Wyszukiwanie obrazem, po treści i dźwięku – możliwości Google

Google to wyszukiwarka, która jest zdecydowanym liderem w swojej kategorii w Polsce. Korzysta z niej ponad 93 proc. polskich internautów. Drugi w kolejności Bing ma zaledwie nieco ponad 3 proc. udziału w rynku. Wyszukiwarka Google to wiele możliwości, z których nie każdy musi sobie zdawać sprawę. Szukać możemy nie tylko na podstawie zapytań tekstowych – możliwe jest również wyszukiwanie obrazem i wyszukiwanie głosowe. Przyjrzyjmy się tym możliwościom.

Wyszukiwanie tekstowe

Szukanie z pomocą Google na podstawie zapytań tekstowych jest oczywiście najpopularniejszym sposobem znajdowania informacji. Po wpisaniu przykładowego zapytania „Adam Mickiewicz” Google przedstawi nam następujący wynik:

Nad wynikami mamy do dyspozycji wiele ustawień, dzięki którym efekty wyszukiwania mogą być jeszcze bardziej precyzyjne. Po prawej stronie widzimy zdjęcia i podstawowe informacje, które wyświetlane są przez Google akurat dla tego rodzaju zapytań. Przyjrzymy się jednak dokładnie temu, jakie opcje mamy nad wynikami.

 1. Narzędzia – po kliknięciu mamy do wyboru kilka opcji. Pierwszą jest wybór języka. Jeśli interesują nas wyłącznie wyniki w języku polskim, to musimy wskazać „Tylko język polski”. Wybór dowolnego języka może nam dać wyniki np. po angielsku, ale również w innych językach – wiele zależy od rodzaju zapytania. Druga opcja to „Kiedykolwiek” – tutaj możemy określić, jak stare materiały chcemy uwzględnić w poszukiwaniach. Google może brać pod uwagę nawet wyłącznie materiały zaindeksowane w ciągu ostatnich 24 h.
 2. Grafika – wyświetli nam grafiki odpowiadające zapytaniu.
 3. Wiadomości – w tej zakładce zobaczymy wyłączenie wiadomości związane z danym zapytaniem. Tutaj jednak nie są wyświetlane wyniki ze wszystkich stron zaindeksowanych w Google, lecz wyłącznie z tych stron, które zostały ręcznie zaakceptowane przez Google.
 4. Mapy – po przejściu do tej zakładki zobaczymy mapę naszej okolicy. Jeśli Google znajdzie w pobliżu wyniki odpowiadające naszemu zapytaniu, to zostaną one tam zaznaczone.
 5. Filmy – tutaj zobaczymy wyłącznie adresy stron, na których znajdziemy również dopasowane materiały video.
 6. Ustawienia – w tym wypadku możemy już dopasować bardziej zaawansowane ustawienia. Wybieramy język, określamy liczbę wyświetlanych wyników (od 10 do 100). Istotna pozycja to np. „wyniki prywatne”. Jeśli zaznaczymy tę pozycję, to prezentowane wyniki będą uwzględniały naszą historię wyszukiwania. Generalnie warto sprawdzić wszystkie możliwości, gdyż niektóre funkcje mogą być naprawdę przydatne.

Wyszukiwanie obrazem

Google oferuje od kilku lat możliwość wyszukiwania obrazem. Żeby z tego skorzystać, po wejściu na Google.pl musimy kliknąć w górnym prawym rogu opcję „Grafika”. Następnie zobaczymy opcję wyszukiwania grafiki na podstawie wpisanego zapytania, ale również wyszukiwania obrazem po kliknięciu ikonki aparatu:

 

Następnie do wyboru mamy dwie możliwości:

 • wklej adres obrazu,
 • prześlij obraz.

W pierwszym przypadku musimy znaleźć adres url danej grafiki. Jak go zdobyć? Na interesującym nas zdjęciu klikamy prawym klawiszem myszy, a dalej na rozwijanej liście widzimy opcję „Kopiuj adres obrazu” – wygląda to identycznie w przypadku przeglądarek Chrome i Firefox. Wśród wyników zobaczymy strony, na których możemy znaleźć wskazaną grafikę. W przypadku opcji „wklej adres obrazu” możemy zadziałać jeszcze inaczej. Wystarczy przeciągnąć myszą grafikę, którą mamy zapisaną na dysku naszego komputera. Kiedy najedziemy w odpowiednie miejsce, to pojawi się nam informacja „upuść tutaj”. I to wydaje się najszybsza i najprostsza metoda.

Jeśli chodzi o opcję „prześlij obraz”, to naszym zadaniem jest wskazanie pliku, który znajduje się na dysku naszego komputera. Google go sobie pobierze i na tej podstawie odnajdzie strony, na których on się znajduje. Czy taka operacja trwa długo? Zależy od tego, jaki plik wskazaliśmy, ale jeśli mamy szybki internet w UPC, to nawet zdjęcia wysokiej jakości Google pobierze sobie dosłownie w ciągu sekundy. Pamiętajmy jednak, że próba przesłania zbyt dużego obrazu może spowodować wyświetlenie komunikatu „Obraz jest zbyt duży”.

Wynikiem wyszukiwania danego obrazu są grafiki podobne do wskazanego przez nas. Zmiana nazwy pliku nie powoduje, że Google go nie odnajdzie – wyszukiwarka jak najbardziej poradzi sobie z tym zadaniem. Wyniki mogą się różnić od siebie pod względem koloru czy rozmiaru. Udogodnieniem, które wprowadziło Google, dostępnym dla zalogowanych, jest opcja zapisania grafiki w osobistym schowku, czyli stworzenia sobie prywatnej biblioteczki. Opcja zapisu pojawi się po kliknięciu danej grafiki – zobaczą ją tylko zalogowani użytkownicy.

Wyszukiwanie głosowe

Opcja wyszukiwania głosowego również dostępna jest od dawna, ale oczywiście była ona modyfikowana i usprawniana. Skorzystanie z tej możliwości jest bardzo proste. Po wejściu na stronę wyszukiwarki klikamy ikonę mikrofonu:

Oczywiście potrzebujemy źródła dźwięku – np. mikrofonu, który może być wbudowany albo zewnętrzny. Technologia działa zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Google od dawna obsługuje język polski i dobrze sobie z nim radzi – zapytania są dobrze rozpoznawane. Wyszukiwanie głosem możliwe jest z wykorzystaniem wyszukiwarki Chrome, która należy przecież do Google. W przypadku Mozilla Firefox nie ma takiej możliwości. Firma Google od lat tworzy bibliotekę słów w poszczególnych językach tak, aby jej mechanizmy idealnie rozpoznawały pytania kierowane do wyszukiwarki. Wyszukiwanie głosowe cieszy się największą popularnością wśród osób młodych – w przedziale wiekowym 13–18 lat ponad połowa użytkowników potwierdza, że korzysta z tej funkcji.

Google znajdzie wszystko

Mechanizmy Google umożliwiają nam przeszukiwanie sieci na różnych zasadach. W zależności od potrzeb możemy szukać na podstawie treści, grafiki, jak również na podstawie zapytań głosowych. Zdecydowanie każda z wymienionych możliwości okazuje się z czasem przydatna, chociaż w dalszym ciągu najczęściej korzystamy z zapytań tekstowych.

3 komentarze

 1. Gad blogowy 26 października, 2018
 2. Informatyk 19 listopada, 2018
 3. Centrum Pożyczek 360 11 stycznia, 2019

Add Comment