Na co zwracać uwagę wybierając ofertę pracy w IT?

Ofert pracy dla specjalistów IT jest bardzo wiele. Żaden wykwalifikowany pracownik tej branży nie powinien narzekać na ich brak, przeciwnie, w ofertach pracy IT – i to wielu specjalizacji – możemy przebierać do woli. Jak wybrać dobrą ofertę pracy w IT?

Oferty pracy IT

Dziś specjaliści IT są potrzebni niemalże wszędzie, więc oferty pracy do nich skierowane pochodzą od bardzo różnorodnych podmiotów. Mogą to być instytucje publiczne, mniejsze i większe firmy, start-up’y, korporacje, firmy zajmujące się technologiami informatycznymi, szkoły, itd. Oferty pracy IT występują w dużych ilościach, bardzo często przewidują pracę zdalną przynajmniej w części, niekiedy wymagana jest współpraca B2B, podpisać możemy właściwie dowolną umowę o pozostawaniu w stosunku pracy.

Jaka oferta pracy w IT jest dobra?

To oczywiście zależy od tego co umiemy i czego się spodziewamy. Ogólnie jest tak, że zatrudnienie w IT jest dobrze lub nawet bardzo dobrze płatne, ale pierwsza praca w IT może nie przynosić na początku wielkich zarobków. Dobra będzie taka oferta, o której jesteśmy przekonani, że została wystosowana przez poważny podmiot, oferowane warunki są dla nas wystarczające do spełnienia i czujemy się w pewien sposób predestynowani do ubiegania się o oferowane zatrudnienie. Czasem możemy zarabiać np. 2000 złotych mniej, za to mieć wspaniałe pakiety socjalne i gwarancję tego, że nikt do naszej pracy nie będzie się wtrącał. Trzeba wybierać według własnych preferencji i rozważnie, ponieważ ofert pracy w IT nie zabraknie i to wyłącznie od nas zależy jaki następny krok na ścieżce zawodowej postawimy.

Jak przeglądać oferty z pracą IT?

Oferta pracy w IT powinna być dobrze opisana. Nietrudno zapisać się na newslettery powiadamiające nas o nowych ofertach, nietrudno jest je wyszukać, ale sztuką jest przeczytanie oferty pracy w poprawny sposób. Pamiętajmy, że specjalista IT jest w takiej sytuacji, gdzie obowiązuje tzw. “rynek pracownika”.

Zwracamy więc uwagę na powagę firmy i opis, jaki dołącza o sobie do oferty. Już to często mówi nam wiele o kulturze pracy w danym przedsiębiorstwie. Musimy koniecznie wiedzieć, że nasze umiejętności i kwalifikacje są odpowiednie dla oferowanego stanowiska. Nie ma specjalisty IT od wszystkiego, specjalizowanie się jest przynależne do branży. Pamiętajmy, że zwykle możemy negocjować także nasze wynagrodzenie. Rodzaje zadań próbnych, testowych, sposób rekrutacji – o tym też powinniśmy wiedzieć, gdyż te sprawy zdradzają podejście firmy do pracownika. Ogłoszenie powinno być dla nas jasne i przejrzyste, po jego przeczytaniu powinniśmy dokładnie poznać nasze przyszłe obowiązki, to, co w zamian daje nam firma, wiedzieć wiele o naszym pracodawcy, zakończyć lekturę ogłoszenia o pracę ze sprecyzowaną opinią: chcę/nie chcę kandydować.

Kto szuka pracowników IT?

Jak zostać projektantem UI/UX? Ścieżka kariery i oferty pracy! – proszę bardzo, nic prostszego. Tak samo koderzy, programiści, graficy, specjaliści od zabezpieczeń informatycznych, fachowcy od serwerów lub pracy z Big Data… Pracowników IT szukają obecnie praktycznie wszyscy, ponieważ żyjemy w dogłębnie zinformatyzowanym świecie i nie sposób wyobrazić sobie sukcesu ekonomicznego, informacyjnego, marketingowego firmy bez jej obecności w internecie.

Wszyscy prześcigają się w wabieniu specjalistów IT najlepszymi warunkami pracy. Te zabiegi są widoczne także w rodzaju i charakterze oferty o pracę. Fachowy pracownik IT jest potrzebny w małej firmie dostawczej i w ministerstwie państwowym.

Dlaczego w branży IT jest tak wiele ofert?

Branża IT posiada sobie tylko właściwą specyfikę i dynamikę rozwoju. Stanowi awangardę współczesnych czasów i wytwarza takie produkty i usługi, które są nam pomocne na każdym kroku. Nikt z postępującej cyfryzacji nie chce się wycofywać, a więc kierunek jest tylko jeden – przyszłość. Będzie przybywać zapotrzebowania na specjalistów IT wraz z podnoszeniem się stopnia cyfryzacji społeczeństw i jeszcze szybszym rozprzestrzenieniem się technologii. Dzieje się tak wiele i tak szybko, że nikt raczej nie będzie parał się futurologią, jednak jedno jest pewne: oferty pracy IT są dostępne dla każdego wykwalifikowanego pracownika.

Dodaj komentarz