Roboty odkurzające – czy potrafią w pełni zastąpić odkurzacz ręczny?

Roboty odkurzające to urządzenia nowoczesne, funkcjonalne, zaawansowane technologicznie i niezwykle pomocne w domowych porządkach. Z powodzeniem wyręczą nas w codziennych obowiązkach, pozwalając zaoszczędzić czas i cieszyć się czystym mieszkaniem. Czy jednak roboty sprzątające są już na tyle skuteczne, by zastąpić klasyczne ręczne odkurzacze?

Odkurzacz ręczny kontra odkurzacz automatyczny – który z nich wybrać?

Zautomatyzowane sprzęty odkurzające podłogi doskonale radzą sobie z kurzem i zabrudzeniami. Dzięki robotom nie trzeba angażować się w proces sprzątania. Nie musimy zatem poświęcać czasu na doprowadzanie płaskich powierzchni naszego lokum do porządku. Możemy zająć się czymś innym – spędzić miłe chwile z rodziną, poczytać książkę albo wziąć prysznic. Automatyzacja odkurzania okazuje się więc najważniejszym argumentem na rzecz robotów. Zwolennicy urządzeń ręcznych twierdzą jednak, że innowacyjne sprzęty są niedokładne. W przypadku takich opinii warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet najlepsze i najdroższe klasyczne odkurzacze posprzątają wyłącznie tak skutecznie, jak używający ich człowiek. Z tego właśnie względu porównywanie dokładności robotów odkurzaczowych i wariantów ręcznych mija się z celem. Efektywne usuwanie zabrudzeń przez zautomatyzowane sprzęty wydaje się raczej kwestią doboru odpowiednich parametrów i zakupienia produktu renomowanej marki. Zdaniem niektórych, na niekorzyść robotów przemawia ich wysoka cena. W tej kwestii należy wziąć pod uwagę, że wydanie większej sumy na urządzenie przełoży się na wygodę i usprawnienie domowych porządków. Ponadto część sprzedawców oferuje atrakcyjne rabaty. Z powodu opisanych zalet automatyczne odkurzacze okazują się lepszą i bardziej komfortową alternatywą dla modeli ręcznych.

Jak działają roboty sprzątające?

Innowacyjne urządzenia funkcjonują za sprawą wbudowanej kamery i specjalnych sensorów pozwalających zlokalizować brud oraz powrócić do stacji dokującej. Po każdym sprzątaniu roboty odkurzaczowe rozpoczynają proces ładowania akumulatora. Dzięki starannie zaprojektowanej obudowie automatyczne odkurzacze mogą omijać przeszkody i docierać w trudniej dostępne miejsca.

Roboty odkurzające – steruj na odległość

Najistotniejsza zaleta robotów, czyli pełna automatyzacja procesu sprzątania, minimalizuje wysiłek włożony w utrzymanie domu w czystości. Odkurzacz automatyczny wystarczy jedynie uruchomić, a usuwanie zabrudzeń przebiega praktycznie bez naszego udziału. Bardziej zaawansowane modele robotów można włączyć za pomocą smartfona, nawet gdy przebywamy poza domem. Zdalnie ustalimy parametry pracy urządzenia, co wydaje się szczególnie funkcjonalnym i wygodnym rozwiązaniem.

Uniwersalność

Roboty odkurzające znakomicie radzą sobie ze sprzątaniem praktycznie każdego rodzaju podłóg. Jako sprzęty uniwersalne, pomagają w wyczyszczeniu paneli, kafelków, parkietów, wykładzin i dywanów. Niektóre modele zaprojektowano tak, by odkurzały wszystkie typy domowych powierzchni.

Roboty odkurzające są ciche i oszczędzają energię

Kompaktowe rozmiary, cicha praca i niewielki pobór energii elektrycznej to kolejne właściwości przemawiające na korzyść robotów sprzątających. Automatyczne urządzenia wjadą pod meble, dokładnie czyszcząc przestrzeń pod nimi. Ciche działanie sprzętu nie zakłóca zajęć domowników. Kiedy robot odkurza, możemy zająć się rozmową, oglądaniem telewizji albo cieszyć się popołudniową drzemką.

Najważniejsze parametry odkurzaczy automatycznych

Przed zakupem robota odkurzaczowego warto zwrócić uwagę na czas działania urządzenia oraz czas jego ładowania, poziom generowanego hałasu, pojemność pojemnika i praktyczność systemu nawigacji. Sterowanie automatycznym odkurzaczem musi być proste i intuicyjne. Ponadto należy dokładnie sprawdzić liczbę szczotek (im więcej, tym lepiej), zaprogramowane funkcje i dodatkowe wyposażenie.

Roboty odkurzające zapewniają ciche i dokładne czyszczenie rozmaitych rodzajów podłóg. W dodatku nie pobierają zbyt wiele energii i docierają w trudno dostępne miejsca. Urządzenia potrafią w pełni zastąpić odkurzacze ręczne, dlatego warto zastanowić się nad ich nabyciem. Inwestycja zwraca się szybko i gwarantuje maksimum komfortu.

11 komentarzy

 1. Centrum Pożyczek 360 18 czerwca, 2018
 2. Chwilówki dla Ciebie 5 lipca, 2018
 3. zyczliwy 4 sierpnia, 2018
 4. Gad blogowy 26 października, 2018
  • Tadek 13 sierpnia, 2019
 5. Sabina 15 kwietnia, 2019
 6. Molly 12 czerwca, 2019
 7. Paweł Roguszek 22 lipca, 2019
 8. Milenka654 18 sierpnia, 2019
 9. Zuza 10 grudnia, 2019
 10. Lucyff 11 stycznia, 2020

Add Comment