Najlepsza aplikacja do biegania na Androida (ranking TOP 7 aplikacji do biegania)?

Ranking i szczegółowy opis 7 najpopularniejszych i najlepszych aplikacji do biegania na telefony z Androidem.

Wraz z narastającą modą na bieganie rośnie również moda na wszelkiego rodzaju gadżety biegowe mające sprawić, że bieganie będzie bardziej komfortowe i mniej kontuzjogenne, a my osiągniemy możliwe najlepsze wyniki.

O ile jestem w stanie się zgodzić ze stwierdzeniem, że wiele z tych gadżetów nie jest niezbędna do prawidłowego „funkcjonowania biegowego”, o tyle pomiar treningu i świadomość podstawowych parametrów biegowych powinna być kluczowa dla każdego.

W czasach, gdy zaczynałam biegać smartfon z GPS-em i dostępem do internetu nie był jeszcze oczywistością, więc swoje systematyczne pomiary treningowe zaczęłam dopiero po zakupieniu pierwszego telefonu z systemem Android, czyli dopiero ok. 2012 roku.

Teraz ścieżka do pomiaru i kontroli treningu u każdego początkującego biegacza jest prosta i oczywista: pierwszy trening, wybór i instalacja aplikacji do biegania i za jakiś czas (kilka m-cy, a czasem nawet kilka lat) zakup profesjonalnego zegarka do biegania, a później bardzo często równoległe korzystanie zarówno z zegarka jak i aplikacji. Do momentu, aż zacznie się korzystać tylko z zegarka.

Ten artykuł adresowany jest głównie dla początkujących biegaczy, którzy poszukują najlepszej dla siebie aplikacji do biegania. Jako smartfonowy maniak chętnie zainstalowałam i przetestowałam wszystkie najbardziej popularne aplikacje do biegania, abyście mogli po przeczytaniu tego tekstu od razu wiedzieć, która aplikacja będzie dla Was najlepsza. 

Zanim wybierzemy. Jakie kryteria powinna spełniać dobra aplikacja na telefon do biegania?

W Sklepie Play znajdziemy kilka milionów aplikacji i myślę, że nie przesadzę ze stwierdzeniem, że jest tam także kilkadziesiąt tysięcy  różnych aplikacji sportowych.

Oczywiście nietrudno od razu z tego gąszczu wyłowić najbardziej znane pozycje takie jak Endomondo, ale warto także spojrzeć na pozostałe tytuły, które często oferują nieco inne i równie ciekawe funkcje.

Wszystkie aplikacje biegowe służą w zasadzie do jednego: pomiaru i kontroli naszego treningu tak, abyśmy mogli stwierdzić, czy robimy postęp oraz realizować przy pomocy aplikacji daną jednostkę treningową zgodnie z planem. Stanowią one także nasz dziennik treningowy, w którym trzymamy całą swoją historię treningów.

Zanim zdecydujesz się, którą aplikację wybrać, podzielę się z Tobą doświadczeniem odnośnie tego, jakie według mnie kryteria dobra aplikacja do biegania musi spełniać:

  •  Co najmniej 100,000 pobrań i 4 gwiazdki w Sklepie Play. Oczywiście nie chcę tutaj dyskryminować nowopowstałych i jeszcze niepopularnych aplikacji, ale instalując nową aplikację i powierzając jej zapis i mierzenie mojego treningu chcę mieć raczej produkt już dobry i sprawdzony, a nie bawić się w beta testera.
  • Dobrze jakby działała bez internetu (czasem na odległych trasach poza miastem jesteśmy poza zasięgiem).
  • Ma nie wyświetlać reklam (w szczególności typu popup).
  • Musi umożliwić mi wykonywanie i mierzenie treningu interwałowego.
  • Musi umożliwiać eksport danych oraz trasy tak, aby można było „podzielić” się tym ze znajomymi lub importować do innego serwisu (ja ustawiłam automatyczne importowane danych z zegarka i aplikacji Garmin do Endomondo, ponieważ tam rozpoczęłam swój zapis, więc chcę go dalej tam kontynuować po przejściu na pomiar zegarkiem).

To tyle jeśli chodzi o moje wymagania względem aplikacji do biegania. Poniżej przedstawiam 7 według mnie najlepszych aplikacji do biegania na Androida.

Endomondo Sports Tracker, jeśli szukasz najbardziej znanej aplikacji

Endomondo to chyba najbardziej znana i lubiana aplikacja sportowa. Mogę także pokusić się o stwierdzenie, że jest to najlepsza aplikacja do biegania, a także społeczność, w której tworzymy swój profil, dodajemy znajomych, dodajemy zdjęcia, komentujemy. Można rzec, że jest to taki biegowy Facebook, gdyż z aplikacji możemy korzystać zarówno na telefonie, jak i w wersji w przeglądarce.

Jeśli nie masz czasu czytać tego dość długiego tekstu, to możesz od razu przejść do instalacji Endomondo i prawdopodobnie nie zawiedziesz się. Wśród moich znajomych, którzy jeszcze nie biegają z zegarkiem 95% korzysta z Endomondo.

To była także moja pierwsza i jedyna aplikacja do biegania, z której korzystałam przez kilka lat. Po zakupie zegarka do biegania nadal korzystam z Endomondo (poprzez automatyczne importowanie danych z zegarka i konta Garmin), ponieważ mam tam już swoją społeczność znajomych i historię treningów od kilku lat.

Podstawowe informacje i funkcje

Aplikacja dostępna jest we w pełni funkcjonalnej wersji darmowej. Jeśli chcemy uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, to musimy zakupić wersję premium. Endomondo oferuje nam szereg przeróżnych funkcji takich jak:

  • Pomiar i śledzenie ponad 40 dyscyplin przy pomocy GPS.
  • Śledzenie i zapis parametrów takich jak czas trwania, prędkość, odległość, tempo, kalorie czy tętno (po sparowaniu z kompatybilną opaską HR).
  • Informacje głosowe w trakcie treningu informujące o aktualnym tempie, odległości i czasie (domyślnie co jeden kilometr).
  • Możliwość ręcznego dodawania treningów.
  • Tworzenie swoje dziennika treningowego, który możemy podejrzeć z przeglądarki i uzyskać dostęp do wielu świetnych statystyk oraz naszych rekordów.
  • kompatybilność z MyFitnessPall, Google Fit, Garmin Connect czy Android Wear
  • Możliwość ustawiania celów (czas, dystans lub kalorie), podczas których realizacji będziemy słyszeć komendy głosowe.
  • Społeczność, w której mamy swoje konto, swój profil oraz znajomych.

Funkcje dostępne w wersji Premium

Można spokojnie korzystać z aplikacji i prowadzić pełny zapis w wersji darmowej, ale wersja premium oferuje nam całkiem ciekawe funkcje za przystępną cenę (30 dolarów rocznie):

  • Spersonalizowane plany treningowe (próbowałam wielokrotnie tych planów i są naprawdę sensowne, a najlepsza jest w nich nawigacja głosowa).
  • Bardzo szczegółowe statystyki takie jak np. ilość kalorii spalonych w danym miesiącu.
  • Informacje pogodowe przy każdym zarejestrowanym treningu.
  • Brak reklam (chociaż ja ich w samej aplikacji nie zauważyłam, są tylko na stronie)

Po zainstalowaniu aplikacji musisz utworzyć swoje konto Endomondo (poprzez adres e-mail lub korzystając z logowania przez Facebook), na którym będą zapisywane wszystkie Twoje treningi. Nie musisz się martwić, że zgubisz swój „dziennik treningowy” w przypadku utraty telefonu, gdyż jest on bezpieczny w chmurze Endomondo.

Jeśli biegasz z muzyką, to pewnie zastanawiasz się, czy słuchawki douszne się do tego nadają.

Zrzuty ekranu

Najlepsza aplikacja do biegania: Endomondo
Najlepsza aplikacja do biegania: Endomondo

Ilość instalacji: 10 milionów

Średnia ocena na Google Play: 4.5/5

Cena: darmowa lub wersja premium w cenie 30 USD rocznie

Link do pobrania: Endomondo

Runastic Running & Fitness, jeśli chcesz kontrolować zużycie swoich butów

Podstawowe informacje i funkcje

Osobiście z tej aplikacji wcześniej nie korzystałam. Po raz pierwszy miałam okazję bawić się nią przygotowując niniejszy artykuł. Jest to również jedna z najbardziej popularnych i lubianych aplikacji do biegania. Jej główne funkcje to:

  • Aplikacja głównie służy do biegania, ale umożliwia także śledzenie bardzo wielu innych dyscyplin takich jak aerobic, koszykówka, crossfit, jazda na motorze i wiele więcej (65 dyscyplin).
  • Istnieje możliwość korzystania z aplikacji bez zakładania konta i logowania się.
  • Nawigacja głosowa informująca o np. pierwszym przebiegniętym kilometrze.
  • Możliwość zdefiniowania rocznego celu przebiegniętych kilometrów i bieżąca kontrola postępów.
  • Funkcja śledzenia zużycia butów na podstawie ilości przebiegniętych kilometrów. Aplikacja da Ci znać, kiedy jest odpowiedni czas na zakup nowych butów. 🙂
  • Śledzenie na żywo treningów znajomych i możliwość ich dopingowania.
  • Zintegrowany odtwarzacz muzyki.
  • Możliwość integracji z Google Fit oraz MyFitnessPal.
  • Jeśli założysz konto, dołączasz do społeczności Runastic i będziesz mógł śledzić postępy znajomych oraz porównywać je ze swoimi.
  • Możliwość integracji z Android Wear.

Funkcje dostępne w wersji premium

Podobnie jak w przypadku Endomondo, możemy także subskrybować tę aplikację w wersji premium, aby uzyskać dostęp do jeszcze większej ilości bardziej zaawansowanych funkcji. Oto, czego możemy się spodziewać w wersji premium:

  • Spersonalizowany 12-tygodniowy plan fitness mający na celu transformację naszego działa.
  • Nieograniczona ilość planów treningowych dopasowanych do Twojej aktywności (np. na  5 km, do maratonu z uwzględnieniem redukcji masy ciała).
  • Dostęp do instruktażowych filmów mających pomóc Ci polepszyć technikę biegową.
  • Zapis oraz śledzenie rekordów i życiówek (w Endomondo nie jest to opcja premium).
  • Zaawansowane statystyki oraz analiza, a także cotygodniowy raport aktywności (w darmowej wersji Endomondo takżdy dostaje co miesiąc raport ze swojej aktywności).

Zrzuty ekranu

Aplikacja do biegania: Runastic
Aplikacja do biegania: Runastic

Ilość instalacji: 10 milionów

Średnia ocena na Google Play: 4.5/5

Cena: darmowa lub 20 zł/miesięcznie w wersji premium

Link do Sklepu Play: Runastic

Runkeeper, jeśli szukasz dobrej alternatywy do Endomondo

Podstawowe informacje i funkcje

Runkeeper to kolejna aplikacja do biegania z „wielkiej trójki”. Kto rozpoczął swoją przygodę biegową z tą aplikacją, będzie ciężko mu się z nią rozstać. Chociaż aplikacja oferuje także śledzenie innych dyscyplin, to jednak jest to przede wszystkim aplikacja dla biegaczy. To, co ją charakteryzuje najbardziej to bardzo przyjazny dla użytkownika interface i łatwość obsługi. Jej główne funkcje to:

  • Aplikacja oczywiście umożliwia Ci dołączenie do społeczności, w której dostępne są różnego rodzaju wyzwania, możliwość dodawania znajomych, tworzenia grup biegowych i wiele więcej.
  • Aplikacja stworzona głównie do śledzenia aktywności biegowej, ale pozwala również na śledzenie innych 15 najbardziej popularnych dyscyplin jak np. spacerowanie, jazda na rowerze, czy pływanie.
  • Możliwość ustawiania celów, w których osiągnięciu aplikacja ma Ci pomóc. Może to być cel np. przebiegnięcia rekordowo długiego odcinka, utraty wagi, ukończenia zawodów, czy utrzymania dyscypliny regularnego trenowania w przedziale tygodnia.
  • Dostęp do ciekawych statystyk i analiz, które umożliwią Ci lepsze śledzenie postępu.
  • Nawigacja głosowa, dzięki której będziesz otrzymywać informacje o tempie, odległości oraz czasie.
  • Integracja z takimi aplikacjami jak Spotify (do słuchania muzyki), MyFitnessPal czy FitBit.
  • Możliwość integracji z urządzeniami Android Wear oraz zegarkami Garmin za pośrednictwem łączności Bluetooth.
  • Możliwość udostępniania swoich treningów na Facebooku oraz Twitterze.

Funkcje dostępne w wersji premium

  • Aplikacja umożliwia korzystanie z gotowych planów treningowych lub oferuje utworzenie dla Ciebie spersonalizowanego planu.
  • Bardzo szczegółowa analiza wykonanych treningów (oraz ich porównywanie), aby jeszcze lepiej śledzić postęp lub… jego brak.
  • Funkcja śledzenia na żywo, czyli udostępnianie swojej lokalizacji znajomym w czasie rzeczywistym (w Endomondo ta funkcja jest dostępna za darmo).

Zrzuty ekranu

Aplikacja do biegania: Runkeeper
Aplikacja do biegania: Runkeeper

Ilość instalacji: 10 milionów

Średnia ocena na Google Play: 4.5/5

Cena: darmowa lub premium (30 zł/mc lub 120 zł/rok)

Link do Sklepu Play: Runkeeper

Running Distance Tracker + jeśli cenisz prostotę i wygodę

Podstawowe informacje i funkcje

Running Distance Tracker+ to kolejna bardzo ciekawa aplikacja do biegania. Jest ona nieco mniej znana w porównaniu do „wielkiej trójki” opisanej powyżej, ale tak naprawdę nie jest ani trochę gorsza. Cechuje są nieco inny interfejs użytkownika  (moim zdaniem najładniejszy spośród wszystkich aplikacji do biegania) oraz fakt, że umożliwia śledzenie tylko i wyłącznie jednej dyscypliny – biegania. Jej główne cechy to:

  • Wielka prostota użytkowania oraz wyglądu aplikacji bez setek czasem zbędnych ikonek,  przycisków i funkcji.
  • Aplikacja umożliwia śledzenie podstawowych parametrów biegu takich jak dystans, tempo, czas czy spalone kalorie.
  • Nawigacja głosowa, która będzie Cię motywować w osiągnięciu docelowej odległości/czasu.
  • Szczegółowy zapis historii treningów oraz dostęp do miesięcznych statystyk.
  • Kontrola odtwarzacza muzyki z poziomu aplikacji.
  • Możliwość integracji z pulsometrem.

Aplikacja Distance Tracker+ to kwintesencja prostoty i podstawowych oraz najważniejszych funkcji, jakich potrzebuje każdy biegacz w aplikacji do biegania. Aplikacja jest w pełni darmowa oraz nie wyświetla reklam.

Zrzuty ekranu

Aplikacja do biegania: Running Distance Tracker
Aplikacja do biegania: Running Distance Tracker

Ilość instalacji: 500 tysięcy

Średnia ocena na Google Play: 4.6/5

Cena: darmowa

Link do Sklepu Play: Running Distance Tracker+

Running Tracker, czyli coś dla fanów run-log.com

Podstawowe informacje i funkcje

Running Tracker to nic innego niż oficjalna aplikacja serwisu run-log.com. Jeśli jesteś stałym użytkownikiem tego serwisu, to zdecydowanie powinieneś również zapoznać się z jego aplikacją do biegania.

To, co najbardziej wyróżnia tę aplikację na tle pozostałych aplikacji do biegania recenzowanych w tym artykule to jej ogromna prostota lub wręcz minimalizm. Nie znajdziemy tutaj praktycznie żadnych jaskrawych kolorów, pięknych czcionek czy ikonek i może właśnie dla wielu z Was jest to aplikacja, której szukacie. Jej główne funkcje to:

  • Umożliwia śledzenie wszystkich Twoich aktywności za pośrednictwem telefonu z systemem Android oraz zegarka Android Wear.
  • Integracja z pulsometrem za pośrednictwem łączności Bluetooth.
  • Możliwość śledzenia 15 różnych dyscyplin sportowych (w tym także jazda samochodem).
  • Kontrola podstawowych parametrów treningu takich jak czas trwania, dystans oraz prędkość.
  • Możliwość ustawienia auto pauzy.
  • Przesyłanie treningów do serwisu run-log.com oraz zegarka.
  • Łatwy dostęp do historii aktywności i jej szybki przegląd.

Zrzuty ekranu

Najlepsza aplikacja do biegania: Running Tracker

Ilość instalacji: 500 tysięcy

Średnia ocena na Google Play: 4.3/5

Cena: darmowa lub usunięcie reklam za opłatą

Link do Sklepu Play: Running Tracker

Nike+ Run Club, czyli coś dla fanów Nike

Podstawowe informacje i funkcje

Nike+ Run Club to również jedna z bardziej popularnych aplikacji do biegania. Ze względu na swoją „brandowość” będzie ona odpowiednia głównie dla sympatyków marki Nike.  Główne funkcje aplikacji to:

  • Aplikacja ma na celu nie tylko umożliwienie Ci szczegółowego śledzenia swoich treningów, ale przede wszystkim motywowanie Cię do osiągania swoich treningowych celów.
  • Bardzo ładny i przyjazny interfejs.
  • Korzystając z aplikacji dołączasz do jednej z największych społeczności biegowych w internecie.
  • Aplikacja umożliwia tylko i wyłącznie śledzenia biegania, ale mamy także dostępną funkcję biegania na bieżni.
  • Do poprawnego działania aplikacji niezbędne jest założenie konta (przy użyciu adresu e-mail lub konta na Facebooku).
  • Aplikacja umożliwia śledzenie podstawowych parametrów biegu takich jak dystans, czas trwania oraz prędkość.
  • Możliwość porównywania wyników z wynikami znajomych oraz rywalizacji.
  • Dostęp do planów treningowych (dla początkujących, w celu zwiększenia wydolności oraz przygotowujących do zawodów).

Zrzuty ekranu

Ilość instalacji: 10 milionów

Średnia ocena na Google Play: 4.4/5

Cena: darmowa

Link do Sklepu Play: Nike+ Run Club

Google Fit – Fitness Tracking, jeśli jesteś fanem produktów Google

Podstawowe informacje i funkcje

Jeśli jesteś fanem Google tak jak ja, to na pewno używanie każdej aplikacji Google sprawia Ci niemałą frajdę. Bez względu na to, czy korzystasz już z innej aplikacji do biegania to, jeśli lubisz Google, warto zapoznać się z Google Fit. Google Fit nie jest to aplikacja ściśle do biegania, ale ogólnie do śledzenia i pomagania Ci w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Będzie na pewno ciekawym dodatkiem do podstawowej aplikacji do biegania (np. Endomondo). Jej główne funkcje to:

  • Świetna i płynna integracja z różnymi urządzeniami (telefon, komputer czy zegarek Android Wear).
  • W odróżnieniu do wszystkich powyższych aplikacji nie musimy niczego ustawiać ani „zaczynać” treningu, gdyż aplikacja sama będzie automatycznie rejestrować każdą naszą aktywność.
  • Aplikacja ma możliwość bieżącego wyświetlania różnych bardzo ciekawych statystyk odnośnie Twoich aktywności.
  • Śledzenie podstawowych parametrów każdej aktywności, czyli prędkość, tempo, trasa, wzniesienie, czas i inne.
  • Aplikacja ma za zadanie pomóc Ci osiągnąć Twoje zdrowotne cele, które możesz samodzielnie definiować  lub wybrać spośród proponowanych (np. codziennie aktywność przez 30 minut).
  • Możliwość zapisu i śledzenia swojej wagi.
  • Integracja z innymi aplikacjami mierzącymi aktywność lub parametry zdrowotne np. MyFitnessPal, Sleep as Android, Withings czy Android Wear.

Zrzuty ekranu

Aplikacja sportowa: Google Fit
Aplikacja sportowa: Google Fit

Ilość instalacji: 10 milionów

Średnia ocena na Google Play: 4.0/5

Cena: darmowa

Link do Sklepu Play: Google Fit

Jaka jest Twoja ulubiona aplikacja do biegania? Podziel się!

Powyższe 7 aplikacji do biegania to według mnie najlepsze propozycje, jakie znajdziemy w Sklepie Play. Oczywiście te siedem aplikacji nie wyczerpuje wszystkich opcji, jakie proponuje nam Google Play. Znasz jakąś inną aplikację do biegania godną polecenia? Daj mi o niej znać, a dodam ją do listy.

Dodaj komentarz