Zmiana adresu bloga, czyli co ja zrobiłam?

20 czerwca zdecydowałam się jednak na zmianę domeny na krótszą i lepiej oddającą tematykę bloga.

Tak naprawdę domenę TechGirl.pl zarejestrowałam na początku grudnia 2014, kiedy to zrodził się w mojej głowie pomysł na stworzenie tego bloga.
Wtedy jednak nie miałam jeszcze czasu na zajęcie się nim z powodu natłoku innych obowiązków, ale wiedziałam, że w przeciągu najbliższych miesięcy do tematu wrócę.

W kwietniu zaczęłam już na poważnie planować, jak będzie wyglądał mój blog technologiczny oraz jaką tematyką dokładnie będę się na nim zajmować.

W maju zarejestrowałam kilka domen (w tym starą domenę ComputerGirl.pl) i zaczęłam powoli budować od zera swoje najbardziej obiecujące dzieło. 🙂

Dlaczego zmieniłam domenę na TechGirl.pl?

Lista potencjalnych domen, które chciałam użyć do tego bloga była bardzo długa.
Burza mózgów nad wybraniem odpowiedniej zajęła mi naprawdę długo. Wydawało mi się, iż dokonałam już właściwego wyboru, ale jednak po głębszym zastanowieniu się, postanowiłam wrócić do swojego pierwotnego wyboru.

Obecna domena według mnie dużo lepiej spełnia kryteria domeny idealnej, czyli:

  • jest krótka
  • łatwa do zapamiętania (przynajmniej w moim odczuciu :D)
  • nie ma myślników
  • oddaje w jakiś sposób tematykę bloga
  • ma końcówkę .pl (jeśli strona jest w języku polskim)

Jeśli uda Ci się znaleźć wolną domenę spełniającą powyższe wymagania, to nie zastanawiaj się ani chwili. Rejestruj!

Bezpieczna zmiana adresu bloga, czyli co robić, gdy zdecydujemy się na zmianę domeny

Jeśli nasza strona internetowa jest już online od jakiegoś czasu i cieszy się w miarę dobrym ruchem organicznym, to zdecydowanie odradzam zmianę jej adresu.

W moim przypadku decyzję tę podjęłam po zaledwie tygodniu prowadzenia bloga, kiedy jego statystyki nie były jeszcze zbyt imponujące.

Nie zawsze udaje się zachować pozycję strony po przeniesieniu jej na nową domenę. Można jednak podjąć szereg działań, dzięki którym witryna jak najmniej ucierpi na zmianie domeny.

W przypadku TechGirl.pl nie musiałam podejmować zbyt wielu czynności. Wykonałam tylko te najbardziej podstawowe, czyli:

1. Ustawiłam przekierowanie 301 z domeny http://computergirl.pl na https://techgirl.pl.

Zrobiłam to z poziomu WordPressa przy pomocy wtyczki EPS Redirects. Poniżej pokazuję, jak to wygląda w praktyce.
Zmiana adresu bloga: przekierowanie
Ważne jest, aby ustawić przekierowanie 301 (stałe), nie 302 (tymczasowe), jeśli na stałe przenosimy stronę na nowy adres.Możemy także ustawić takie przekierowanie dla poszczególnych artykułów, które mają dobre pozycje  w wyszukiwarce i nie chcemy ich stracić. W przypadku mojego bloga nie robiłam poszczególnych przekierowań.

Zainstalowałam czystego WordPressa na starej domenie (aby przypadkiem identyczne artykuły nie były dostępne na dwóch domenach), a przy pomocy powyższej wtyczki zrobiłam przekierowanie na nowy adres.Wszystkie stare artykuły zaimportowałam do nowego WordPressa, którego zainstalowałam na nowej domenie.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że można było to rozwiązać w lepszy sposób, ale zależało mi, aby pod nową domeną postawić jeszcze raz czystego WordPressa i zacząć na niej wszystko “od nowa”.

2. Sprawdziłam, czy przekierowanie na pewno działa, jak należy przy użyciu narzędzia HTTP Status Checker.
Zmiana adresu bloga: przekierowanie3. Poinformowałam Google o mojej zmianie przy użyciu Search Console (dawniej Google Webmaster Tools).

Wystarczy wejść w ustawienia danej strony i wybrać “Zmiana adresu”. Zmiana adresu bloga: Search Console
Jeśli wcześniej ustawiliśmy przekierowanie, Google samo nam zaproponuje nowy adres, więc musimy tylko to potwierdzić. 🙂
Zmiana adresu bloga: Search Console

4. Dodałam mapę witryny na nowym adresie w Search Console (mapę postów oraz stron).
zmiana-adresu-strony-mapa
I to w zasadzie wszystko, co zrobiłam. Od teraz wszystko już dzieje się tylko  i wyłącznie na TechGirl.pl. Jeśli ktoś z wyników wyszukiwania trafi jeszcze na domenę ComputerGril.pl, to zostanie przekierowany na stronę główną TechGirl.pl

Małe podsumowanie po zmianie domeny na TechGirl.pl

Minęły trzy dni od zmiany domeny, a Google już zdążyło zaindeksować wszystkie moje podstrony (poza grafikami). Na razie wygląda to w ten sposób.

Wordpress zmiana domeny

To jest tak naprawdę pierwszy raport z mojego bloga. Gdy tylko zacznie się coś “dziać” to od razu wrzucę kolejny. Teraz nie pozostanie mi nic innego niż dodawanie coraz to nowych i wartościowych artykułów.

Masz jakieś pytania, wątpliwości lub sugestie? Śmiało komentuj!

One Response

  1. Agnieszka 10 lutego, 2019

Add Comment