Jak zmienić uprawnienia aplikacji w Androidzie? Krótki przewodnik po uprawnieniach.

Krótki przewodnik, w którym dowiesz się, jak w prosty sposób zarządzać i zmienić uprawnienia aplikacji w Androidzie. 




Jeśli korzystasz z Androida w wersji 5.0, to zauważyłeś na pewno, że podczas instalacji system zawsze prosi o zatwierdzenie i danie instalowanej aplikacji szeregu uprawnień.

W wyższych wersjach systemu, aplikacja prosi Cię o konkretne uprawnienia w momencie, gdy są potrzebne do jej działania. Na przykład, gdy po raz pierwszy używasz nowej aplikacji do wysyłania MMS-ów, to podczas załączania pierwszego zdjęcia aplikacja poprosi Cię do dostęp do kamery lub/i galerii.

Część z tych uprawnień jest niezbędna do poprawnego działania aplikacji. Niektóre natomiast mogą zostać w powodzeniem usunięte (np. uprawnienie do wyświetlania nieraz irytujących powiadomień).

Chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, jakie uprawnienia ma dana aplikacja na Twoim telefonie? Zapraszam do lektury.

Jak zmienić uprawnienia aplikacji w Androidzie krok po kroku

Poniżej pokażę Ci, jak zmienić uprawnienia aplikacji w Androidzie na przykładzie mojego telefonu z systemem Android  6.0.1.

Zwróć uwagę, że wygląd oraz umieszczenie danych funkcji może różnić się z zależności od wersji Androida oraz modelu telefonu. Na przykładnie poniżej zrzuty ekranu pochodzą z Samsunga Galaxy S7.

  1. Przejdź do ustawień telefonu, a następnie odszukaj pozycję Aplikacje. U mnie w telefonie umieściłam dodatkowo skrót do pozycji Aplikacje w ustawieniach głównych telefonu.
    Jak zmienić uprawnienia aplikacji w Androidzie
  2. Klikamy na Aplikacje i przechodzimy do następnej pozycji, czyli Menadżer aplikacji, aby zarządzać wszystkimi aplikacjami.
    Jak zmienić uprawnienia aplikacji w Androidzie: Menadżer aplikacji

    Lista aplikacji, jaką tutaj widzimy to podstawowe aplikacje odpowiedzialne za podstawowe funkcje telefonu. Większość z tych aplikacji jest preinstalowana i nie może zostać usunięta. W tym miejscu możemy edytować ich ustawienia.

  3. Menadżer aplikacji pozwala nam na przeglądanie wszystkich aplikacji zainstalowanych na telefonie i zarządzanie ich uprawnieniami.
    Jak zmienić uprawnienia aplikacji w Androidzie: Menadżer aplikacji
  4. Klikamy w aplikację, której uprawnienia chcemy zmienić, a następnie wybieramy Zezwolenia.
    Zezwolenia aplikacji w Androidzie
  5. Poniżej widzimy listę uprawnień na przykładzie aplikacji Facebook. Aplikacja ma dostęp do kontaktów oraz pamięci telefonu.
    Android: zmiana uprawnień aplikacji Facebook
  6. Aby edytować uprawnienia aplikacji, korzystamy z przycisku znajdującego się obok każdej opcji. Uprawnienia nieaktywne zaznaczone są na szaro, a aktywne na niebiesko.
    Jak zmienić uprawnienia aplikacji na Androidzie
  7. W przypadku niektórych aplikacji możemy także przejść do przeglądu wszystkich uprawnień, jakie dana aplikacja posiada. Aby przejrzeć wszystkie uprawnienia danej aplikacji, klikamy na WIĘCEJ (w górnym prawym rogu), a następnie na Wszystkie uprawnienia.
    Uprawnienia aplikacji na Androidzie



Gratulacje! Wiesz już, jak zarządzać oraz zmieniać uprawnienia wszystkich aplikacji zainstalowanych na Twoim telefonie z Androidem.

Zanim jednak zakończymy ten przewodnik, warto, abyś zapoznał się z bardzo przydatnym punktem poniżej, w którym pokażę Ci, jak edytować, a przede wszystkim wyłączyć irytujące nieraz powiadomienia aplikacji.

Bonus: Jak Wyłączyć Powiadomienia Aplikacji w Androidzie




Jeśli jesteś dość aktywnym użytkownikiem Androida i instalujesz dużo różnych gier i aplikacji, to na pewno zauważyłeś, że niektóre z nich potrafią bardzo często wysyłać irytujące powiadomienia.

Mnie to bardzo denerwuje i po zainstalowaniu jakiejkolwiek nowej aplikacji (a w szczególności gry) pierwsza rzecz, jaką robię to ustawiam powiadomienia.

To, co musisz zrobić, aby wyłączyć powiadomienia aplikacji w Androidzie:

  1. Jak pokazano w powyższej części przewodnika przejdź do ustawień telefonu a następnie wybierz Aplikacje > Menadżer aplikacji. Następnie wybierz  listy aplikację lub grę, w której chcesz edytować lub wyłączyć powiadomienia.
  2. Na zrzucie ekranu poniżej znajduje się jedna z moich ulubionych gier. Niestety lubi ona bardzo często wysyłać powiadomienia, które często zdarza mi się mylić np. z przychodzącą wiadomością e-mail. Aby wyłączyć powiadomienia wyświetlane przez tę aplikację, klikamy na Powiadomienia.
    Jak wyłączyć powiadomienia aplikacji w Androidzie
  3. Teraz w końcu możemy zdecydować, czy i jaki rodzaj powiadomień chcemy, aby dana aplikacja mogła wyświetlać. W przypadku gier, zalecam dezaktywowanie wszystkiego i całkowite wyłączenie powiadomień.
    Jak wyłączyć powiadomienia aplikacji w Androidzie
  4. Po wyłączeniu powiadomień aplikacji, pod pozycją Powiadomienia zobaczymy teraz napis Zablokowana. Pamiętaj, aby nie wyłączyć powiadomień w swojej aplikacji budzika, gdyż może przyczynić się to do Twojego spóźnienia do pracy. 🙂

Zwróć uwagę, że zakres oraz opcje powiadomień będą najprawdopodobniej różnić się w każdej aplikacji (w szczególności jeśli mówimy o aplikacjach systemowych vs. grach.

2 komentarze

  1. ZOFIA 5 czerwca, 2018
  2. ZOFIA 5 czerwca, 2018

Dodaj komentarz