Jak zainstalować Adobe Flash Player na Androidzie w kilku prostych krokach ⚒️

Krótki przewodnik o tym, jak zainstalować Adobe Flash Player na telefonie z Androidem i móc w pełni korzystać z treści opierających się na technologii Flash (np. niektóre gry w przeglądarce czy treści wideo).
Począwszy od Androida w wersji Jelly Bean mającego premierę w 2012 roku (o poszczególnych wersjach systemu Android możesz dowiedzieć się więcej tutaj) twórcy systemu Android zrezygnowali ze wsparcia dla technologii Flash. Oznacza to, że ok. 85% obecnie działających urządzeń z systemem Android nie obsługuje Flash-a. Głównym powodem rezygnacji ze wsparcia dla Flash-a była duża podatność tej technologii na ataki oraz ogólnie trwający trend odchodzenia od niej na rzecz, między innymi, HTML5.

Niemniej jednak wciąż wiele serwisów, gier czy witryn internetowych jest w pełni oparta o tę technologię, co czyni je bezużytecznymi dla użytkowników urządzeń z systemem Android. Na szczęście pomimo braku oficjalnego wsparcia dla Flash-a, możemy w łatwy sposób ten problem obejść. Wystarczy ręcznie zainstalować Adobe Flash Player na naszym telefonie oraz/lub skorzystać z jednej z alternatywnych mobilnych przeglądarek internetowych obsługujących tę technologię (więcej o najlepszych przeglądarkach na Androida dowiesz się tutaj).

Wykonanie wszystkich instrukcji z niniejszego przewodnika nie powinno zająć nam więcej niż kilka minut. Zaczynamy!

Jak sprawdzić, czy Adobe Flash Player zainstalowany jest na naszym telefonie?
Jeśli czytasz ten przewodnik, to najprawdopodobniej nie masz zainstalowanego Adobe Flash Playera na swoim telefonie z Androidem. Najprościej jednak sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście wchodząc na przykładową stronę internetową wymagającą Flash Playera do poprawnego działania.

Wchodzimy na stronę We Choose The Moon. Jest to przykładowa strona w całości oparta o technologię Flash. Genialna animacja ma za zadanie upamiętnić czterdziestą rocznicę lądowania Apollo 11 na księżycu.

Jeśli Adobe Flash Player nie został wcześniej zainstalowany na naszym urządzeniu, zobaczymy taki oto komunikat:

Jeśli strona otworzyła nam się bez problemu, to oznacza, że albo używamy przeglądarki obsługującej Flash Player lub ktoś wcześniej zainstalował Adobe Flash Playera na naszym urządzeniu.

Ręczna instalacja Adobe Flash Player na Androidzie (krok po kroku)

Ten sposób zadziała w przypadku użytkowników z systemem Android Jelly Bean, KitKat oraz Lollipop.

Niestety w sklepie Play nie znajdziemy aplikacji o nazwie Adobe Flash Player. Została ona stamtąd usunięta z chwilą rezygnacji ze wsparcia dla tej technologii na urządzeniach z systemem Android.

Możemy na szczęście pobrać ją ręcznie z serwisu APKMirror udostępniającego różne wersje oficjalnych i darmowych aplikacji na system Android.  Poniżej instrukcja jak ręcznie zainstalować Adobe Flash Player na Androidzie pobierając plik z APKMirror.

 1. Przechodzimy na stronę APKMirror i pobieramy plik APK Adobe Flash Player klikając na DOWNLOAD APK. Czekamy aż plik pobierze się na nasz komputer, o czym zostaniemy powiadomieni w dolnym pasku przeglądarki.
  Adobe Flash Player na Androida
 2. Podłączamy telefon do komputera za pośrednictwem kabla USB i kopiujemy pobrany plik na nasz telefon z Androidem. Najlepiej będzie stworzyć na urządzeniu odrębny folder i nazwać go np. APK i tam kopiować wszystkie pliki APK. Oczywiście plik możemy przesłać w dowolny inny sposób (np. korzystając z cloudowego serwisu typu Google Play lub Dropbox, jeśli nie mamy pod ręką kabla USB).
  Adobe Flash Player na Androida
 3. Jako że plik, który właśnie będziemy instalować nie pochodzi z Google Play, to musimy najpierw zmienić ustawienia naszego telefonu tak, aby była możliwa instalacja aplikacji z nieznanych źródeł. Przechodzimy do ustawień telefonu, a następnie wybieramy Ekran blokady i zabezpieczenia > Nieznane źródła i włączamy opcję instalacji z nieznanych źródeł. Oczywiście w zależności od modelu telefonu oraz wersji systemu Android miejsce oraz szczegółowa nazwa tej funkcji może się nieco różnić.
  Adobe Flash Player na Androida
 4. Przy pomocy menadżera plików (np. File Commander) przechodzimy do folderu, do którego skopiowaliśmy plik APK z Adobe Flash Player.Otwieramy plik APK z Adobe Flash Playerem i postępujemy zgodnie z instrukcjami. Klikamy GOTOWE i możemy zacząć korzystać w Adobe Flash Playera na naszym telefonie.

Instalacja przeglądarki obsługującej Adobe Flash Player

W większości telefonów z Androidem domyślną przeglądarką jest Google Chrome, który w wersji na Androida nie obsługuje technologii flash ani nie umożliwia instalacji wtyczek rozszerzających jego funkcjonalność.

Dlatego też korzystanie z Adobe Flash Player na Androidzie możliwe jest tylko jeśli zainstalujemy odpowiednią przeglądarkę. Poniżej przedstawiam trzy propozycje przeglądarek obsługujących Adobe Flash Player.

Puffin

Ta metoda uzyskania wsparcia dla technologii Flash będzie działać na każdej wersji systemu Android i jest polecana jako najbardziej uniwersalna i najwygodniejsza metoda.

W przypadku przeglądarki Puffin nie jest koniecznie wcześniejsze ręczne instalowanie Adobe Flash Player na naszym telefonie (możemy pominąć pierwszą część tego przewodnika), w celu poprawnego odtwarzania treści wykorzystujących technologię Flash.

Jeśli nie chcemy instalować żadnych aplikacji z nieznanych źródeł i korzystać tylko z aplikacji ze sklepu Play, ale móc jednocześnie przeglądać strony wykorzystujące Flash, to instalacja przeglądarki Puffin będzie dobrym wyborem. Oto, co należy zrobić.

 1. Przechodzimy do sklepu Play (wcześniej logując się na swoje konto Google dodane do naszego telefonu z Androidem) i instalujemy Puffin Browser. Możemy także skorzystać z wersji premium przeglądarki Puffin (nie będzie ona zawierała reklam).
  Adobe Flash Player na Androida: Puffin
 2. We wcześniejszych wersjach możliwe było korzystanie z technologii Flash w tej przeglądarce tylko podczas 14-dniowego okresu próbnego. Ograniczenie to na szczęście zostało już zdjęte i można korzystać z w pełni funkcjonalnej przeglądarki za darmo.

Przydatne linki:

Firefox

Ta metoda będzie działać w przypadku użytkowników ze starszymi wersjami Androida takimi jak KitKat, Jelly Bean, Ice Cream Sandwich oraz Honeycomb.

W bardzo wyrównanej walce pomiędzy Google Chrome a przeglądarką Firefox ta druga zyskuje przewagę w wersji dla Androida, gdyż umożliwia instalowanie rozszerzeń, a także po wcześniejszym ręcznym zainstalowaniu Adobe Flash Player obsługuje treści wykorzystujące tę technologię. Oto, co należy zrobić.

 1. Jeśli jeszcze wcześniej nie zainstalowaliśmy przeglądarki Mozilla Firefox, to przechodzimy do Sklepu Play, a następnie instalujemy przeglądarkę Firefox w sposób opisany powyżej. Możemy także zainstalować Firefox-a bezpośrednio poprzez aplikację sklep Play w naszym telefonie.
  Adobe Flash Player na Androida: Firefox
 2. Przechodzimy na stronę Adobe skąd możemy pobrać archiwalne wersje Adobe Flash Playera dla Androida.
 3. Pobieramy plik zgodny z posiadaną przez nas wersją Androida. Plik możemy pobrać bezpośrednio z telefonu i pobrać na telefon lub poprzez komputer, a następnie przekopiować go na nasze urządzenie (za pośrednictwem kabla USB lub przy użyciu np. Google Drive).
  Android Flash Player
 4. Jako że instalowany plik APK nie pochodzi z Google Play, to musimy najpierw zmienić ustawienia naszego telefonu tak, aby była możliwa instalacja aplikacji z nieznanych źródeł. Przechodzimy do ustawień telefonu, a następnie wybieramy Ekran blokady i zabezpieczenia > Nieznane źródła i włączamy opcję instalacji z nieznanych źródeł. Oczywiście w zależności od modelu telefonu oraz wersji systemu Android miejsce oraz szczegółowa nazwa tej funkcji może się nieco różnić.
  Adobe Flash Player na Androida
 5. Przy pomocy menadżera plików (np. File Commander) przechodzimy do folderu, do którego skopiowaliśmy plik APK z Adobe Flash Player.Otwieramy plik APK z Adobe Flash Playerem i postępujemy zgodnie z instrukcjami. Klikamy GOTOWE i możemy zacząć korzystać w Adobe Flash Playera na naszym telefonie.
  Flash Player na Androida
 6. Zamykamy przeglądarkę Firefox na naszym telefonie i uruchamiamy ją ponownie, aby móc z pełni korzystać z technologii Flash.

Przydatne linki:

Dolphin

Kolejną możliwością uzyskania wsparcia dla technologii Flash jest instalacja przeglądarki Dolphin. Jest to w pełni darmowa przeglądarka, którą możemy pobrać bezpośrednio ze sklepu Play. Oto, co należy zrobić:
 1. Pobieramy plik wtyczki Adobe Flash Player z forum XDA Developers. Możemy pobrać go bezpośrednio na nasze urządzenie lub na komputer, aby następnie plik przenieść na pamięć naszego urządzenia.
 2. Przy pomocy menadżera plików uruchamiamy i instalujemy wtyczkę (możemy użyć np. File Commander) na naszym urządzeniu. Pamiętajmy, aby wcześniej zezwolić na instalację z nieznanych źródeł (spoza sklepu Play).
 3. Przechodzimy do Sklepu Play, a następnie instalujemy przeglądarkę Dolphin w sposób opisany powyżej. Możemy także zainstalować tę aplikację bezpośrednio poprzez aplikację sklep Play w naszym telefonie.
  Adobe Flash Player na AndroidaW ustawieniach przeglądarki pod etykietą Zawartość > Flash Player uruchamiamy wtyczkę Adobe Flash Player. Od teraz możemy przeglądać strony wykorzystujące Flash Player na naszym telefonie.

Przydatne linki:

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Zachęcam do pozostawiania komentarzy i dyskusji.

6 komentarzy

 1. Ela 9 maja, 2018
 2. Gosia 7 sierpnia, 2018
 3. ToMasz 27 września, 2018
 4. ToMasz 27 września, 2018
 5. Ala B. 28 grudnia, 2018
 6. pierre 7 września, 2019

Dodaj komentarz