Jak zabezpieczyć konto na Facebooku przed włamaniem?

jak-zabezpieczyc-konto-na-facebookuSpołecznościowy gigant – Facebook – to również największa na świecie przechowalnia naszych danych.  Jak zabezpieczyć konto na Facebooku przed włamaniem?

W ciekawym artykule na Antywe
b na temat tego, co Facebook o nas wie  czytamy, że Facebook nie tylko przechowuje dane takie jak zdjęcia, wiadomości prywatne czy informacje o naszym profilu, ale także wie, jakie są nasze upodobania, poglądy, stan cywilny (nawet, jak go nie zdradzimy korzystając z opcji), czy sytuacja majątkowa.

Wszystkie (a przynajmniej większość) te dane możemy jednym kliknięciem pobrać prosto na dysk dzięki funkcji Pobierz kopię swoich danych z Facebooka.
Mając świadomość powyższego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszego konta.

Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób, który przedstawię poniżej.

6 prostych sposobów, jak zabezpieczyć swoje konto na Facebooku

Dla zwykłego użytkownika wystarczające będzie przestrzeganie sześciu poniższych zasad, aby móc w miarę spokojnie spać.

Oczywiście żadna metoda nie daje 100% gwarancji, że nasze konto jest bezpieczne, ale zdecydowanie ją podnosi.

Należy pamiętać, że w świecie informatyki, nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne i bardzo trudne do zrobienia, a tutaj naszym zadaniem jest maksymalne utrudnienie potencjalnemu intruzowi wtargnięcie na nasze konto.

Oto sześć przykazań, których należy przestrzegać, aby zabezpieczyć swoje konto na Facebooku przed włamaniem lub innego typu atakami:

#1 Używaj silnego hasła

Ta zasada tyczy się nie tylko używania hasła do Facebooka, ale do wszystkiego tj. swojej poczty, przeróżnych portali, czy nawet naszego komputera. Im trudniejsze hasło, tym trudniej będzie je komuś odgadnąć lub złamać.
Nie uwierzycie zapewne, ale większość „włamań” na Facebooka pochodzi stąd, że intruz po prostu zgadł banalne hasło swojej ofiary. Pod żadnym pozorem nie używaj haseł zawierających Twoje imię, datę urodzenia, imię Twojego psa, czy dziecka.

Jeśli musisz już ich użyć, to stwórz trudną kombinację np. xXxReKsiO0078$$%:D zamiast „reksio”. Wystrzegaj się również haseł zawierających oczywisty ciąg cyfr (1234) lub liter (qwerty).

Idealne hasło powinno:

  • zawierać co najmniej 10 znaków
  • zawierać duże i małe litery
  • zawierać znaki specjalne
  • nie mieć żadnego znaczenia (imię, nazwisko, czy data)

SKUTECZNOSC: 90%

Ta metoda uchroni Cię przed większością potencjalnych niebezpieczeństw i ataków na Twoje konto na Facebooku. Jeśli boisz się, że zapomnisz swoje hasło, zapisz je gdzieś (np. w notesie bez wskazywania do czego jest to hasło) lub używaj menadżera haseł.

#2 Nie loguj się na niezaufanych urządzeniach

Zdarzyło Ci się kiedyś widzieć, jak Twój znajomy udostępnia dziwne i śmieszne posty, które były zupełnie nie w jego stylu? Zapewne zapomniał się wylogować z nie swojego komputera, a ktoś inny postanowił zrobić sobie mały żart.

Kolejna arcyważna kwestia, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego konta to nielogowanie się na nieznanych urządzeniach na swoje prywatne konta. Tyczy się to, w szczególności, Facebooka, poczty czy kont bankowych.

Najlepiej przyjąć zasadę, że logujesz się na swoje konto tylko na swoim komputerze, a gdy jesteś poza domem, to tylko na swoim telefonie.

Wystrzegaj się logowania w kawiarenkach internetowych lub jakichkolwiek publicznie dostępnych komputerach. Nie zalecam również logowania się w pracy, gdzie zazwyczaj osoba zarządzająca siecią ma zdalny dostęp do komputerów, wszystko „widzi” i może w dowolny sposób przechwytywać dane.

Jeśli już zdarzy Ci się zalogować tam, gdzie nie powinieneś, to po skończeniu pracy, wyloguj się i z zaufanego komputera zamknij sesję.

Aby to zrobić, wejdź w Ustawienia > Bezpieczeństwo, a następnie Miejsce logowania. Na liście nie powinno być nic innego niż komputerem z którego aktualnie korzystasz, telefon i aplikacja Messenger (jeśli jej używasz).

jak-zabezpieczyc-konto-na-fb-logowanieAby zamknąć wszystkie pozostałe aktywności, kliknij po prostu na Zakończ aktywność.

SKUTECZNOŚĆ: 95%

Pamiętając o tej zasadzie, dzięki której „drastycznie” zmniejszamy ryzyko niepowołanego dostępu do naszego konta.

#3 Włącz weryfikację dwuetapową oraz powiadomienia o logowaniu

Kolejną kluczową kwestią jeśli chodzi o właściwe zabezpieczenie naszego konto na Facebooku jest korzystanie z opcji Zatwierdzanie logowania.

Po aktywowaniu opcji wymagane będzie wpisane kodu z SMS lub z generatora kodów (jeśli mamy Facebooka na telefonie) przy logowaniu się z nieznanej przeglądarki.

jak-zabezpieczyc-konto-na-fb-zatwierdzanie-logowaniaJeśli wyjeżdżasz za granicę i nie masz możliwości korzystania ze swojego numeru telefonu, możesz skorzystać z jednorazowych kodów.

SKUTECZNOŚĆ: 95%

To jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o zabezpieczenie swojego konta. Nawet jeśli nie mamy arcytrudnego hasła, weryfikacja dwuetapowa może nas „uratować” przed potencjalnymi hakerami, gdyż znajomość samego hasła nie jest równoznaczna z pełnym dostępem do konta.

#4 Korzystaj z zaufanych aplikacji lub całkowicie wyłącz platformę
Niestety Facebook nie jest w stanie kontrolować wszystkich aplikacji na nim dostępnych. Często wkradają się aplikacje złośliwe i zainfekowane, które nie tylko w naszym imieniu publikują informacje, ale również mają dostęp do większości naszych danych.

My niestety nie mamy kontroli nad tym, co z tymi danymi autor aplikacji zamierza zrobić.

Tutaj zasada jest prosta. Używaj tylko zaufanych aplikacji. Wystrzegaj się różnych dziwnych quizów, wróżb czy rzekomych dodatkowych funkcjonalność (np. aplikacja, która ma Ci powiedzieć, kto oglądał Twój profil).

Aby przejrzeć listę aplikacji, przejdź do Ustawień, a następnie wybierz Aplikacje. Zobaczysz listę aplikacji, których używałeś.

jak-zabezpieczyc-konto-na-fb-aplikacjeKliknij na ołówek, aby edytować ustawienia aplikacji i zobaczyć, do czego ma dostęp.

jak-zabezpieczyc-konto-na-fb-ustawienia-aplikacji2

Aby usunąć aplikację, kliknij w krzyżyk w rogu.

Jeśli nie używasz Facabooka do logowania się do aplikacji lub w ogóle nie wiesz, co to są aplikacje, zalecam całkowite wyłączenie platformy. Aby to zrobić, kliknij na przycisk Edytuj pod Aplikacje, witryny internetowe i wtyczki. Następnie wybierz Wyłącz platformę.

#5 Nie klikaj w linki z krzykliwymi nagłówkami pozornie wyglądającymi jak artykuł lub film

Pewnie niejednokrotnie widziałeś, jak Twoi znajomi udostępnili krzykliwy link informujący, iż odkryto nowe fakty odnośnie katastrofy smoleńskiej lub pozorny film za tytułowany „po tym co zrobiła rozstali się w dniu ślubu”. 🙂

Na pierwszy rzut oka wygląda to jak link do artykułu lub wideo. W rzeczywistości jest to link do zainfekowanej aplikacji, po kliknięciu w który staniesz się jej kolejną ofiarą rozsyłającą spam. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany (najczęściej przez serwis bit.ly) do strony aplikacji, która poprosi Cię o dostęp do Twojego profilu oraz zgodę na publikowane w Twoim imieniu.

WAŻNE: Zanim zaakceptujesz jakąkolwiek aplikację, zawsze najpierw zorientuj się, do jakich danych będzie mieć dostęp oraz czy będzie publikować na Twojej osi czasu. Niektóre złośliwe aplikacje wysyłają wiadomości do Twoich znajomych z zainfekowanym linkiem. Jeśli niespodziewanie dostaniesz „szokującą” wiadomość  z linkiem od kogoś, z kim nie rozmawiasz prawie w ogóle, to zachowaj ostrożność.

Nigdy nie klikaj w krzykliwe linki, bo w 95% są to złośliwe aplikacje, których zadaniem jest… skłonienie Ciebie do kliknięcia. Możesz też najechać na link i na dole w pasku przeglądarki zobaczyć dokąd rzeczywiście prowadzi. Jeśli masz pewności, że link jest prawdziwy, nie klikaj!

Jeśli jednak juz kliknąłeś, koniecznie powtórz czynności z punktu 4 i usuń aplikację oraz wszystkie posty, jakie w Twoim imieniu opublikowała. Zachęcam również do przeczytania bardziej szczegółowego artykułu na temat złośliwych aplikacji na Facebooku.

Czy teraz mam bezpieczne konto na Facebooku?

Jeśli będziesz stosować się do powyższych sześciu zasad, jak zabezpieczyć konto na Facebooku ryzyko, że ktoś niepowołany zdobędzie dostęp do Twojego zostanie zminimalizowane.

Samo zabezpieczenie Facebooka nie wystarczy, abyśmy mogli spać spokojnie. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu swojego komputera używając dobrego oprogramowania antywirusowego oraz na bieżąco aktualizując system, aplikacje i elementy takie jak Java.

Masz jakieś pytania, sugestie? Włamał się ktoś kiedyś na Twoje konto? Jakie masz doświadczenia w tej kwestii? Zachęcam do komentowania i dyskusji!

Dodaj komentarz