Android 6.0 Marshmallow w końcu na mojej Xperii Z5 Compact

Bardzo długo czekałam na ten moment, kiedy mój telefon dostanie aktualizację do Androida 6.0.  Jeśli jesteś częstym czytelnikiem mojego bloga, to zapewne wiesz, że w międzyczasie zdążyłam sprawdzić wodoodporność mojej Xperii, a także zbić jej tylny panel.
Oczywiście nie były  działania specjalnie celowe (przynajmniej nie to związane z rozbijaniem szkła hartowanego mojego telefonu).

Po tych wydarzeniach i zdecydowanym pogorszeniu w działaniu telefonu (w porównaniu do tego, jak było zaraz po jego zakupie) stałam się dość sceptycznie nastawiona wobec niego. Nawet zaczęłam powoli myśleć o zakupie Samsunga Galaxy S7. Wielu z moich znajomych chwaliło się, że ma już aktualizację do Androida 6.0 lub zainstalowali ją ręcznie. Ja sprawdzałam ręcznie dostępność aktualizacji parę razy w tygodniu, ale nigdy niczego nie było. 🙁

Wczoraj (18 marca 2016) był jednak bardzo miły dzień. Wzięłam telefon do ręki, aby sprawdzić otrzymaną wiadomość i zobaczyłam również wiadomość od Sony. Tak, moj Xperia w końcu jest gotowa, aby przyjąć Androida 6.o na swój pokład. Oto, co zobaczyłam.

xperia-android-6-marshmallow

Natychmiast podłączyłam się do sieci Wi-Fi, aby rozpocząć pobieranie i instalację.
Przygotujcie się na pobieranie całkiem dużego pliku

Mimo, że sam Android 6.0 nie jest jakimś wielkim przełomem, który totalnie odmieni nasz telefon oraz jego funkcjonalności, to jednak plik, który musimy pobrać najlżejszy nie jest, bo waży 1,2 GB. Radzę tutaj pobierać go tylko, gdy jesteśmy podłączeni do sieci  Wi-Fi lub mamy nieograniczony transfer danych mobilnych.

Jeśli z jakiegoś powodu przerwiemy pobieranie (np. stracimy łączność Wi-Fi), to niestety będzie trzeba rozpoczynać cały proces od nowa.

android-6-update

Gdy plik skończy się pobierać to jedyne, co będziemy musieli zrobić to zatwierdzić chęć jego instalacji.

android-marshmallow

Instalacja aktualizacji w moim telefonie trwała ok. 30-40 minut. Telefon kilka razy się wyłączał i resetował, co jest oczywiście normalnym zachowaniem.

Co nowego znajdziemy w  Androidzie 6.0 Marshmallow?

Pianka (ang. Marshmallow) na pierwszy rzut oka nie różni się strasznie od poprzednika. Jeśli nie jesteś zbyt spostrzegawczą osobą, możesz w ogóle nie zauważyć różnicy. Niemniej do systemu wprowadzono szereg usprawnień i kilka dość ciekawych nowości. Aby zapoznać się z pełną listą nowości w Androidzie 6.0 zachęcam do przeczytania tego artykułu.
Główne zmiany w Androidzie 6.0 to:

 • Lepsza kontrola nad pozwoleniami aplikacji. Do tego pory podczas instalacji aplikacji należało przejrzeć i zatwierdzić jej wszystkie pozwolenia. Nieraz lista ta była niebywale długa i budziła kontrowersje. Dlaczego Facebook chce mieć dostęp do moich SMS-ów, galerii czy książki telefonicznej. W najnowszym Androidzie będziesz na bieżąco pytany o udzielenie dostępu do danego zasobu tylko wtedy, gdy będzie on potrzeby, czyli np. chcesz po raz pierwszy wysłać zdjęcia poprzez aplikację Messenger, więc zostaniesz zapytany, czy wyrażasz na to zgodę.
 • Tryb Doze. Android 6.0 ma przede wszystkim przynieść usprawnienia jeśli chodzi o działanie i żywotność baterii. Teraz nasz telefon jest na tyle inteligentny, że wie, kiedy go używamy, a kiedy nie jest nam potrzebny (i w odpowiednim momencie usypia i wybudza aplikacje).
 • Pełne kopie zapasowe. Wcześniej mogliśmy zapisać kopię kontaktów lub ustawień (np. listy aplikacji) na naszym koncie Google, ale teraz tak funkcja została rozszerzona. Zapiszemy również dane do logowania, stany gier oraz dane wewnątrz aplikacji.

Co tak naprawdę zmieniło się w moim Sony Xperia Z5 Compact?

Oczywiście powyższa lista zmian w Androidzie 6.0 jest mocno okrojona i tak naprawdę jest ich o wiele więcej.

Jednak to, co najbardziej interesuje zwykłego użytkownika są pewnie te zmiany, które zdecydowanie widzimy i czujemy na co dzień. W porównaniu  przejściem z Androida 4.0 na 5.0 są to zmiany dość drobne i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Oto, co najbardziej rzuciło mi się w oczy:

 • Kosmetyczne zmiany w wyglądzie. Nowy Android Marshmallow to również Material Design, czyli nie zauważymy wielkich różnic w wyglądzie. Na zrzutach ekranu poniżej widać delikatną zmianę w wyglądzie czcionki (Android 6.0 z lewej strony).Android-5-and-5-differences
 • Czytnik linii papilarnych działa nieco inaczej. Delikatnie zmienił się sposób, w jaki telefon rozpoznaje odcisk palna i trwa to teraz odrobinę dłużej i niestety częściej zdarza się, że nie rozpoznaje niż wcześniej. Jeśli jednak nie rozpozna, to podaje przyczyną, dlaczego (np. za szybko zdjęliśmy palec).
 • Znikają tryby STAMINA i ULTRA STAMINA. Do tego pory telefony Sony Xperia serii Z słynęły z trybów oszczędzania baterii STAMINA. Rzeczywiście gdy telefon miał włączony ten tryb potrafił wytrzymać nawet kilka dni na jednym ładowaniu i spokojnie dwa jeśli używaliśmy internetu. Teraz nie ma już tych trybów, ale żywotność baterii zdecydowanie się poprawiła.
 • Lepsza kontrola nad pozwoleniami aplikacji. Ta rzecz rzuciła mi się w oczy od razu. Nie musimy zatwierdzać listy pozwoleń przy instalowaniu aplikacji, ale dopiero gdy aplikacja chce skorzystać lub potrzebuje dostępu do danej funkcji np. aparatu czy galerii.
  android-marshmallow-app-permissions
 • Drobne zmiany w działaniu niektórych funkcji. Jeśli teraz chcę zmienić tapetę ekranu blokowania i tapetę pulpitu, to muszę obydwie zmieniać oddzielnie. Kiedyś można było zmieniać je razem. Oczywiście jest to drobiazg, ale jednak jest to pewna zmiana w porównaniu do poprzedniej wersji Androida 🙂
 • Ogólnie lepsze działanie telefonu. Po zmianie Androida na 6.0 moja Xperia zaczęła zdecydowanie lepiej i szybciej działać. Zdarzało jej się przycinać (np. przy uruchamianiu aparatu), a teraz prawie w ogóle nie ma to miejsca. Zobaczymy na jak długo.

A co Ty sądzisz  o Androidzie 6.0?

A Tobie jak się podoba najnowszy Android? Jest już dostępna aktualizacja na Twój telefon? Jakie są Twoje wrażenia? Zachęcam do komentowania i kontaktu.

 

6 komentarzy

 1. Sławek 20 maja, 2016
 2. Kamil 20 czerwca, 2016
 3. rog 20 czerwca, 2016
 4. Przemysław 22 czerwca, 2016
 5. Skymore 26 sierpnia, 2016
 6. Kristinunifs 30 października, 2018

Dodaj komentarz