hasło ekrany blokady. W przypadku np. Sony można zaszyfrować telefon bez ustanawiania hasła i ustanowić je dopiero po zakończeniu procesu.

Aby ustanowić hasło należy ponownie udać się do opcji Zabezpieczenia > Blokada ekranu i wybrać hasło. Mamy dostępne również inne opcje, ale zdecydowanie polecam tutaj wybrać hasło, gdyż jest najbezpieczniejsze.

blokowanie-telefonu

Pamiętaj, aby wybrać silne hasło (co najmniej 10 znaków, w tym duże i małe litery oraz znaki specjalne).

Szyfrowanie karty SD

Masz również możliwość zaszyfrowania karty SD. To dobry pomysł, jeśli przechowujesz na niej np. zdjęcia.

Pamiętaj jednak, że po zaszyfrowaniu karty będziesz mieć do niej dostęp tylko, gdy będzie znajdować się na Twoim odblokowanym telefonie.

Jeśli, na przykład, przywrócisz ustawienia fabryczne telefonu, to odszyfrowanie karty będzie niemożliwe.

Dostosowywanie automatycznego blokowania ekranu do swoich potrzeb

Jeśli zdecydowaliśmy się na zaszyfrowanie swojego telefonu, to w większości telefonów domyślnie będziemy mieć konieczność każdorazowego odblokowywania go przy pomocy ustanowionego przez nas hasła.

Jeśli mamy długie (i bezpieczne) hasło, to każdorazowe wpisywanie go może być dość uciążliwe (szczególnie podczas prowadzenia auta :D). Mamy szeroką gamę możliwości dostosowania ustawień blokowania ekranu dla zwiększenia naszej wygodny. Oto kilka z przetestowanych przeze mnie możliwości:

 • Ustawiamy automatyczne blokowanie ekranu po określonym czasie (np. 10 minutach). Jeśli prowadzimy z kimś konwersację, to nie będziemy zmuszani do każdorazowego wpisywania hasła po odłożeniu i wzięciu telefonu do ręki.
 • Ustawiamy blokowanie telefonu przyciskiem zasilania. Ta opcja nie jest dostępna we wszystkich modelach telefonu, ale jest bardzo przydatna, jeśli mamy ustawione automatyczne blokowanie po określonym czasie. W momencie, gdy np. wychodzimy z domu możemy zablokować telefon jednym przyciskiem.
 • Korzystanie z funkcji Smart Lock. Wiele nowszych telefonów posiada funkcję Smart Lock, która umożliwia nieblokowanie telefonu w określonych okolicznościach np. gdy znajdujemy się w konkretnym miejscu  lub gdy nasz telefon jest sparowany z jakimś urządzeniem Bluetooth. Jest to dobra alternatywa do ręcznego wpisywania hasła, ale ja osobiście jej nie ufam, bo jednak dopuszcza sytuacje, kiedy nasz telefon pozostaje niezablokowany (np. gdy za miejsce zaufane dodamy pracę i przypadkowo zostawimy tam telefon).
 • Korzystanie z czytnika linii papilarnych. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja w przypadku zaszyfrowanego telefonu. Korzystam z niej od kilku dni (w moim nowym Sony Xperia Z5 Compact) i jestem zachwycona. Wystarczy, że wezmę telefon to ręki, dotknę przycisku zasilania i telefon jest odblokowany.Reasumując, szyfrowanie telefonu to najlepszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa naszych danych. Jeśli odpowiednio dostosujemy opcje automatycznego blokowania, to ciągłe odblokowywanie telefonu nie będzie wielkim problemem.

Oczywiście znajdą się wyspecjalizowani ludzie, którzy będą potrafili takie szyfrowanie obejść, ale w większości przypadków zapewni nam ono odpowiednią ochronę i spokojny sen.  Jeśli jeszcze nie zaszyfrowałeś swojego urządzenia z Androidem, to zrób to teraz. W razie jakichkolwiek problemów, śmiało komentuj!

 

6 komentarzy

 1. Konrad 31 maja, 2016
 2. Agnieszka 4 sierpnia, 2016
 3. Piotrek 20 grudnia, 2016
 4. PDV 15 lutego, 2017
  • Olga 6 kwietnia, 2017
 5. Edi 9 października, 2017

Dodaj komentarz