5 wskazówek, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Internecie

Korzystanie z Internetu stało się naszą codziennością. To właśnie w sieci komunikujemy się ze znajomymi, czerpiemy wiedzę, a także korzystamy z szeroko pojętej rozrywki. Wykorzystujemy do tego nie tylko komputery czy laptopy, ale również telefony, a nawet tablety. W każdym z wymienionych przypadków niezbędne jest zadbanie o odpowiednią ochronę. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Internecie? Poniżej umieszczamy 5 przydatnych wskazówek, które są naprawdę pomocne!

Bardzo ważne hasło

Odpowiednio silne hasło to zupełna podstawa. Najlepiej, aby składało się z co najmniej 8 znaków, a także zawierało chociaż jedną dużą literę, znak specjalny oraz cyfrę. Warto również pamiętać, aby wybrane przy tworzeniu zabezpieczenia znaki, nie tworzyły imion, znanych dat czy łatwych do zgadnięcia wyrazów. Jeżeli więc gdziekolwiek posiadasz hasło składające się z Twojego imienia, daty urodzenia lub cyfr następujących po sobie, koniecznie je zmień. Najlepiej, aby każdy dla każdego portalu, w którym się logujesz, przypisane były inne dane do logowania. Dodatkowo w przypadku dostępu do banku zadbaj o to, by samo hasło składało się chociaż z 10 znaków. Im więcej, tym lepiej. W końcu mowa tutaj o bezpieczeństwie Twoich finansów.

Kolejną ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa w sieci będzie również zadbanie o regularną zmianę wszystkich haseł. Optymalny czas ważności zabezpieczenia wynosi od 1 do 3 miesięcy. W związku z tym zmiana wszystkich haseł raz na kwartał powinna stać się ważnym punktem Twojej internetowej aktywności.

Odpowiednia ochrona antywirusowa

Czy wiesz, że w większości przypadków nie wiemy o tym, że na naszym urządzeniu mamy wirusa? Najczęściej takie złośliwe oprogramowanie pobieramy całkowicie nieświadomie, odwiedzając z pozoru bezpieczne strony internetowe czy też klikając w złośliwe linki. Dobrym wyborem jest zainstalowanie bezpłatnej ochrony antywirusowej na urządzeniu z systemem Windows. To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa, dzięki której zdecydowanie minimalizujemy ryzyko zainfekowania naszego sprzętu. Warto więc korzystać z ogólnodostępnych rozwiązań, które przynoszą korzyści w postaci odpowiedniego zabezpieczenia i spokoju związanego z surfowaniem w sieci.

Uważaj na podejrzane linki

Podejrzane linki to plaga dzisiejszych czasów. Możesz je otrzymać na skrzynkę pocztową, znaleźć w mediach społecznościowych czy na niektórych stronach internetowych. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić wiarygodność takiego linka. Zaufane strony www posiadają certyfikat zabezpieczający. Oznacza to, że przy adresie www będzie widniała ikonka kłódki. 

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego smartfona

Nie ulega wątpliwości, że obecnie najczęściej korzystamy z sieci właśnie na telefonach. Jak zadbać o bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci w taki sposób? Nie korzystaj z publicznych sieci WIFI. Osoby, które zajmują się cyberatakami, są w stanie bez problemu złamać takie zabezpieczenie i wykraść Twoje dane. Jednocześnie warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie samego smartfona. Ustawienie odpowiedniego zabezpieczenia przy odblokowaniu sprzętu skutecznie zapobiega próbom wyłudzeń pieniędzy od Twoich znajomych w przypadku dostania się sprzętu w niepowołane ręce. Tak niewielki wysiłek związany z zadbaniem o odpowiednie zabezpieczenie oszczędzi wielu nerwów w niekomfortowych sytuacjach.

Aktualizuj wiedzę o atakach phishingowych

Warto śledzić aktualne informacje związane z różnymi próbami cyberataków. Przede wszystkim warto zapoznawać się z komunikatami, które wysyłają poszczególne banki. To właśnie klienci tych instytucji najczęściej stają się ofiarami ataków phishingowych. Polegają one na podszywanie się przez hakerów pod konkretny bank, w celu wyłudzenia danych do logowania. Strona, która podlinkowana jest w wiadomości mailowej wysyłanej pozornie przez bank, zapisuje dane do logowania konkretnego użytkownika. Zazwyczaj w treści maila znajdziemy prośbę o sprawdzenie stanu konta lub komunikat związany z naliczeniem dodatkowych odsetek za produkty bankowe, z których korzystamy. To powinno zapalić tak zwaną czerwoną lampkę. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się telefonicznie z Twoim bankiem i wyjaśnić zaistniałą sytuację. Poświęcenie kilkudziesięciu minut może uratować przed potencjalną stratą pieniędzy.

Zachowanie bezpieczeństwa w sieci  bez wątpienia powinno być priorytetem. Warto uważać, aby nie stać się ofiarą cyberataku. Sytuacje związane z wykradaniem haseł czy innych danych niestety są dość częste. Dobrze więc odpowiednio się zabezpieczyć i cieszyć się spokojem podczas korzystania z wszystkich zalet Internetu.

Dodaj komentarz