Przywracanie ustawień fabrycznych na Androidzie?
Czy Twój smartfon z  Androidem ostatnio zdecydowanie zwolnił, a Ty szukasz skutecznej metody na jego przyspieszenie? A może po prostu kupujesz nowy model i chcesz wyczyścić swoje dane ze starego?

W obydwu przypadkach to, co powinieneś zrobić to przywrócić ustawienia fabryczne. W dzisiejszym przewodniku pokażę Ci jak to zrobić na dwa proste sposoby.

Przywracanie ustawień fabrycznych z poziomu Androida

Najprostszym sposobem na przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu z Androidem jest skorzystanie funkcji resetowania telefonu.

Funkcję tę znajdziemy w ustawieniach telefonu ale, w zależności od modelu oraz wersji Androida, będzie ona umieszczona w nieco  innym miejscu.Przywracanie ustawień fabrycznych na Androidzie

W przypadku Androida 5.1.1. na moim Sony Xperia Z5C musimy wejść w Ustawienia > Kopia zapasowa i resetowanie, a następnie pod zakładką Dane osobiste wybrać Ustawienia fabryczne.

Przywracanie ustawień fabrycznych na Androidzie

Zobaczymy komunikat informujący nas, iż przywrócenie ustawień fabrycznych łączy się usunięciem wszystkich danych z urządzania, a także utratą dostępu do zaszyfrowanej karty SD.

Przywracanie ustawień fabrycznych na Androidzie

Aby przywrócić ustawienia fabryczne, należy kliknąć na RESETUJ TELEFON.   Jeśli zabezpieczyliśmy telefon hasłem, to przed jego resetowaniem będziemy musieli je wpisać.

Przywracanie ustawień fabrycznych na Androidzie

Przywracanie ustawień fabrycznych potrwa kilka minut,  a następnie telefon ponownie się uruchomi.

Przywracanie ustawień fabrycznych z przy pomocy trybu awaryjnego
Jeśli nie chcemy lub z jakiegoś powodu nie możemy przywrócić ustawień fabrycznych naszego telefonu z poziomu ustawień, możemy zrobić to przy pomocy trybu awaryjnego Androida (ang. recovery mode).

Więcej o trybie awaryjnym Androida możesz dowiedzieć się w tym artykule

Tryb awaryjny w Androidzie daje nam dostęp do minimalnej ilości „krytycznych” funkcji. Korzystamy z niego zazwyczaj, gdy nie jesteśmy w stanie w żąden inny sposób z telefonem się „porozumieć”.

Jak wejść do trybu awaryjnego w Androidzie?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jeśli chcemy wejść do trybu awaryjnego jest wyłączenie naszego smartfona. Następnie musimy skorzystać z odpowiedniej sekwencji przycisków, która różni się w zależności od modelu telefonu.

W telefonach marki Sony oraz HTC (modelach bez fizycznych przycisków) należy po uruchomieniu telefonu przez dłuższą chwilę przytrzymać przycisk VOLUME DOWN.

Tryb awaryjny Androida wygląda nieco podobnie do wiersza polecenia (nie posiada graficznego interfejsu użytkownika), a poruszamy sie po nim przy użyciu  przycisków głośności (góra i dół) oraz przycisku zasilania (pełniącego funkcję enter).

Tryb awaryjny w Androidzie
Po wejściu do trybu awaryjnego będziemy mieć dostępnych kilka opcji: reboot system now, apply update from ADB, update/recover from SD card, wipe data/factory reset oraz wipe cache partition.

Aby przywrócić ustawienia fabryczne naszego telefonu, wybieramy wipe data/factory reset.

Po wybraniu powyższej opcji zostaniesz poinformowany o postępie przywracania oraz jego zakończeniu.

Jeśli sprzedajesz swój smartfon zalecam kilkukrotne przywrócenie ustawień fabrycznych i każdorazowe zapełnienie pamięci, aby utrudnić lub uniemożliwić ewentualne odzyskiwanie danych.

Dodaj komentarz