Nowy laptop – z systemem operacyjnym czy bez?

Oglądając laptopy na sklepowych półkach często spotykamy się z sytuacją, kiedy dwa takie same modele mają podaną różną cenę. Najczęściej wynika to z tego, że jeden z nich sprzedawany jest w komplecie z systemem operacyjny, a drugi bez niego. Wielu producentów markowych laptopów oferuje bowiem swoje modele w obu opcjach. I tak, np. laptop Acer możemy kupić już wyposażony w OS lub ten sam jego model, bez zainstalowanego systemu.

W jakich sytuacjach warto oszczędzić i wybrać model bez OS? Tego dowiesz się czytając ten artykuł.

„Czysty” laptop bez systemu operacyjnego

Na wstępnie trzeba zaznaczyć, że żaden komputer nie jest jednak w stanie pracować bez systemu, zawsze musimy więc liczyć się z koniecznością jego instalacji. Sprawa jest prosta, jeśli już posiadamy zakupiony wcześniej system. Wtedy rzeczywiście nie opłaca się kupować go w komplecie z laptopem i w konsekwencji płacić za niego dwa razy. Wystarczy zainstalować posiadany OS na nowym laptopie i cieszyć się z zakupu.

Plusem samodzielnej instalacji OS jest także to, że wgrywamy na dysk „czysty” system operacyjny, bez dodatkowych programów, które często dodają producenci laptopów. Takie programy najczęściej do niczego się nam nie przydadzą, a do tego mogą spowalniać działanie laptopa.

Zakup laptopa bez OS poleca się także użytkownikom, którzy preferują użytkowanie systemów z rodziny Linux. Większość dostępnych w sprzedaży laptopów, np. laptop Acer, będzie posiadała bowiem na pokładzie różne wersje najpopularniejszego systemu Windows. Jeśli jednak nie zamierzamy z niego korzystać, to po co za niego płacić?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem laptopa bez OS jest jednak oszczędność. Decydując się na zakup takiego komputera oszczędzamy bowiem na zakupie licencji na OS. Dzięki temu cena laptopa bez systemu z pewnością będzie niższa niż jego odpowiednika już wyposażonego w system operacyjny. Aby się o tym przekonać warto porównać ceny laptopów dostępnych w sklepach. Nieposiadający OS laptop Acer w Neonet.pl będzie bowiem o kilkaset złotych tańszy niż laptop Acer już wyposażony w system operacyjny.

Laptop z zainstalowanym OS – dla kogo?

Zakup komputera z już zainstalowanym systemem operacyjnym to przede wszystkim wygoda. Taki laptop nadaje się bowiem od razu do pracy. Jeśli więc chcemy już po chwili przystąpić do użytkowania komputera lub zwyczajnie nie mamy czasu na samodzielne instalowanie OS, wybierzmy model laptopa, który będzie już w niego wyposażony.

Podobnie sytuacja wygląda, kiedy nie mamy zakupionego systemu operacyjnego. W takim wypadku najkorzystniejszą, pod względem finansowym, opcją będzie jego zakup w komplecie z laptopem. OS wraz z komputerem kupimy bowiem taniej niż dokupując do niego osobno system.

Mniej zaawansowani użytkownicy, którzy samodzielnie jeszcze nie przeprowadzali instalacji systemu operacyjnego także powinni postawić na laptop już w niego wyposażony. Pozwoli to bowiem od razu cieszyć się zakupionym sprzętem i uniknąć ewentualnych problemów z instalacją OS.

12 komentarzy

 1. Bookero 9 listopada, 2017
 2. Parts-Store 20 listopada, 2017
 3. Fejsbunio 13 grudnia, 2017
 4. Gosia 1 marca, 2018
 5. Alex 22 marca, 2018
 6. Kaleron 3 kwietnia, 2018
 7. Alex 29 lipca, 2018
 8. Notebooki 1 sierpnia, 2018
 9. trakotl 2 sierpnia, 2018
 10. artur 6 stycznia, 2019
 11. JacekJ 13 września, 2019
 12. elek 29 sierpnia, 2020

Add Comment