Drukarka do zdjęć – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drukarka do zdjęć

Drukarka do zdjęć pozwala na drukowanie fotografii z komputera, urządzenia mobilnego lub zewnętrznego nośnika danych, bez pośrednika w postaci zakładu fotograficznego. Posiadając   własny sprzęt, możesz w dowolnym momencie przenieść na papier chwile uchwycone aparatem fotograficznym lub smartfonem. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, przed zakupem drukarki do zdjęć.

Co warto wiedzieć o drukarkach do zdjęć?

Na początku warto wspomnieć, że w teorii drukowanie zdjęć jest możliwe niemal na każdej drukarce atramentowej oraz na znacznej części drukarek laserowych. Chociaż jasno trzeba zaznaczyć, że w praktyce nie wszystkie modele są w stanie sprostać temu zadaniu w stopniu zadowalającym. Z tych względów stworzono specjalne urządzenie drukujące, jakim jest domowa drukarka do zdjęć. Sprzęty z tej kategorii dzielą się na atramentowe, laserowe i termosublimacyjne. 

Atramentówki i drukarki laserowe oferują podobne możliwości odwzorowywania barw. Zwykle z ich pomocą trudno jest uzyskać takie same kolory, jak na zdjęciu cyfrowym. Oczywiście droższe modele będą dokładniejsze, jednak w tym przypadku trzeba przygotować się na to, że końcowy koszt jednego zdjęcia może okazać się dość wysoki. 

Drukarki termosublimacyjne kosztują więcej od atramentowych, ale dzięki efektywnej technice nakładania koloru przy pomocy taśm barwiących, gwarantują lepszą głębię kolorów. Zdjęcia z takiej drukarki niemal nie różnią się od tych, jakie możemy wywołać w zakładzie fotograficznym. Warto jednak wiedzieć, że wymagają specjalnego typu papieru fotograficznego, a także to, że większość modeli w cenie poniżej 1000 złotych drukuje zdjęcia w maksymalnym formacie 148 x 100 mm (rozmiar pocztówki).

Rodzaje papieru fotograficznego do drukarek

Nie tylko jakość urządzenia drukującego ma wpływ na ostateczny wygląd zdjęcia. Równie istotny jest papier fotograficzny. Istnieje wiele rodzajów papieru do druku zdjęć, które w głównej mierze różnią się od siebie gramaturą i typem powierzchni. 

Gramatura wpływa na trwałość fotografii. Im jest wyższa, tym grubszy jest papier do drukarki, co w sposób oczywisty przekłada się na większą odporność na przypadkowe zagniecenia lub uszkodzenia. Przyjmuje się, że zadowalająca gramatura to 200 gramów lub więcej.

Papier fotograficzny może też mieć powierzchnię matową, półbłyszczącą lub błyszczącą. Warto wiedzieć, że najlepsze odwzorowanie kolorów uzyskamy na papierze błyszczącym, natomiast na macie barwy będą nieco przygaszone. Jeśli zdecydujesz się na zakup drukarki termosublimacyjnej, musisz pamiętać, że będziesz potrzebował specjalnego papieru, który sprzedawany jest w zestawie z taśmami barwiącymi.

1 komentarz

  1. JacekZBazylii 1 maja, 2020

Dodaj komentarz