Krótki przewodnik o tym, jak zmienić kolor klawiatury na Androidzie (i przy okazji zmienić domyślną klawiaturę na lepszą).
Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek zobaczyć kątem oka, że stojący obok nieznajomy ma świetnie wyglądającą i kolorową klawiaturę na swoim telefonie? Poczuliście nutkę zazdrości, że też chcielibyście mieć taką na swoim smartfonie?
Nic w tym dziwnego. W końcu większość czasu, jaką spędzamy na naszych telefonach to komunikacja tekstowa: pisanie wiadomości SMS, e-maili oraz kontakt za pośrednictwem Facebooka.
W dzisiejszym przewodniku pokażę Wam jak zmienić kolor klawiatury na Androidzie zmieniając jednocześnie domyślną klawiaturę swojego urządzenia na jedną z najlepszych alternatyw.
Nie tylko będziecie się świetnie bawić dobierając kolor swojej nowej klawiatury, ale także znacząco podniesiecie komfort pisania oraz zmniejszycie ilość popełnianych literówek. Zaczynamy!
Dlaczego warto zrezygnować z domyślnej klawiatury?
Oczywiście nie ma reguł bez wyjątków, ale moje wieloletnie doświadczenie smartfonowe pokazuje, że domyślnie dostarczone przez producenta klawiatury (tzw. „stockowe” klawiatury) zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia. Nie tylko słabo radzą sobie z poprawianiem literówek, ale także oferują bardzo mało opcji oraz ustawień, takich jak zmiana koloru, wielkości czy automatyczne wykrywanie języka.
Tyczy się to wszystkich marek i modeli telefonów. Jedyny telefon (jeden na kilkadziesiąt modeli posiadanych przeze mnie w przeciągu ostatnich lat), na którym z powodzeniem korzystałam z domyślnej klawiatury był Samsung Galaxy Note II. Przypuszczam, że było to głównie związane z jego dużym ekranem, na którym, siłą rzeczy, pisanie przychodziło łatwiej, a literówki były zdecydowanie rzadsze.
Poza tym jednym wyjątkiem zawsze prędzej czy później rezygnowałam z domyślnej klawiatury, która nie dawała sobie rady z poprawianiem robionych przeze mnie literówek (piszę bardzo dużo wiadomości i w bardzo szybkim tempie).
Jako że w odrębnym teście przedstawię Wam szczegółowe testy 10 alternatywnych i najlepszych klawiatur na Androida, to w dzisiejszym przewodniku skupimy się tylko na jednej klawiaturze – dającej największe pole manewru jeśli chodzi o ustawienia wyglądu i kolorystyki, a także najskuteczniejszej w kwestii poprawiania literówek.
Mowa oczywiście o klawiaturze od samego producenta systemu Android, czyli klawiaturze Google znanej również jako Gboard (wcześniej Google Keyboard).
Jak zainstalować klawiaturę Gboard na naszym telefonie?
Klawiatura Gboard to oficjalna aplikacja od Google, więc większość z nas bez problemu odnajdzie ją w sklepie Play. Klawiaturę możemy bardzo szybko zainstalować na jeden z dwóch sposobów przedstawionych poniżej.
Bezpośrednio z naszego telefonu
Najprościej zainstalować aplikację bezpośrednio z poziomu naszego Androidowego smartfona. Oto, co musimy zrobić:
- Otwieramy sklep Play na naszym telefonie i w pasku wyszukiwania wpisujemy „Gboard”.
- Przechodzimy na stronę aplikacji i instalujemy ją zgodnie z wyświetlanymi informacjami. Za kilka chwil zobaczymy na naszym telefonie powiadomienie o instalacji Gboard.
- Przechodzimy do ustawień języka i wprowadzania, gdzie ustawiamy Gboard jako domyślną klawiaturę.
(Bezprzewodowo) za pośrednictwem komputera
Aplikację możemy także zainstalować za pośrednictwem naszego komputera. Aby instalacja doszła do skutku, nasz telefon musi być podłączony do Internetu (poprzez Wi-Fi lub dane mobile). Oto, co musimy zrobić:
- Logujemy się na swoje konto Google (to samo, które jest dodane do naszego telefonu).
- Przechodzimy na stronę aplikacji Gboard i klikamy ZAINSTALUJ.
- Za kilka chwil zobaczymy na naszym telefonie powiadomienie o instalacji Gboard.
- Przechodzimy do ustawień języka i wprowadzania, gdzie ustawiamy Gboard jako domyślną klawiaturę (tak jak w punkcie powyżej).
Co zrobić jeśli klawiatura Gboard nie jest dostępna dla naszego telefonu w Google Play?
Pobrać ją z innego źródła i zainstalować ręcznie! Może zdarzyć się, że pomimo wpisywania frazy „Gboard” nie znajdziemy aplikacji Gboard w sklepie Play. Jest to względnie nowa aplikacja, która może być niedostępna dla starszych telefonów (ze starszą wersją systemu Android).
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem tutaj będzie ręczne przekopiowane pliku APK aplikacji na nasz telefon i ręczna instalacja. Oto, co należy zrobić w takim wypadku:
- Pobieramy plik APK aplikacji Gboard z APKMirror.
- Przenosimy plik na pamięć naszego telefonu (najprościej podłączając telefon kablem USB do naszego laptopa).
- W ustawieniach telefonu zezwalamy na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł. W przypadku mojego telefonu Samsung Galaxy S7 należy przejść ustawień następnie Ekran blokady i zabezpieczenia > Nieznane źródła i zezwolić na instalację aplikacji z innych źródeł niż sklep Play.
- Przy pomocy menadżera plików (np. File Commander) instalujemy aplikację na naszym telefonie.
- Za kilka chwil zobaczymy na naszym telefonie powiadomienie o instalacji Gboard. Przechodzimy do ustawień języka i wprowadzania, gdzie ustawiamy Gboard jako domyślną klawiaturę (tak jak w punktach powyżej).
Jak zmienić kolor klawiatury na Androidzie na przykładzie Gboard
Jeśli zainstalowaliśmy już aplikację Gboard, to jesteśmy teraz o krok od zmiany koloru naszej klawiatury. Jaki kolor sobie życzycie? Czerwony, niebieski, fioletowy czy może jeszcze jakiś inny? Gboard daje nam tutaj bardzo dużo możliwości.
Zmieńmy w takim razie kolor naszej klawiatury! W ustawieniach telefonu wybieramy Język i wprowadzanie, a następnie pod pozycją Klawiatura i pref. wprowadz. wybieramy Gboard. Jak widać na zrzucie ekranu, mamy szereg ustawień do wyboru. Aby zmienić kolor klawiatury na naszym telefonie z Androidem, wybieramy pozycję Motyw.
Należy pamiętać, że dokładne umiejscowienie ustawień aplikacji Gboard będzie różnić się w zależności od modelu telefonu oraz wersji Androida.
Możemy teraz wybrać jeden spośród szeregu dostępnych kolorów klawiatury. Według mnie najbardziej efektownie wygląda czerwona, różowa i niebieska.
Jeśli jesteśmy bardziej tradycjonalistami, to zapewne któraś z jasnych lub ciemnych klawiatur najbardziej przypadnie nam do gustu (czyli domyślny kolor klawiatury Gboard).
Mamy także możliwość wybrania, czy chcemy aby klawisze były obramowane czy nie. Nie wpływa to w żaden sposób na efektywność klawiatury ani wygodę pisania, ale klawisze z włączonym obramowaniem mogą sprawiać wrażenie łatwiejszych do „trafienia”. ?
Poniżej przedstawiam Wam wszystkie domyślnie dostępne kolory klawiatur Google.
Biała z zielonym przyciskiem enter (z obramowaniem klawiszy)
Biała z zielonym przyciskiem enter (bez obramowania klawiszy)
Bardzo ciemnozielona z zielonym przyciskiem enter (z obramowaniem klawiszy)
Bardzo ciemnozielona z zielonym przyciskiem enter (bez obramowania klawiszy)
Biała z niebieskim przyciskiem enter (z obramowaniem klawiszy)
Biała z niebieskim przyciskiem enter (bez obramowania klawiszy)
Ciemnoszara z niebieskim przyciskiem enter (z obramowaniem klawiszy)
Ciemnoszara z niebieskim przyciskiem enter (bez obramowania klawiszy)
Czerwona (bez obramowania klawiszy)
Czerwona (z obramowaniem klawiszy)
Jasnozielona (bez obramowania klawiszy)
Jasnozielona (z obramowaniem klawiszy)
Ciemnozielona (bez obramowania klawiszy)
Ciemnozielona (z obramowaniem klawiszy)
Niebieska (bez obramowania klawiszy)
Niebieska (z obramowaniem klawiszy)
Turkusowa (bez obramowania klawiszy)
Turkusowa (z obramowaniem klawiszy)
Fioletowa (bez obramowania klawiszy)
Fioletowa (z obramowaniem klawiszy)
Różowa (bez obramowania klawiszy)
Różowa (z obramowaniem klawiszy)
Jasnoróżowa (bez obramowania klawiszy)
Jasnoróżowa (z obramowaniem klawiszy)
Brązowa (bez obramowania klawiszy)
Brązowa (z obramowaniem klawiszy)
Czarna z zielonym przyciskiem enter (bez obramowania klawiszy)
Czarna z zielonym przyciskiem enter (z obramowaniem klawiszy)
Czarna z niebieskim przyciskiem enter (bez obramowania klawiszy)
Czarna z niebielskim przyciskiem enter (z obramowaniem klawiszy)
Czarna z białym przyciskiem enter (bez obramowania klawiszy)
Czarna z białym przyciskiem enter (z obramowaniem klawiszy)
Wybrane przez nas zdjęcie jako tło klawiatury
Jakby tego było mało to mamy także możliwość wstawienia własnego zdjęcia lub dowolnego obrazku jako tło klawiatury. Tutaj jedynie ogranicza nas wyobraźnia.
Wstawmy eksperymentalnie jedno z ostatnio zrobionych przeze mnie zdjęć i zobaczmy, jak się sprawdzi ono w roli tła mojej ulubionej klawiatury. Wybieramy zdjęcie, a następnie skalujemy je wedle uznania. Dopasowujemy jasność tak, aby litery pozostały czytelne, a także, abyśmy widzieli nasz obrazek.
Przyznam szczerze, że myślałam, że wstawienie zdjęcia jako tło klawiatury da marny efekt. Według mnie ta klawiatura wygląda całkiem dobrze i ciekawie. Sami zobaczcie:
Zmiana koloru klawiatury nie tylko w Gboard
Oczywiście klawiatura Gboard nie jest jedyną alternatywną klawiaturą umożliwiająca nam zmianę koloru oraz szereg optymalizacji. W sklepie Play znajdziemy co najmniej kilkadziesiąt solidnych klawiatur. Każda z nich będzie oferować odrobinę inne funkcje, nieco inne możliwości optymalizacji i dostosowania, a także nieco inaczej będzie sobie radzić z naszym stylem pisania.
Dla mnie, fanki Google oraz osoby chaotycznej i piszącej bardzo szybko, nie ma lepszej klawiatury niż Gboard (przetestowałam ich naprawdę sporo).
A Wy jaką alternatywną klawiaturę najbardziej lubicie? Czy jest to także Gboard czy może coś innego? Czekam na Wasz opinie i komentarze
Witam 🙂
Wszystko jest OK!
Ale…nikt mi NIGDY nie podpowiedział jak zmienić wygląd klawiszy wybierających numer! Mam Androida 7.0
pozdr
No nie potrafię zrozumieć co mam jeszcze zrobić żeby zmienić kolor klawiatury czy cokolwiek z nią związane.. Wszystko w przeciwnym kierunku czego się ruszę do naprawy… Poprostu brak mi cierpliwość do siebie samej