Jak odzyskać skasowane pliki? Praktyczny poradnik dla początkujących!

Zaawansowana technologicznie elektronika znacząco ułatwia nam życie. Niestety czasami okazuje się zawodna lub przez własny błąd tracimy ważne dokumenty, zdjęcia oraz inne pliki z komputerów, tabletów, czy smartfonów. Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją? W jaki sposób odzyskać utracone dane?

 

Pamiętaj, że Twoje pliki przechowywane na dyskach twardych, kartach pamięci, dyskach zewnętrznych oraz w pamięci smartfonów, tabletów czy aparatów cyfrowych, nigdy nie są w pełni bezpieczne. Zagrożeniem dla nich są nie tylko awarie urządzeń, ale także nasze roztargnienie. Bardzo często zdarza się, że przez pomyłkę kasujemy ważne dla nas zdjęcia lub tracimy dokumenty tekstowe przez czysty przypadek, dlatego warto zabezpieczyć się i przygotować na ewentualną konieczność odzyskania skasowanych plików.

 

Po pierwsze: mądre przechowywanie danych

Jeżeli do tej pory termin archiwizacji danych był Ci obcy, najwyższa pora, aby to naprawić. Archiwizowanie danych to najprostszy i jednocześnie najskuteczniejszy sposób ochrony ważnych informacji przed usunięciem ich z różnych nośników. Co możesz zrobić? Istnieje kilka sposobów na przechowywanie ważnych dla Ciebie plików. Po pierwsze możesz przechowywać pliki na płytach CD lub DVD.

 

Rozwiązanie to nie jest wprawdzie ideałem, gdyż może się zdarzyć, że po jakimś czasie nośnik danych przestanie prawidłowo funkcjonować, dlatego myśl przyszłościowo i postaraj się o dodatkowe zabezpieczenie Twoich plików. Możesz przechowywać ich kopię w chmurze lub założyć skrzynkę mailową, która będzie służyła, jako magazyn dla dokumentów tekstowych lub zdjęć.

 

Możliwości jest naprawdę wiele, ale podstawą jest sprawdzenie, czy zarchiwizowane dane nadają się do odczytu, gdyż może się zdarzyć, że podczas tworzenia kopii wystąpi błąd.

 

Po drugie: uważne obserwuj działanie urządzeń elektronicznych

Niby nic nie zapowiada awarii, a jednak… Twój komputer, tablet lub smartfon wolniej pracuje? Urządzenie często zawiesza się, nadmiernie nagrzewa lub wydaje dziwne dźwięki? To znak, że warto zadbać o aktualizację zarchiwizowanych wcześniej plików. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć!

 

Po trzecie: właściwie przechowuj nośniki danych

Wszelkie nośniki danych, na których zapisujesz swoje pliki w celu ich archiwizacji, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Szkodliwe dla Twoich plików są przede wszystkim skrajne warunki termiczne oraz wilgoć, więc zapomnij o przechowywaniu ich w nieogrzewanej piwnicy, pozostawianiu dysku zewnętrznego lub urządzeń elektronicznych w samochodzie, w którym latem panuje ogromny upał, a zimą temperatura spaść może poniżej zera. Chroń też nośniki danych przed wilgocią.

 

Po czwarte: nie wpadaj w panikę, gdy utracisz ważne pliki

Panika nic nie pomoże w przypadku utraty danych, a może jedynie zaszkodzić. Jeżeli Twoje urządzenie, na którym przechowujesz pliki, uległo awarii (upadek, zalanie, przegrzanie itp.), najlepiej zgłoś się do specjalisty, który pomoże Ci odzyskać zapisane na nim informacje. W przypadku, gdy utraciłeś dane po formacie dysku lub “zniknęły” one z innych powodów, a urządzenie, na którym były przechowywane działa w sposób prawidłowy, możesz skorzystać z programów do odzyskiwania danych.

 

Więcej na temat dobrych programów do odzyskiwania plików przeczytasz na stronie plom.pl, gdzie znajdziesz także szereg innych porad dotyczących powszechnych problemów użytkowników komputerów, tabletów i smartfonów. Sprawdź i już dziś zadbaj o właściwe archiwizowanie i przechowywanie ważnych dla Ciebie plików oraz poznaj działanie dobrych narzędzi do ich odzyskiwania w razie awarii!

2 komentarze

  1. arss.com.pl 22 czerwca, 2018
  2. kaleron 25 lipca, 2018

Add Comment