Praca w UX/UI Designie

UX Design jest nierozłączną częścią procesu tworzenia oprogramowań i produktów cyfrowych. Z racji szybkiego rozwoju branży IT, zapotrzebowanie na wyższą jakość usług wzrasta. Dziś praca IT, to nie tylko programiści tworzący aplikację, to również osoby kreujące oprogramowanie takiej aplikacji, by była jak najbardziej „user friendly”. Wsparcie z ich strony zaczyna stawać się niezbędne. No dobrze, to skoro jest tak duże zainteresowanie zawodem UX designera, to co powinniśmy wiedzieć, aby nim się stać?

Praca zdalna UX

UX designer, to nie to samo, co UI designer

Warto na początku rozgraniczyć: kim jest UX designer, a kim jest UI designer. W wielkim skrócie: User Experience (UX) bada jakość interakcji pomiędzy odbiorcą a stroną internetową tudzież aplikacją. Sprawia, że oprogramowanie staje się bardziej intuicyjne i przyjemniejsze w odbiorze dla przeciętnego użytkownika. UX designer musi być komunikatywny, umieć pytać i rozmawiać z klientami, programistami czy z UI designerami.

Natomiast User Interface (UI) odpowiedzialny jest za stworzenie warstwy wizualnej (np. menu, galeria, kolorystyka) w sposób ułatwiający współpracę z danym programem. Zatem rolą UI designera jest znalezienie środków, za pomocą których następuje interakcja między użytkownikiem a systemem. Dobry UI designer musi posiadać umiejętności miękkie, a konkretnie zdolność do współpracy i komunikacji między twórcą a klientem.

Humaniści w branży IT?

Praca w obszarze UX łączy obszary designu, psychologii oraz biznesu. Okazuje się, że na hasło: rekrutacja specjalistów IT może zgłosić się nie tylko absolwent studiów informatycznych. Jest to ciekawa opcja zawodowa dla absolwentów psychologii, informatyki czy kognitywistyki. Z roku na rok coraz popularniejsze stają się studia podyplomowe ze specjalizacją UX Design na polskich uniwersytetach. Alternatywą jest opcja zapisania się na kursy – na dobry początek są to darmowe kursy, webinary online lub udział w konferencjach. Należy pamiętać, że zawodu nie sposób nauczyć się podczas kilkugodzinnych kursów, dlatego warto wziąć pod uwagę zapisanie się na wielotygodniowe kursy w formie warsztatów, które przygotowują nas do podjęcia pracy w zawodzie. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z finansową inwestycją, która oscyluje między 9 000 zł a 14 000 zł za cały kurs.

Rynek pracy w branży UX Design

Przeglądając oferty pracy z obszaru UX Design, znajdujemy możliwość zatrudnienia zarówno na umowę o pracę, jak i na kontrakt B2B IT. Ponadto, bardzo popularnym rozwiązaniem jest outsouring IT. Dla pracodawców takie działanie może być korzystne z wielu powodów, chociażby ze względu na łatwiejszy dostęp do doświadczonych pracowników, ograniczeniu kosztów wynajmu powierzchni biurowych, czy też w dostępie do świeżych, niesztampowych podejść do realizacji projektów. Jeśli chodzi o formę pracy, to w przypadku UI designera praca zdalna jest częstą praktyką wśród ofert rekruterów. Wynika to z charakterystyki pracy na tym stanowisku, gdzie większość dnia zajmuje projektowanie.

A co z zarobkami?

Jak to w każdej branży, wynagrodzenie uzależnione jest od podstawowych czynników, takich jak: kompetencje, doświadczenie, miasto czy rodzaj organizacji, w której jest się zatrudnionym. Stawki IT z obszaru UX Design na juniorskim stanowisku średnio wynoszą do 6 000. zł. Natomiast regularni specjaliści UX mogą liczyć na wynagrodzenie nawet do 11 000 zł. Warto dodać, że kontrakty B2B IT są korzystniejsze z uwagi na nieco wyższe wynagrodzenie niż zatrudnienie na umowę o pracę, przez co cieszą się sporą popularnością.

Zawód przyszłości

UX/UI Designer to z pewnością zawody szybko rozwijające się, przez co można je nazwać zawodami przyszłości. Zdecydowanie jest to dobra praca dla pasjonatów, osób kreatywnych, lubiących kontakt z innymi ludźmi, ale także interesujących się technologią.

Add Comment