(Dwa słowa) o butach, które mnie spowalniają (Nike Air Zoom Vomero 14)

Jestem fanką butów Nike (z powrotem, po krótkiej zdradzie ich na korzyść butów marki Mizuno) i absolutnie w tym wpisie nie chcę wypowiadać się negatywnie o bucie Nike Air Zoom Vomero 14, czyli bucie od Nike z największa ilością amortyzacji.

W lecie postanowiłam nabyć kolejną parę butów Nike, które będą mi przede wszystkim służyć do “klepania asfaltu”, gdyż w 2019 roku mój kilometraż biegowy mocno poszybował w górę, przez co zmuszona stałam się kupować nową parę butów (teraz tylko i wyłącznie Nike) co kilka miesięcy.

Dziś krótko i zwięźle opowiem Wam o butach Nike Air Zoom Vomero 14.

Nike Air Zoom Vomero 14 (Wygląd i Parametry)

Najnowsza odsłona buta z serii Vomero nie da się ukryć, że jest po prostu śliczna. W szczególności w kolorze niebieskim. Sami spójrzcie.

Recenzja NIKE AIR ZOOM VOMERO 14

Jeśli chodzi o “parametry” to w bucie Vomero 14 wyglądają one następująco:

  • Buty przeznaczone są na asfalt, na trening, dla biegaczy ze stopą neutralną.
  • Posiadają drop 10 mm i ważą 281 g (tę wagę rzeczywiście można odczuć w szczególności w porównaniu z butami Nike ZoomX Pegasus 35 i 35 Turbo
  • Bardzo duża ilość amortyzacji (zarówno pianka Nike React oraz technologia Nike Zoom Air, czyli poduszka powietrzna na całej podeszwie)
  • But posiada też nietypowe wykończenie podeszwy z pięta (Beveled Heel), co jest ponoć szczególnie przydatne biegaczom biegającym z pięty.

But zaawansowany, dla dużych i ciężkich biegaczy, którzy dużo biegają po asfalcie i mają tendencję do biegania z pięty. Nie wiem, dlaczego ten but kupiłam, gdyż ja z pięty już dawno nie biegam!

W Butach Nike Air Zoom Vomero 14 Biegam Wolniej

Nie wiem dokładnie od czego to zależy, ale w tych butach (choć są naprawdę przepiękne) biegam wolniej, ciężej i mam tendencję (szczególnie pod koniec dłuższego treningu) do lądowania na stopie oraz “człapania”. Zapewne chodzi o budowę tych butów oraz przeznaczenie dla dużych i ciężkich biegaczy.

Recenzja NIKE AIR ZOOM VOMERO 14

Osobiście zauważyłam takie różnice:

  • Przy takim samym tętnie oraz odczuwalnym wysiłku w butach Vomero 14 biegam od 20 do 30 sekund wolniej na kilometr. Oznacza to, że w tych butach trening BC1 robię w tempie 5:30 min / km podczas gdy w butach Nike ZoomX Pegasus 35 BC1 to tempo 5:00 min / km albo nawet mniej.
  • Przy dłuższym biegu (powyżej 10 km) zawsze na koniec zaczynam lądować na pięcie, podczas gdy w innych butach praktycznie nigdy nie ma to miejsca.
  • Przebieżki 100 m robię o ok. 2 sekundy wolniej w butach Vomero 14 niż w butach Pegasus 1 lub 2.

O co chodzi?

Podzielcie się swoimi doświadczeniami z Vomero 14

A jakie są Wasze doświadczenia z tym modelem butów? Czy też macie wrażenie, że Was spowalnia?

Czekam na Wasze opinie!

Add Comment